ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pavel Ota (*02.07.1930 - †31.03.1973)

    Ceska posta
­­­­

Pohádka o Raškovi (3)

Sport není pro autora výjimečným prostředím, ale lidským osudem, plným a skutečným životem. Próza o životě a největším sportovním úspěchu bývalého československého reprezentanta ve skocích na lyžích Jiřího Rašky, v níž autor propojil skutečné události ze života sportovce s pohádkovou nadsázkou.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Olympia v Praze roku 1979 (2. vydání). Ilustroval Adolf Born, doslov napsal Jaroslav Vokřál. Počet stran: 98.

POSTAVY:

Jiří Raška; Oldřich Raška - otec Jiřího; Bedřiška Rašková - matka Jiřího

DĚJ:

Jiří Raška se narodil do rodiny ševce Oldřicha a jeho ženy Bedřišky. Otcovi však jeho práce mnoho nevynášela, a tak se rozhodl stát hrobníkem. Zemřel však už ve čtyřiceti letech. Jiří tedy musel jako malý hodně pracovat.

Jednou si ze sudu od slanečků vyrobil lyže. Dal se do učení ke zkušeným lyžařům a zároveň se učil zámečníkem. Po prvních vyhraných lyžařských závodech si ale uvědomil, že ho nebaví jen jezdit z kopce dolů, že chce skákat. A tak se učil skákat na lyžích. Začátky byly sice těžké, obzvlášť když se ještě vyučoval zámečníkem, ale díky radám bratrance a strýce, což byli přinejmenším dobří skokani, se lepšil.

Na svých prvních závodech se umístil asi uprostřed startovního pole. Pak si ho vzal na starost trenér Josef Skrbek. Pod jeho vedením vyhrál první závody ve skoku, avšak zanedlouho musel na vojnu. Když se o něm ale dozvěděl kapitán, poslal ho do Liberce, aby zde trénoval. Ujal se ho Zdeněk Remsa.

Zanedlouho Raškova vojenská služba vypršela, a tak i po dlouhém přemlouvání trenéra odjel domů. Poté se dostal na Mistrovství světa do Norska, kde skončil na čtvrtém místě. Jiří Raška se ale se čtvrtým místem nespokojila a začal cvičit. Poté si udělal lyže ze starého jasanu. Následně jel na zimní olympiádu do Grenoblu (1968) a konečně si domů odvezl zasloužené medaile. Zlatou (na středním můstku) a stříbrnou (na velkém můstku). Zároveň se tak stal prvním československým olympijským vítězem!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: MiSme, 07.09.2017

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Černá štika (Jak jsem potkal ryby)
-Dukla mezi mrakodrapy
-Fialový poustevník
-Jak jsem potkal ryby, Jak jsem potkal ryby (2), Jak jsem potkal ryby (3), Jak jsem potkal ryby (4), Jak jsem potkal ryby (5), Jak jsem potkal ryby (6), Jak jsem potkal ryby (7)
-Jak šel táta Afrikou
-Jak to tenkrát běžel Zátopek (Plná bedna šampaňského)
-Kapři pro wehrmacht (Smrt krásných srnců), Kapři pro wehrmacht (Smrt krásných srnců) (2)
-Koncert (Jak jsem potkal ryby)
-Králíci s moudrýma očima (Smrt krásných srnců), Králíci s moudrýma očima (Smrt krásných srnců) (2)
-Lov bolena dravého (Mám rád tu řeku)
-Moje první ryba (Jak jsem potkal ryby)
-Moje první ryba (Veliký vodní tulák)
-Můžou tě i zabít (Jak jsem potkal ryby)
-Nejdražší ve střední Evropě (Smrt krásných srnců), Nejdražší ve střední Evropě (Smrt krásných srnců) (2)
-Nejdražší ve střední Evropě (Veliký vodní tulák)
-Nejdražší ve střední Evropě (Zlatí úhoři)
-Otázka hmyzu vyřešena (Smrt krásných srnců), Otázka hmyzu vyřešena (Smrt krásných srnců) (2)
-Plná bedna šampaňského
-Pohádka o Raškovi, Pohádka o Raškovi (2), Pohádka o Raškovi (3)
-Pohár od Pánaboha
-Smrt krásných srnců, Smrt krásných srnců (2), Smrt krásných srnců (3), Smrt krásných srnců (4), Smrt krásných srnců (5), Smrt krásných srnců (6), Smrt krásných srnců (7), Smrt krásných srnců (8), Smrt krásných srnců (9), Smrt krásných srnců (10), Smrt krásných srnců (11), Smrt krásných srnců (12), Smrt krásných srnců (13), Smrt krásných srnců (14), Smrt krásných srnců (15), Smrt krásných srnců (16)
-Smrt krásných srnců (rozbor)
-Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců), Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců) (2), Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců) (3)
-Souboj o štiky (Jak jsem potkal ryby)
-Syn celerového krále
-Ve službách Švédska (Smrt krásných srnců)
-Výstup na Eiger, Výstup na Eiger (2), Výstup na Eiger (3), Výstup na Eiger (4)
Čítanka-Jak jsem potkal ryby
-Je rybařina sport? (Jak šel táta Afrikou)
-Můžou tě i zabít
-Pohádka o Raškovi
-Pohár od Pánaboha
-Smrt krásných srnců
-Zlatí úhoři
­­­­

Diskuse k výpisku
Ota Pavel - Pohádka o Raškovi (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­