ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pavel Ota (*02.07.1930 - †31.03.1973)

    Ceska posta
­­­­

Smrt krásných srnců (6)

V této knize líčí autor vzpomínky z dětství, které prožil se svojí rodinou. Tatínek se jmenoval Leo, maminka Hermína a bratři Hugo a Jiří - za války se jmenovali Popprovi.

Nejdražší ve střední Evropě
Tatínek koupil od doktora Václavíka rybník za deset tisíc. Maminka nejdříve protestovala, raději by jela na dovolenou do Itálie. Doktor ho podvedl a prodal mu rybník pouze s jedním kaprem. Tatínek mu to oplatil tím, že když si Václavík od něj koupil ledničku, tak mu dal pouze prázdnou bednu, navrchu s mramorovou deskou, která se Václavíkovi tolik líbila.

Ve službách Švédska
Generální ředitel Korálek byl bohatý a každý rok si kupoval nové auto americké značky. Tatínkovi se líbila jeho manželka Irma. Maminka o tom věděla, ale usoudila, že jeho šance jsou takové, jako kdyby chtěl zdolat Mount Everest. Tatínek jezdil po celé republice a přitom říkal naučenou větu a nabízel vysavače. Za deset dní prodal 31 vysavačů a brzo se stal mistrem republiky u firmy ELEKTROLUX. Na slavnosti mu předali jako cenu zlaté hodinky. Potom se jim dařilo skvěle, zařídili si byt, oblékli se a naplnili spíž. Nakonec tatínek koupil automobil. Jenže vždy, když něco řídil, dopadlo to katastrofálně. Proto si na neděli najali řidiče Tondu Valentu, který s ním měl velkou trpělivost. Jednou ho tatínek přemluvil, aby ho nechal chvíli řídit a dopadlo to opět špatně. Zrovna jeli přes Lány okolo prezidentova zámku. Tatínek nevybral zatáčku a vrazil přímo do prezidentských zelených vrat. Proto na čas opustil jejich vůz Amerika české silnice.

Kapři pro wehrmacht
Na začátku okupace vzali tatínkovi buštěhradský rybník, a tak chodil kapry alespoň krmit. Tehdy malý Ota chodil od domu k domu a žebral. Na Vánoce povolali i jeho tatínka do koncentráku. Přišlo k nim gestapo a prohledávali dům. Našli na půdě bystu, kterou musel tatínek hodit z okna a potom ji ještě rozbít sekerou. Tatínek se v noci vzbudil, vzal Otu a šli kaprům prosekat led. Nakonec si je odnesli domů a vyměňovali je za jídlo. Když další rok pořádali Němci výlov, žádní kapři tam nebyli.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 21.10.2007

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Černá štika (Jak jsem potkal ryby)
-Dukla mezi mrakodrapy
-Fialový poustevník
-Jak jsem potkal ryby, Jak jsem potkal ryby (2), Jak jsem potkal ryby (3), Jak jsem potkal ryby (4), Jak jsem potkal ryby (5), Jak jsem potkal ryby (6), Jak jsem potkal ryby (7)
-Jak šel táta Afrikou
-Jak to tenkrát běžel Zátopek (Plná bedna šampaňského)
-Kapři pro wehrmacht (Smrt krásných srnců), Kapři pro wehrmacht (Smrt krásných srnců) (2)
-Koncert (Jak jsem potkal ryby)
-Králíci s moudrýma očima (Smrt krásných srnců), Králíci s moudrýma očima (Smrt krásných srnců) (2)
-Lov bolena dravého (Mám rád tu řeku)
-Moje první ryba (Jak jsem potkal ryby)
-Moje první ryba (Veliký vodní tulák)
-Můžou tě i zabít (Jak jsem potkal ryby)
-Nejdražší ve střední Evropě (Smrt krásných srnců), Nejdražší ve střední Evropě (Smrt krásných srnců) (2)
-Nejdražší ve střední Evropě (Veliký vodní tulák)
-Nejdražší ve střední Evropě (Zlatí úhoři)
-Otázka hmyzu vyřešena (Smrt krásných srnců), Otázka hmyzu vyřešena (Smrt krásných srnců) (2)
-Plná bedna šampaňského
-Pohádka o Raškovi, Pohádka o Raškovi (2), Pohádka o Raškovi (3)
-Pohár od Pánaboha
-Smrt krásných srnců, Smrt krásných srnců (2), Smrt krásných srnců (3), Smrt krásných srnců (4), Smrt krásných srnců (5), Smrt krásných srnců (6), Smrt krásných srnců (7), Smrt krásných srnců (8), Smrt krásných srnců (9), Smrt krásných srnců (10), Smrt krásných srnců (11), Smrt krásných srnců (12), Smrt krásných srnců (13), Smrt krásných srnců (14), Smrt krásných srnců (15), Smrt krásných srnců (16)
-Smrt krásných srnců (rozbor)
-Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců), Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců) (2), Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců) (3)
-Souboj o štiky (Jak jsem potkal ryby)
-Syn celerového krále
-Ve službách Švédska (Smrt krásných srnců)
-Výstup na Eiger, Výstup na Eiger (2), Výstup na Eiger (3), Výstup na Eiger (4)
Čítanka-Jak jsem potkal ryby
-Je rybařina sport? (Jak šel táta Afrikou)
-Můžou tě i zabít
-Pohádka o Raškovi
-Pohár od Pánaboha
-Smrt krásných srnců
-Zlatí úhoři
­­­­

Diskuse k výpisku
Ota Pavel - Smrt krásných srnců (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­