ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pavel Ota (*02.07.1930 - †31.03.1973)

Ceska posta    
­­­­

Jak šel táta Afrikou

  • výbor povídek z pozůstalosti Oty Pavla, jejichž tématem je příroda, sport a zajímaví lidé
  • povídky, prodchnuté hlubokým pochopením lidské existence, podávají osobitý obraz života s jeho poezií, krásou i všedností a jsou zároveň nepatetickou oslavou české země a českého člověka, výrazem obdivu k lidské vytrvalosti a nadání, smyslu pro přátelství a čest
  • kniha má 3 hlavní části: O rybách a řece, O sportu a O lidech a zemi

Jak šel táta Afrikou je výbor povídek, které se zaobírají nejrůznějšími tématy - například rybářstvím, sportem či lidmi, které za život Ota Pavel potkal, jimiž se inspiroval a na které rád vzpomíná. V mnohých povídkách jde vtip ruku v ruce se smutným pohledem na věc, což nás donutí o povídkách mnohem více přemýšlet.
Jedná se o posmrtně vydaný výbor povídek, poprvé vyšel roku 1994.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Agentura V.P.K. v Praze roku 1999. Počet stran: 190. ISBN: 80-86081-31-1.

OBSAH VYBRANÝCH POVÍDEK:

O RYBÁCH A ŘECE

Je rybařina sport?
(1970)

Ota Pavel byl během svého života několik dní v nemocnici a jediné, na co myslel a vzpomínal, byla rybařina. Měl ji rád, protože nemá žádné hranice - prostě jdete na řeku a chytáte. Vzpomíná, jak chytal ryby už jako mladý s kamarády, jak spával na rybách u řeky nebo jak jako malý pytlačil - zpětně se na to dívá jako na školu odvahy. Pytláctví vidí jako možnost, jak překonat zbabělost, jak najít odvahu a naučit se porážce - ne každou rybu se podaří chytit.
Rybařinu ve svém životě vnímal jako sport, když se brodil mnoho kilometrů za štikami na Nežárce nebo když se na sumcích brodil v bažinách na Šumavě, kde málem přišel o život.
Obdivuje rybáře, kteří chodí mnoho kilometrů proti proudu, i ty, kteří sedí mlčky celé hodiny na jednom místě.
Rybařinu vnímá jako soupeření - nejen s rybou, ale i se sousedy a kamarády, kdo chytil větší rybu.

Uschlé rybičky

Vypráví o svém tatínkovi, jenž před důchodem již nechodil na ryby tak často jako dříve za mlada, ale když už šel, spal tam přes noc a velmi si to užíval. Míval ve zvyku si z loďky nahodit pruty a sám se na dně loďky uvelebil a spal.
Jednou byl takto tatínek opět na rybách, když přijel Otův bratr Hugo z Kladna. Bylo už poledne, a tak maminka poslala Huga pro tatínka, aby pro něj k loďce doplaval a přišel na oběd. Když však Hugo doplaval k tatínkovi, uviděl, že nahozené vlasce s rybičkami nejsou ve vodě, ale visí nahoře nad nimi, zachycené na mostě. Tatínek už špatně viděl, celé dopoledne spal, a tak si toho nevšiml. Hugovi se tatínka zželelo, neřekl mu, že tímto stylem by těžko něco chytil. Jen tatínka přemluvil, aby už pluli domů na dobré jídlo od maminky.

O SPORTU

Jít do velkých hor
(1970)

Ota Pavel vždy obdivoval a podporoval nadšence vysokohorských turistik. Turistiku chápal jako boj člověka proti horám, výšce i mrazu. Byl hrdý, když se v Himálajích nebo jiných končinách vztyčila naše vlajka. Také se plánoval mnohokrát zúčastnit expedic do hor Ameriky a jinde ve světě, ale expedice vždy ztroskotala na přípravách a plánování. Nikdy se tak nevydal jinam než do Nízkých Tater.
Vzpomíná na přátele, kteří se vypravili do Peru, kde je k největší smůle dostihla smrt. Nejraději měl svého kamaráda fotografa hor v Evropě pana Heckela. Klaní se těmto statečným mužům a vzpomíná na jejich slova, že vstát a umřít k lavině čelem je důstojná smrt.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mohr55, 10.10.2021

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Černá štika (Jak jsem potkal ryby)
-Dukla mezi mrakodrapy
-Fialový poustevník
-Jak jsem potkal ryby, Jak jsem potkal ryby (2), Jak jsem potkal ryby (3), Jak jsem potkal ryby (4), Jak jsem potkal ryby (5), Jak jsem potkal ryby (6), Jak jsem potkal ryby (7)
-Jak šel táta Afrikou
-Jak to tenkrát běžel Zátopek (Plná bedna šampaňského)
-Kapři pro wehrmacht (Smrt krásných srnců), Kapři pro wehrmacht (Smrt krásných srnců) (2)
-Koncert (Jak jsem potkal ryby)
-Králíci s moudrýma očima (Smrt krásných srnců), Králíci s moudrýma očima (Smrt krásných srnců) (2)
-Lov bolena dravého (Mám rád tu řeku)
-Moje první ryba (Jak jsem potkal ryby)
-Moje první ryba (Veliký vodní tulák)
-Můžou tě i zabít (Jak jsem potkal ryby)
-Nejdražší ve střední Evropě (Smrt krásných srnců), Nejdražší ve střední Evropě (Smrt krásných srnců) (2)
-Nejdražší ve střední Evropě (Veliký vodní tulák)
-Nejdražší ve střední Evropě (Zlatí úhoři)
-Otázka hmyzu vyřešena (Smrt krásných srnců), Otázka hmyzu vyřešena (Smrt krásných srnců) (2)
-Plná bedna šampaňského
-Pohádka o Raškovi, Pohádka o Raškovi (2), Pohádka o Raškovi (3)
-Pohár od Pánaboha
-Smrt krásných srnců, Smrt krásných srnců (2), Smrt krásných srnců (3), Smrt krásných srnců (4), Smrt krásných srnců (5), Smrt krásných srnců (6), Smrt krásných srnců (7), Smrt krásných srnců (8), Smrt krásných srnců (9), Smrt krásných srnců (10), Smrt krásných srnců (11), Smrt krásných srnců (12), Smrt krásných srnců (13), Smrt krásných srnců (14), Smrt krásných srnců (15), Smrt krásných srnců (16)
-Smrt krásných srnců (rozbor)
-Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců), Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců) (2), Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců) (3)
-Souboj o štiky (Jak jsem potkal ryby)
-Syn celerového krále
-Ve službách Švédska (Smrt krásných srnců)
-Výstup na Eiger, Výstup na Eiger (2), Výstup na Eiger (3), Výstup na Eiger (4)
Čítanka-Jak jsem potkal ryby
-Je rybařina sport? (Jak šel táta Afrikou)
-Můžou tě i zabít
-Pohádka o Raškovi
-Pohár od Pánaboha
-Smrt krásných srnců
-Zlatí úhoři
­­­­

Diskuse k výpisku
Ota Pavel - Jak šel táta AfrikouMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­