ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pavel Ota (*02.07.1930 - †31.03.1973)

­­­­

Plná bedna šampaňského

Plná bedna šampaňského je první povídková kniha Oty Pavla. Vyšla v roce 1967, tři roky po jeho úspěšné reportážní črtě Dukla mezi mrakodrapy. V příbězích zůstává Ota Pavel stále věrný pouze sportu a své hrdiny nachází mezi těmi, které jako sportovní novinář dokonale zná: mezi vrcholovými sportovci, kteří v uzlových okamžicích svého života překonávají hranice lidských možností a v čestném boji také sami sebe. Na stránkách knihy žijí Zátopek, Bosáková, Heller, Mikoláš, Hudec, Kloz...družstvo házenkářů, horolezci, parta skokanů na lyžích, hokejisté...
Pavlovy povídky o sportovcích, sportu, sportovní slávě (a jejich rubu) už ale nesou výraznou autorskou pečeť budoucího Mistra daného žánru. Jsou to inspirativní, silné příběhy - hluboce pravdivé, dojímavé a navýsost lidské.

OBSAH VYBRANÝCH POVÍDEK:

Poslední zápas Františka Kloze
František Kloz byl slavný kladenský kanonýr, jeden z nejlepších v předválečné republice. Koncem války šel bojovat proti Němcům. Ty ho ale střelili do nohy a on byl převezen do lounské nemocnice. Doktoři mu chtěli nohu amputovat, ale on nechtěl, protože chtěl hrát ještě kopanou. Když si to rozmyslel, bylo už pozdě... Zemřel ve 40 letech.

Píchají mu morfium, tiší bolesti. Bojuje dlouho svůj zápas. Poslední zápas.

Omyl
Povídka je o Janu Veselém, cyklistovi, jenž jezdil Závod míru. Jedenkrát vyhrál a dvakrát byl druhý. Když se jel desátý ročník, byl na tom se zdravím hodně špatně, ale nikdo mu to nechtěl věřit. Nakonec závod vzdal, a to se nelíbilo funkcionářům (zradil prý "mír a dělnickou třídu"), musel proto vrátit všechna předchozí ocenění, dokonce i titul zasloužilého mistra sportu. Znamenalo to pro něj i konec s cyklistikou. Za několik let se mu omluvili, že to byl omyl a všechny tituly mu vrátili. Jenže léta, která takto ztratil, mu už nikdo nevrátí.

Dali mi zase květiny, vrátili mi diplomy, v tvrdý červený rouře, objímali mě a zase líbali a mezi jiným říkali, že je to omyl. Jeden dokonce povídal, že to bylo nedorozumění, a já měl šílenou chuť mu jednu vrazit, poněvadž já takový nedorozumění neuznávám, to bylo normální svinstvo. (...) Mě to moc mrzelo, že to bylo právě ve sportu, protože sport by měl být jak studánka čisté vody.

Sedm deka zlata
Tato povídka je o Aloisi Hudcovi. Byl absolutní mistr světa v nářaďovém tělocviku (gymnastika) a olympijský vítěz z Berlína. Olympijskou medaili chtěl po něm zubař, aby z ní mohl dělat zuby, ale Hudec neprodal. V době války mu Němci zakázali cvičit. Při prvním cvičení po válce si zlomil obě nohy, ale po roce už zase vyhrával závody. Při první spartakiádě byl odměněn potleskem, když už byl celkem starý.

Ten odznáček není zlatý, ale pro něho má cenu zlata. Bude mu říkat až do posledních dnů života, že lid nezapomněl.

Jak to tenkrát běžel Zátopek
Emil Zátopek - atletický běžec, který žil i závodil v duchu fair play. V Helsinkách vyhrál tři zlaté medaile: na pět kilometrů, deset kilometrů a maratón. V knize se popisují jeho začátky závodění. Je to náš nejznámější atlet.

Salto nazad
Příběh o sportovní gymnastce Evě Bosákové. Popisuje se zde, jak se bála skočit salto nazad, až se jí to při samotném závodě na mistrovství světa v Moskvě podařilo a vyhrála zlatou.

Celou svou zlobu a zášť proti strachu dala do odrazu. Spatřila nad sebou světelnou klenbu, udávala jí směr v letu, v půloblouku se nad ní překlenul strop. Náhle, jak letěla vzduchem, si připadala nesmírně lehká. Nohy a hlava opsaly celý kruh a přistála bezpečně na místě.

OSTATNÍ POVÍDKY:

Bratři - o hokejových bratrech Tikalových
Prokletý cyklista - o cyklistovi Janu Kubrovi
Brankář - o hokejovém brankáři Josefu Mikoláši
Výstup na Eiger - příběh o horolezcích Radanu Kuchařovi a Zdeno Zibrinovi
Plná bedna šampaňského - o házenkářích z pražské Dukly
Skokani - o skokanech na lyžích (Motejlkův světový rekord)
Pár kilometrů od Terezína - o Láďovi Hellerovi, silničním cyklistovi, který tragicky zahynul

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: MajjunQa, 29.01.2009

    Ceska posta
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Černá štika (Jak jsem potkal ryby)
-Dukla mezi mrakodrapy
-Fialový poustevník
-Jak jsem potkal ryby, Jak jsem potkal ryby (2), Jak jsem potkal ryby (3), Jak jsem potkal ryby (4), Jak jsem potkal ryby (5), Jak jsem potkal ryby (6), Jak jsem potkal ryby (7)
-Jak šel táta Afrikou
-Jak to tenkrát běžel Zátopek (Plná bedna šampaňského)
-Kapři pro wehrmacht (Smrt krásných srnců), Kapři pro wehrmacht (Smrt krásných srnců) (2)
-Koncert (Jak jsem potkal ryby)
-Králíci s moudrýma očima (Smrt krásných srnců), Králíci s moudrýma očima (Smrt krásných srnců) (2)
-Lov bolena dravého (Mám rád tu řeku)
-Moje první ryba (Jak jsem potkal ryby)
-Moje první ryba (Veliký vodní tulák)
-Můžou tě i zabít (Jak jsem potkal ryby)
-Nejdražší ve střední Evropě (Smrt krásných srnců), Nejdražší ve střední Evropě (Smrt krásných srnců) (2)
-Nejdražší ve střední Evropě (Veliký vodní tulák)
-Nejdražší ve střední Evropě (Zlatí úhoři)
-Otázka hmyzu vyřešena (Smrt krásných srnců), Otázka hmyzu vyřešena (Smrt krásných srnců) (2)
-Plná bedna šampaňského
-Pohádka o Raškovi, Pohádka o Raškovi (2), Pohádka o Raškovi (3)
-Pohár od Pánaboha
-Smrt krásných srnců, Smrt krásných srnců (2), Smrt krásných srnců (3), Smrt krásných srnců (4), Smrt krásných srnců (5), Smrt krásných srnců (6), Smrt krásných srnců (7), Smrt krásných srnců (8), Smrt krásných srnců (9), Smrt krásných srnců (10), Smrt krásných srnců (11), Smrt krásných srnců (12), Smrt krásných srnců (13), Smrt krásných srnců (14), Smrt krásných srnců (15), Smrt krásných srnců (16)
-Smrt krásných srnců (rozbor)
-Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců), Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců) (2), Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců) (3)
-Souboj o štiky (Jak jsem potkal ryby)
-Syn celerového krále
-Ve službách Švédska (Smrt krásných srnců)
-Výstup na Eiger, Výstup na Eiger (2), Výstup na Eiger (3), Výstup na Eiger (4)
Čítanka-Jak jsem potkal ryby
-Je rybařina sport? (Jak šel táta Afrikou)
-Můžou tě i zabít
-Pohádka o Raškovi
-Pohár od Pánaboha
-Smrt krásných srnců
-Zlatí úhoři
­­­­

Diskuse k výpisku
Ota Pavel - Plná bedna šampaňskéhoMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­