ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pavel Ota (*02.07.1930 - †31.03.1973)

­­­­

Jak jsem potkal ryby (7)

Jedná se o soubor povídek, rozdělených do tří oddílů (Dětství; Odvážný mladý muž; Návraty), které Ota Pavel napsal v roce 1973 v psychiatrické léčebně. Vydání knížky roku 1974 se bohužel již nedožil.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství HAK v Praze roku 2002. Předmluvu napsal Ladislav Ducháček. Ilustroval Vladimír Renčín. Počet stran: 157. ISBN: 80-85910-45-4.

OBSAH:

Kniha vypráví na 157 stránkách část života Oty Pavla.

Na začátku knihy je Otovi 6 let a jede s rodinou na výlet. Při cestě se potkají s Proškovými a jejich psem. Pan Prošek je rybář, jenž může chytat ryby prakticky všude. Rodina Oty se s nimi spřátelí a každé léto k nim začnou jezdit na prázdniny.

Otův otec měl rád rybaření a jeho životním snem bylo chytit zlatého úhoře. I své syny učil rybařit.
Bohužel po nějaké době začala válka a zkazila Otovi jeho pěkné dětství. Jeho otec a bratři byli posláni do koncentračního tábora a on zůstal sám jen se svou maminkou. Jako správný gentleman cítil povinnost starat se o ni, a i když to bylo velice nebezpečné, chodil pytlačit, aby měli co jíst.

Naštěstí když válka skončila, jeho otec a bratři se vrátili domů. Ota se svými bratry měli v plánu si vynahradit ty roky nerybaření, a tak začali jezdit na ryby k řekám každý týden. Díky tomu prožili spoustu dobrodružství. Řeka nebyla Otovi blízká jen kvůli rybaření, ale i kvůli tomu, že byl vodák. Párkrát si zarybařil i v moři. Toto byly krásné chvilky Otova života, ale jak je známo, i ty nejkrásnější chvíle někdy končí a něco je může překazit. V Otově životě to byla náhlá nemoc, jež ho postihla. Musel pět let strávit v ústavu pro duševně choré. Při životě jej držely dvě věci - láska k čisté přírodě a velká touha splnit sobě i svému otci životní sen. To se mu nakonec podařilo a věnovali si 11 úhořů.

Po nedlouhé době Otův otec zemřel a Ota mu splnil ještě jedno poslední přání - vysypal otcův popel do jejich nejmilovanější řeky Berounky.

HLAVNÍ POSTAVY:

Ota - mladý, hodný
pan Prošek - středního věku, přívětivý
Otův otec - vášnivý rybář, středního věku

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi líbila díky své melancholické či nostalgické povaze. Rozhodně bych ji doporučila všem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kamiiko, 14.12.2020

Ceska posta    
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Černá štika (Jak jsem potkal ryby)
-Dukla mezi mrakodrapy
-Fialový poustevník
-Jak jsem potkal ryby, Jak jsem potkal ryby (2), Jak jsem potkal ryby (3), Jak jsem potkal ryby (4), Jak jsem potkal ryby (5), Jak jsem potkal ryby (6), Jak jsem potkal ryby (7)
-Jak šel táta Afrikou
-Jak to tenkrát běžel Zátopek (Plná bedna šampaňského)
-Kapři pro wehrmacht (Smrt krásných srnců), Kapři pro wehrmacht (Smrt krásných srnců) (2)
-Koncert (Jak jsem potkal ryby)
-Králíci s moudrýma očima (Smrt krásných srnců), Králíci s moudrýma očima (Smrt krásných srnců) (2)
-Lov bolena dravého (Mám rád tu řeku)
-Moje první ryba (Jak jsem potkal ryby)
-Moje první ryba (Veliký vodní tulák)
-Můžou tě i zabít (Jak jsem potkal ryby)
-Nejdražší ve střední Evropě (Smrt krásných srnců), Nejdražší ve střední Evropě (Smrt krásných srnců) (2)
-Nejdražší ve střední Evropě (Veliký vodní tulák)
-Nejdražší ve střední Evropě (Zlatí úhoři)
-Otázka hmyzu vyřešena (Smrt krásných srnců), Otázka hmyzu vyřešena (Smrt krásných srnců) (2)
-Plná bedna šampaňského
-Pohádka o Raškovi, Pohádka o Raškovi (2), Pohádka o Raškovi (3)
-Pohár od Pánaboha
-Smrt krásných srnců, Smrt krásných srnců (2), Smrt krásných srnců (3), Smrt krásných srnců (4), Smrt krásných srnců (5), Smrt krásných srnců (6), Smrt krásných srnců (7), Smrt krásných srnců (8), Smrt krásných srnců (9), Smrt krásných srnců (10), Smrt krásných srnců (11), Smrt krásných srnců (12), Smrt krásných srnců (13), Smrt krásných srnců (14), Smrt krásných srnců (15), Smrt krásných srnců (16)
-Smrt krásných srnců (rozbor)
-Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců), Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců) (2), Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců) (3)
-Souboj o štiky (Jak jsem potkal ryby)
-Syn celerového krále
-Ve službách Švédska (Smrt krásných srnců)
-Výstup na Eiger, Výstup na Eiger (2), Výstup na Eiger (3), Výstup na Eiger (4)
Čítanka-Jak jsem potkal ryby
-Je rybařina sport? (Jak šel táta Afrikou)
-Můžou tě i zabít
-Pohádka o Raškovi
-Pohár od Pánaboha
-Smrt krásných srnců
-Zlatí úhoři
­­­­

Diskuse k výpisku
Ota Pavel - Jak jsem potkal ryby (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­