ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pavel Ota (*02.07.1930 - †31.03.1973)

­­­­

Jak jsem potkal ryby (4)

Soubor krátkých povídek s rybářskou tematikou navazuje na předcházející povídkovou sbírku Smrt krásných srnců.
Stejně působivé a plastické rybářské příběhy a vzpomínky na otce a rodinný život jsou i zde neopakovatelnou oslavou lidského života a přírody.

Jedná se o volné pokračování knihy Smrt krásných srnců. Hlavní postavy stále zůstávají, včetně vypravěče Oty Pavla.

OBSAH:

Na prázdniny jezdila rodina Popperových k Berounce ke strýci Proškovi. Otec naučil syny chytat a hlavně milovat ryby. Ota, jelikož je malý, je bratry odstrkován do chvíle, než chytí svou první rybu. Pak vypukne válka a otec je i s Hugem a Jirkou poslán do koncentračního tábora. Ota zůstane doma s maminkou a cítí povinnost se o ni starat. Proto po otcově a strýcově vzoru chodí pytlačit. A díky tomu mají dostatek ryb.
Jednoho dne ho chytí porybný a vypadá to s ním špatně. Pak se z něj ale vyklube otcův starý známý a poradí Otovi, kdy a kde se chytá nejlépe.

Když je válka u konce, ryb je stále míň. A tak se Ota vydá ke strýci. Vyrazí také sjíždět řeku s Dlouhým Honzou. Několikrát se tam spolu pohádají, ale když jde o ryby, jsou z nich nejlepší přátelé.

Jeho otec mluvil často o zlatých úhořích - to jsou "zauzení úhoři". Ota se rozhodl splnit otci sen a k jeho narozeninám mu jich zázračně chytí 11 a nechá je zaudit u řezníka. Jakmile to otec spatří, je naprosto šťastný. Ale úhoři jsou hnusní, protože je řezník špatně ochutil. Od té doby začne i pan Leo chytat úhoře a vždy, když nějakého chytí, pozve Otu na jídlo. Jednou před něj slavnostně postaví jedenáctého a jemu konečně dojde, že se mu to snažil splatit. Druhý den otec zemřel.

Pak se Ota po nějaké době dostal do blázince, kde by se byl dávno zabil, ale při životě ho udržely právě jeho vzpomínky na ryby!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: petuliczech.kac, 31.01.2011

Ceska posta    
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Černá štika (Jak jsem potkal ryby)
-Dukla mezi mrakodrapy
-Fialový poustevník
-Jak jsem potkal ryby, Jak jsem potkal ryby (2), Jak jsem potkal ryby (3), Jak jsem potkal ryby (4), Jak jsem potkal ryby (5), Jak jsem potkal ryby (6), Jak jsem potkal ryby (7)
-Jak šel táta Afrikou
-Jak to tenkrát běžel Zátopek (Plná bedna šampaňského)
-Kapři pro wehrmacht (Smrt krásných srnců), Kapři pro wehrmacht (Smrt krásných srnců) (2)
-Koncert (Jak jsem potkal ryby)
-Králíci s moudrýma očima (Smrt krásných srnců), Králíci s moudrýma očima (Smrt krásných srnců) (2)
-Lov bolena dravého (Mám rád tu řeku)
-Moje první ryba (Jak jsem potkal ryby)
-Moje první ryba (Veliký vodní tulák)
-Můžou tě i zabít (Jak jsem potkal ryby)
-Nejdražší ve střední Evropě (Smrt krásných srnců), Nejdražší ve střední Evropě (Smrt krásných srnců) (2)
-Nejdražší ve střední Evropě (Veliký vodní tulák)
-Nejdražší ve střední Evropě (Zlatí úhoři)
-Otázka hmyzu vyřešena (Smrt krásných srnců), Otázka hmyzu vyřešena (Smrt krásných srnců) (2)
-Plná bedna šampaňského
-Pohádka o Raškovi, Pohádka o Raškovi (2), Pohádka o Raškovi (3)
-Pohár od Pánaboha
-Smrt krásných srnců, Smrt krásných srnců (2), Smrt krásných srnců (3), Smrt krásných srnců (4), Smrt krásných srnců (5), Smrt krásných srnců (6), Smrt krásných srnců (7), Smrt krásných srnců (8), Smrt krásných srnců (9), Smrt krásných srnců (10), Smrt krásných srnců (11), Smrt krásných srnců (12), Smrt krásných srnců (13), Smrt krásných srnců (14), Smrt krásných srnců (15), Smrt krásných srnců (16)
-Smrt krásných srnců (rozbor)
-Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců), Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců) (2), Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců) (3)
-Souboj o štiky (Jak jsem potkal ryby)
-Syn celerového krále
-Ve službách Švédska (Smrt krásných srnců)
-Výstup na Eiger, Výstup na Eiger (2), Výstup na Eiger (3), Výstup na Eiger (4)
Čítanka-Jak jsem potkal ryby
-Je rybařina sport? (Jak šel táta Afrikou)
-Můžou tě i zabít
-Pohádka o Raškovi
-Pohár od Pánaboha
-Smrt krásných srnců
-Zlatí úhoři
­­­­

Diskuse k výpisku
Ota Pavel - Jak jsem potkal ryby (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­