ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pavel Ota (*02.07.1930 - †31.03.1973)

­­­­

Smrt krásných srnců (11)

Od chvíle, kdy se na pultech knihkupectví poprvé objevila tato útlá knížka, je naše literatura bohatší o vzácný skvost. Povídky o povedeném tatínkovi, mamince, bratrech, o dětství prožitém v těžké době války s židovskou hvězdou na kabátě, o rybách, přírodě, vzácných lidských vztazích patří k tomu nejlepšímu, co bylo dosud česky napsáno. Jak říká Pavlův přítel Arnošt Lustig: "Je to od první do poslední řádky dobré čtení."

Kniha se sedmi povídkami obsahuje události, které sepsal Ota Pavel (dříve Popper) o svém zprvu bezstarostném dětství. V knize vystupují: otec Leo Popper, matka Hermína, bratři Jirka a Hugo a strýc Prošek.

STRUČNÝ OBSAH POVÍDEK:

1. Nejdražší ve střední Evropě
Leo Popper miloval rybníky a ryby. Dlouho rybník sháněl, až natrefil na pana doktora Václavíka, který mu jeden rybník prodal. Na první pohled vypadal úžasně a lstí to působilo tak, že v něm plavou velcí kapři, a hodně. Ale pan doktor Lea napálil, protože v rybníce byl pouze jeden kapr.
Po nějakém čase sháněl pan doktor pračku. Pan Popper mu jednu prodal, byla drahá a na první pohled skvělá, ale...zevnitř dutá. Účet byl vyrovnán...

2. Ve službách Švédska
Leo Popper pracoval u firmy Elektrolux a díky motivaci, kterou měl v paní Irmě, jež se mu líbila, byl nejlepším prodavačem vysavačů a ledniček. Vždy, když přebíral ocenění, se na něj paní Irma usmála. On pak ale zjistil, že v tom nebylo nic víc...

3. Smrt krásných srnců
Blížila se válka a hrozily koncentrační tábory, protože Popperovi byli Židé. Leo Popper chtěl ještě naposledy vykrmit svou rodinu jelenem. Proto zajel za strejdou Proškem. Ten byl skvělý pytlák, ale bál se. Tak aspoň půjčil Leovi svého psa Holana, jenž jelena nakonec chytil, a Leo tak nakrmil svou rodinu. A právě tento jelen je zachránil před smrtí z hladu.

4. Kapři pro wehrmacht
Válka už dávno začala a Židé byli utlačováni. Panu Popperovi sebrali jeho rybník, ve kterém si za ta léta vypěstoval kapry. Měl být hned poté proveden výlov. V noci před ním se ale Leo rozhodne vylovit všechny kapry a tajně je odnese domů. Díky nim jsou z nich dlouho živi.
Druhý den se chystá velká sláva, hraje muzika a všichni dychtivě přihlížejí k výlovu rybníka, v němž už ale nic není...

5. Jak jsme se střetli s Vlky
Na doporučení strýce Proška chytal Ota s otcem štiky a dařilo se jim. Brzy se to rozkřiklo a začali chytat i ostatní rybáři. Když v rybníce zbyly jen malé štiky, ty vychytralé, začala válka mezi Popperovými a Vlkovými. Ke vší smůle chytili Vlkové víc štik a tím pádem vyhráli.

6. Otázka hmyzu vyřešena
Pan Popper využil svůj obchodní talent a pomohl kamarádovi rozjet obchod s mucholapkami. Nejdřív se jim daří skvěle, ale brzy začnou dostávat stížnosti od nespokojených zákazníků. A tím pádem přestanou mucholapky vyrábět. Po pár letech je začnou vyrábět Holanďané a stane se z nich hit...

7. Králíci s moudrýma očima
Popperovi prodali chatu a rozhodli se bydlet v domečku u Radotína. Leo začal chovat šampaňské králíky, které si zamiloval a skvěle se o ně staral. Hermína začala chovat slepice, krocany a prodávat jejich vajíčka. Tímto způsobem se jim dlouho dařilo. Pak se pan Popper rozhodl zavést nejlepší kusy na výstavu, ale nepodařilo se mu vyhrát. Proto odjel celý rozzuřený a králíky vypustil na louku. Když se vrátil ráno domů, Hermína se vyděsila a zavolala pro něj sanitku, která ho odvezla. Leo pověsil na dveře ceduli PŘIJDU HNED a už nikdy nepřišel...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: petuliczech.kac, 31.01.2011

    Ceska posta
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Černá štika (Jak jsem potkal ryby)
-Dukla mezi mrakodrapy
-Fialový poustevník
-Jak jsem potkal ryby, Jak jsem potkal ryby (2), Jak jsem potkal ryby (3), Jak jsem potkal ryby (4), Jak jsem potkal ryby (5), Jak jsem potkal ryby (6), Jak jsem potkal ryby (7)
-Jak šel táta Afrikou
-Jak to tenkrát běžel Zátopek (Plná bedna šampaňského)
-Kapři pro wehrmacht (Smrt krásných srnců), Kapři pro wehrmacht (Smrt krásných srnců) (2)
-Koncert (Jak jsem potkal ryby)
-Králíci s moudrýma očima (Smrt krásných srnců), Králíci s moudrýma očima (Smrt krásných srnců) (2)
-Lov bolena dravého (Mám rád tu řeku)
-Moje první ryba (Jak jsem potkal ryby)
-Moje první ryba (Veliký vodní tulák)
-Můžou tě i zabít (Jak jsem potkal ryby)
-Nejdražší ve střední Evropě (Smrt krásných srnců), Nejdražší ve střední Evropě (Smrt krásných srnců) (2)
-Nejdražší ve střední Evropě (Veliký vodní tulák)
-Nejdražší ve střední Evropě (Zlatí úhoři)
-Otázka hmyzu vyřešena (Smrt krásných srnců), Otázka hmyzu vyřešena (Smrt krásných srnců) (2)
-Plná bedna šampaňského
-Pohádka o Raškovi, Pohádka o Raškovi (2), Pohádka o Raškovi (3)
-Pohár od Pánaboha
-Smrt krásných srnců, Smrt krásných srnců (2), Smrt krásných srnců (3), Smrt krásných srnců (4), Smrt krásných srnců (5), Smrt krásných srnců (6), Smrt krásných srnců (7), Smrt krásných srnců (8), Smrt krásných srnců (9), Smrt krásných srnců (10), Smrt krásných srnců (11), Smrt krásných srnců (12), Smrt krásných srnců (13), Smrt krásných srnců (14), Smrt krásných srnců (15), Smrt krásných srnců (16)
-Smrt krásných srnců (rozbor)
-Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců), Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců) (2), Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců) (3)
-Souboj o štiky (Jak jsem potkal ryby)
-Syn celerového krále
-Ve službách Švédska (Smrt krásných srnců)
-Výstup na Eiger, Výstup na Eiger (2), Výstup na Eiger (3), Výstup na Eiger (4)
Čítanka-Jak jsem potkal ryby
-Je rybařina sport? (Jak šel táta Afrikou)
-Můžou tě i zabít
-Pohádka o Raškovi
-Pohár od Pánaboha
-Smrt krásných srnců
-Zlatí úhoři
­­­­

Diskuse k výpisku
Ota Pavel - Smrt krásných srnců (11)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­