ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pavel Ota (*02.07.1930 - †31.03.1973)

    Ceska posta
­­­­

Výstup na Eiger (3)

Technický úředník z Liberce Radan Kuchař a meteorolog z Chopku Zdeno Zibrin se rozhodli zdolat nebezpečný švýcarský Eiger.
Den před tím, než vyrazili, se na Eigeru zřítil horolezec Adi Mayr. Policista jim řekl, že na Eiger nesmí, jedině když zaplatí tisíc franků na záchranné práce. Ale oni u sebe žádné peníze neměli. Policistu nepřesvědčili, a tak Zibrin dal místo franků klíčky od své Octavie. Již jim tak nikdo nebránil v cestě. Poté co dojeli lanovkou ke stěně, rozhodli se, že dnes přespí na chatě blízko Eigeru.

30. srpna
Horolezci vstali a vydali se na cestu. Radan přeskočí ledovcové pole a chytne se malého výstupku. Následuje ho Zdeno. První úseky zvládli. Jdou téměř najisto. Zdá se jim, jako kdyby tu šli mnohokrát, přitom horu znají spíše z fotografií. Nad jejich hlavami létají zvědaví havrani. Nejhorší je pro ně potkávat stopy po Mayrovi. A přitom si v duchu říkají, kde asi Mayrovy stopy končí... Budou prvními a zároveň jedinými svědky, kteří to místo spatří, protože později ho pokryje led a sníh. Oba se soustředí na lezení. Na městských letištích startují letadla s fotoreportéry, zajímá je jediné - Eiger. Naši horolezci si ale poletujících letadel nevšímají, musí vzhůru. Radan znervózní, Zdenovi spadla přilba. Srkají čaj a v duších se jim rozlévá blažený pocit - veliký kus Eigeru je za nimi. Unavení se zabalí do horolezeckého pytle. Poté přichází polospánek.

31. srpna
V úseku, ve kterém momentálně lezli, nejspíš zemřeli Němci Max Sedlmayer a Karl Mehringer, zřejmě tu také ukončil život Rakušan Adolf Mayr. Radan a Zdeno dostali strach. Ale museli dál. Cestou Radana potkalo neštěstí - ztratil "kladivocepín". Vyklouzl mu z batohu. Co teď? Vrátit se? Vždyť mají za sebou polovinu stěny! Rozhodli se pro cestu k vrcholu. Doba pokročila, je pozdní odpoledne a stěna hází kameny. Oba pociťují únavu. Ze stěny vyčnívá špičatý skalní nos. Rozhodnou se pro nocleh.

1. září
Ráno namažou své ztuhlé svaly a vydají se dál. Zdolávají ledové plotny. Před nimi je další plotna, jíž pokrývá ledová vrstva. Radan se pokouší zatlouci skobu, ovšem nejde to. Co teď? Zpátky? Stranou? Ale kam? Je to zatím nejkritičtější místo celého výstupu, daleko těžší než to, kde sletěl Mayr. Leze. Těch pět minut se zdá věčností. Blíží se k vrcholu plotny. Dole ho sleduje Zdeno. Kdyby teď Radan spadl, poletí 12 metrů k němu a dvanáct pod něj... Uff, konečně je Radan nahoře. Zdeno si oddychne. Nyní je řada na něm. Od vrcholu je dělí pouhých 200 metrů. Ale nebudou riskovat - rozhodnou se pro třetí noc na stěně.

2. září
Vyrazí ještě za tmy. Pospíchají. Překonávají tři délky lana a dostávají se na vrcholové pole Mittellegi, jež vede k vrcholu. Kryje ho dosud mlha. Zachvějí se. Poslední obtížný úsek a jsou na hřebenu. Všechno zlé je za nimi. Mlha mizí, objevuje se slunce. Před nimi je stříbřitý vrchol špičky a pak už je jen prázdno a modré nebe. Podívají se na sebe a podají si do krve rozedřené ruce. Dokázali to!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Wendy, 11.11.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Černá štika (Jak jsem potkal ryby)
-Dukla mezi mrakodrapy
-Fialový poustevník
-Jak jsem potkal ryby, Jak jsem potkal ryby (2), Jak jsem potkal ryby (3), Jak jsem potkal ryby (4), Jak jsem potkal ryby (5), Jak jsem potkal ryby (6), Jak jsem potkal ryby (7)
-Jak šel táta Afrikou
-Jak to tenkrát běžel Zátopek (Plná bedna šampaňského)
-Kapři pro wehrmacht (Smrt krásných srnců), Kapři pro wehrmacht (Smrt krásných srnců) (2)
-Koncert (Jak jsem potkal ryby)
-Králíci s moudrýma očima (Smrt krásných srnců), Králíci s moudrýma očima (Smrt krásných srnců) (2)
-Lov bolena dravého (Mám rád tu řeku)
-Moje první ryba (Jak jsem potkal ryby)
-Moje první ryba (Veliký vodní tulák)
-Můžou tě i zabít (Jak jsem potkal ryby)
-Nejdražší ve střední Evropě (Smrt krásných srnců), Nejdražší ve střední Evropě (Smrt krásných srnců) (2)
-Nejdražší ve střední Evropě (Veliký vodní tulák)
-Nejdražší ve střední Evropě (Zlatí úhoři)
-Otázka hmyzu vyřešena (Smrt krásných srnců), Otázka hmyzu vyřešena (Smrt krásných srnců) (2)
-Plná bedna šampaňského
-Pohádka o Raškovi, Pohádka o Raškovi (2), Pohádka o Raškovi (3)
-Pohár od Pánaboha
-Smrt krásných srnců, Smrt krásných srnců (2), Smrt krásných srnců (3), Smrt krásných srnců (4), Smrt krásných srnců (5), Smrt krásných srnců (6), Smrt krásných srnců (7), Smrt krásných srnců (8), Smrt krásných srnců (9), Smrt krásných srnců (10), Smrt krásných srnců (11), Smrt krásných srnců (12), Smrt krásných srnců (13), Smrt krásných srnců (14), Smrt krásných srnců (15), Smrt krásných srnců (16)
-Smrt krásných srnců (rozbor)
-Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců), Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců) (2), Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců) (3)
-Souboj o štiky (Jak jsem potkal ryby)
-Syn celerového krále
-Ve službách Švédska (Smrt krásných srnců)
-Výstup na Eiger, Výstup na Eiger (2), Výstup na Eiger (3), Výstup na Eiger (4)
Čítanka-Jak jsem potkal ryby
-Je rybařina sport? (Jak šel táta Afrikou)
-Můžou tě i zabít
-Pohádka o Raškovi
-Pohár od Pánaboha
-Smrt krásných srnců
-Zlatí úhoři
­­­­

Diskuse k výpisku
Ota Pavel - Výstup na Eiger (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­