ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pavel Ota (*02.07.1930 - †31.03.1973)

­­­­

Syn celerového krále

Spisovatel nevšedním způsobem vypráví 16 příběhů ze sportovního světa. Hrdiny jeho reportážních povídek jsou bývalí i dnešní mistři. Autor přibližuje jejich lidské osudy tím, že je ukazuje nejen v zákulisí velkých zápasů s celou problematikou tvrdého života sportovce, ale i v soukromí.

Ota Pavel byl původně novinář, sportovní reportér. Tuto knížku napsal po úspěchu knihy Smrt krásných srnců. Chtěl se v ní rozloučit se svou novinářskou prací. Později ale ještě napsal Pohádku o Raškovi.

V téhle knížce krásně vzpomíná na řadu sportovců, kteří nepatřili ke slavným, někteří z nich byli úplně neznámí, někteří, dříve slavní, už byli zapomenuti, ale všichni si podle autora zasloužili, aby o nich napsal.
V povídce Kolik má kůň chlupů píše o tom, jak se jako začínající novinář setkal s nejlepším československým plachtařem, Jaroslavem Kumpoštem. Píše o tom, jak začínal napřed s horolezectvím a pak lítal na motorových letadlech i na větroních. Píše o jeho nehodách i o jeho výhrách a taky o tom, jak hloupě se ho vyptával, protože byl mladý a myslel si, že je skvělý reportér a napíše skvělou reportáž. Pak ho Kumpošt vzal do letadla a dvacet minut s ním prováděl akrobacii a když přistáli, řekl mu "Na shledanou" a tím to skončilo.
V povídce Jak Bohoušek Váňa oplatil hořký slzy Marušky Kettnerový píše o reprezentantovi ve stolním tenise. O tom, jak jako kluk viděl hrát krásnou Marii Kettnerovou s Maďarkami, jak prohrála a když si k ní šel pro autogram, jak ji viděl plakat a slíbil si, že ji pomstí. Jak hrál, kde se dalo, jak si vydělával, aby mohl hrát, jak se ho ujal předseda dorostu Sparty, Vendelín Veselý. Ta povídka je taky trochu o něm, jak podporoval talenty a nikdo to ani nevěděl a jak umřel a lidi mu všechno rozkradli a jak ho pochovali v papírové košili. Píše o tom, jak Váňa napřed všechno prohrával, jak dřel a dřel a jak nakonec porazil slavného Barnu i šampióna Bergmana, jak si kdysi slíbil, a taky o tom, jak skončil se stolním tenisem a vrátil se do obyčejného života.
Reportážní povídka Za pět litrů hříbků v sladkokyselém nálevu je o slibu napsat reportáž o neznámém fotbalovém klubu Dukla Zborih za hříbky, o nadšencích, kteří za klub hrají, o manželkách, které jim perou dresy, o vesnickém zápase a o tom, jak si pan Pekař, který si reportáž objednal, nakonec musel hříbky vypůjčit, nebo je dostal.
Já jsem král, ty jsi král, každý má svůj marcipán je o zvláštním fotbalistovi Borovičkovi, který chodil na operu a četl básně a kterého vyhodili z pražské Dukly za nevhodné řeči. O tom, jak chtěl hrát, ale už ho nechtěli, protože byl na fotbal starý, jak se vrátil k práci do tiskárny, jak mu dali nejhorší práci a jak nakonec z tiskárny odešel, protože neuměl být bez fotbalu. O tom, jak hrál na malých hřištích, jak se vrací domů a jak chodí odpočívat do přírody. O jeho otci, který pěstoval celer, byl celerový král a Jarda Borovička zvaný Borovice tak byl syn celerového krále. O tom, jak ho neměli rádi, protože byl jiný, než ostatní, protože neskláněl hlavu po porážkách a protože "byl rejpal". O tom, jak mu napřed nerozuměl a jak se potom spřátelili.
V Haló taxi jede Čechoameričan taxíkem z letiště, nechává se vozit po Praze a až do Roztok za bratrancem a povídá si s taxikářem, o Praze, a taky o fotbale, o Dukle Praha, jak hrála v New Yorku a o Rudym Kučerovi, který mohl dobýt Ameriku. Ptá se taxikáře, jestli se taky zajímá o fotbal a taxikář mu ukáže dětské botičky pověšené na zrcátku, a řekne, že se zajímá o tohle. A zákazník dál mluví o Kučerovi. O tom, jak ho v Americe milovali, a ptá se taxikáře, jestli ho znal. Taxikář říká, že ne, a když zákazník vystoupí a on si ukládá peníze do náprsní tašky, je v ní uvnitř zlatým písmem napsáno "Rudolf Kučera".
V povídce Nejhorší je být brankářem píše o brankáři Koubovi, jako by to vyprávěl on sám, jak mu je před zápasem, jak to bylo v minulých zápasech, jak nemůže spát, jak se chystá na zápas, jak ho prožívá.
Baroni na kolech jsou o sourozencích Battaglia z chudého italského šlechtického rodu, žijícího na zámku v Bratronicích u Blatné. O Blance, která s pár korunami na kole odjela přes Rakousko a Německo do Švýcarska, závodila, podporovala bratra a jak už nemohla závodit, když do ní narazilo auto. Jak se pak vrátila domů a starala se o maminku, o bratra a o hospodářství, jak dělala hrobařku a jak se na zámku sjížděli cyklisti. O Christianovi, který se nikdy nestal mistrem světa, a jezdil na chlebové kůrky, které si všude vozil sebou. Pracoval u zedníků a jako závozník, je mu pětapadesát a každé ráno jezdí na kole dvacet kilometrů do práce a dvacet zpátky v každém počasí.
V povídce Služebník náš Hubert jede s Jardou Borovičkou na pohřeb doktoru Hubertu Topinkovi, doktorovi pražské Dukly. Tu doktor miloval nade všechno, a hned po ní siamskou kočku Barborku. Vzpomínají, jak pomáhal fotbalistům, jak s nimi všude jezdil, co měl rád, jaký byl.
Poslední povídka Alfréd Jindra je o kamarádovi kanoistovi. Jak vyrůstal v ústavech, kde ho bili, jak začal jezdit s vodními skauty, jak těžko začínal, protože nepocházel z toho správného břehu Vltavy, jak si půjčil loď na olympiádu, jak byl až třetí, protože byl mladý a neměl správnou taktiku, jak chtěl zůstat na vojně, ale dostal žloutenku a už ho nechtěli, jak začínal znovu, dřel, a pak dostal zánět mozkových blan, znovu dřel, dostal obrnu, bojoval o život, vyhrál, začal studovat vysokou ekonomickou, fotografovat a dělat plány. O tom, že od něj nezní jako fráze, že naděje umírá poslední.

O všech postavách povídek píše Pavel se svou zvláštní poetikou, zvláštnější o to, že je v tomto případě spojená se sportovním světem. Nepíše moc o úspěších, píše o překážkách, o dřině, o porážkách, o pádech a novém začínání a o marnosti slávy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 18.10.2006

Ceska posta    
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Černá štika (Jak jsem potkal ryby)
-Dukla mezi mrakodrapy
-Fialový poustevník
-Jak jsem potkal ryby, Jak jsem potkal ryby (2), Jak jsem potkal ryby (3), Jak jsem potkal ryby (4), Jak jsem potkal ryby (5), Jak jsem potkal ryby (6), Jak jsem potkal ryby (7)
-Jak šel táta Afrikou
-Jak to tenkrát běžel Zátopek (Plná bedna šampaňského)
-Kapři pro wehrmacht (Smrt krásných srnců), Kapři pro wehrmacht (Smrt krásných srnců) (2)
-Koncert (Jak jsem potkal ryby)
-Králíci s moudrýma očima (Smrt krásných srnců), Králíci s moudrýma očima (Smrt krásných srnců) (2)
-Lov bolena dravého (Mám rád tu řeku)
-Moje první ryba (Jak jsem potkal ryby)
-Moje první ryba (Veliký vodní tulák)
-Můžou tě i zabít (Jak jsem potkal ryby)
-Nejdražší ve střední Evropě (Smrt krásných srnců), Nejdražší ve střední Evropě (Smrt krásných srnců) (2)
-Nejdražší ve střední Evropě (Veliký vodní tulák)
-Nejdražší ve střední Evropě (Zlatí úhoři)
-Otázka hmyzu vyřešena (Smrt krásných srnců), Otázka hmyzu vyřešena (Smrt krásných srnců) (2)
-Plná bedna šampaňského
-Pohádka o Raškovi, Pohádka o Raškovi (2), Pohádka o Raškovi (3)
-Pohár od Pánaboha
-Smrt krásných srnců, Smrt krásných srnců (2), Smrt krásných srnců (3), Smrt krásných srnců (4), Smrt krásných srnců (5), Smrt krásných srnců (6), Smrt krásných srnců (7), Smrt krásných srnců (8), Smrt krásných srnců (9), Smrt krásných srnců (10), Smrt krásných srnců (11), Smrt krásných srnců (12), Smrt krásných srnců (13), Smrt krásných srnců (14), Smrt krásných srnců (15), Smrt krásných srnců (16)
-Smrt krásných srnců (rozbor)
-Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců), Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců) (2), Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců) (3)
-Souboj o štiky (Jak jsem potkal ryby)
-Syn celerového krále
-Ve službách Švédska (Smrt krásných srnců)
-Výstup na Eiger, Výstup na Eiger (2), Výstup na Eiger (3), Výstup na Eiger (4)
Čítanka-Jak jsem potkal ryby
-Je rybařina sport? (Jak šel táta Afrikou)
-Můžou tě i zabít
-Pohádka o Raškovi
-Pohár od Pánaboha
-Smrt krásných srnců
-Zlatí úhoři
­­­­

Diskuse k výpisku
Ota Pavel - Syn celerového králeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­