ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pavel Ota (*02.07.1930 - †31.03.1973)

­­­­

Smrt krásných srnců (9)

Vzpomínky spisovatele na dětství, mládí a hlavně na svého tatínka.

ÚVOD:

Jedná se o autobiografickou povídkovou knížku, jež obsahuje 8 povídek, které nám přibližují dětství Oty Pavla (Nejdražší ve střední Evropě; Ve službách Švédska; Smrt krásných srnců; Kapři pro wehrmacht; Jak jsme se střetli s Vlky; Otázka hmyzu vyřešena; Prase nebude!; Králíci s moudrýma očima). Dvě z nich se staly předlohami pro stejnojmenné filmy Smrt krásných srnců a Kapři pro wehrmacht (krátkometrážní film).

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Ota Pavel, původním jménem Otto Popper, byl českým prozaikem a novinářem. Narodil se roku 1930. Pocházel ze smíšené židovské rodiny. Vzhledem k jejich původu museli jeho bratři spolu s otcem do koncentračního tábora. Ota ve svých 13 letech byl donucen pracovat v dole. Po skončení války se stal sportovním redaktorem (Čs. rozhlas aj.). Později duševně onemocněl. I přes to všechno nepřestal tvořit. Mezi jeho nejznámější díla patří povídky Smrt krásných srnců a Jak jsem potkal ryby. Je známý i svou četnou redaktorskou tvorbou.

NÁMĚT:

Vzpomínky z dětství a dospívání Oty Pavla, v nichž popisuje sled událostí, jež potkaly jeho rodinu.

STYL A UMĚLECKÉ PROSTŘEDKY:

Velká citová zabarvenost, subjektivita, autobiografie, ich-forma, časté použití přímé řeči, nechybí zde ani vtip s humorem, střídajíc se se smutným podtextem, slohový styl vyprávěcí, popisný. Vyprávění Oty je psané spisovnou češtinou, rozhovory a mluva jeho otce je psána obecnou češtinou.

POSTAVY:

Ota Pavel - vypravěč povídek, provází nás všemi povídkami, v nichž se zaměřuje převážně na svého otce, jenž je pro něj vzorem a příkladem; lásku k přírodě a rybaření získal Ota právě po něm
Leo Popper - otec Oty; snílek, potřeštěnec a přitom velký Pan obchodník, který započal svou kariéru u firmy Elektrolux; jedná se o šarmantního muže, jemuž není cizí příroda, rybaření, ani krásné ženy; manželka jeho šéfa ho očaruje takovým způsobem, že zapomíná pracovat a stará se jen o to, aby ji získal; v době války se Leo ukazuje jako skvělý otec, který se vydává na lov srnce proto, aby se jeho dva synové mohli před odchodem do koncentračního tábora pořádně najíst; později i on sám musí opustit svou rodinu; po návratu se snaží navrátit k práci, ale příliš se mu nedaří
maminka Oty - tolerantní žena, která svému muži odpouští jeho prohřešky; vychovává 3 děti; Ota jí věnuje ve svém vyprávění málo pozornosti, a tak se o ní nedozvídáme příliš mnoho
Holan - pes, vlčák, který pomůže Leovi obstarat maso pro kluky; Leo ho dlouho přemlouvá, ukazuje mu svou židovskou hvězdu a prosí ho, aby mu ulovil srnce - Holan ovšem nejde - když už zdrchaný Leo odchází, Holan jde pomalu za ním
Karel Prošek - známý a přítel rodiny Popperových; pán Holana, který mu vždy a věrně sloužil a doprovázel ho při pytlačení

DĚJ:

Ota nám vypráví jejich rodinné příběhy od doby, kdy jeho otec koupil rybník s jedním kaprem a odepřel manželce rodinnou dovolenou v Itálii. Později se otec stává velkým obchodníkem ve firmě Elektrolux, kde se věnuje nabízení ledniček a vysavačů. Za doby okupace se rodina Popperová dostává do krizových situací a otec se snaží rodinu zachránit tím, že se vydává na lov srnce. Po několika dnech se vyčerpaný navrací i se srncem domů, aby nakrmil své dva syny před cestou do koncentračního tábora. Nakonec za nimi odchází i Leo. Po jejich radostném návratu se Ota věnuje tátovi a jeho dalším pokusům se uchytit v branži obchodníka. Jedná se už spíše o vtipné a legrační situace, v nichž se Leovi někdy daří, jindy zase ne. Svou kariéru zkouší přes mucholapky, ale i králíky. Příběh je zakončený se smutným podtónem toho, že se Leo Popper po jednom z rybolovů navrací domů naprosto vysílený. Manželka mu zavolá záchranku a on už se domů nikdy nevrátí.

VLASTNÍ NÁZOR:

Tyto povídky nevynikaly ani velkou fantazií, ani přehnaností či souvětími, které neměly konce. Jednalo se o stručně, ale hezky a přitažlivě popsané úděly rodiny Popperů, hlavně tedy otce Lea. Zařadila bych to mezi oddychovou četbu, jež si získá čtenáře svou nenuceností, upřímností i úsměvností, která z určitých situací vyplývá. Také se mi líbilo filmové zpracování povídky Smrt krásných srnců, které se nelišilo od literární předlohy, jak tomu někdy u filmů bývá.

KONTEXT:

Karel Poláček

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Enzymka, 28.10.2009

    Ceska posta
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Černá štika (Jak jsem potkal ryby)
-Dukla mezi mrakodrapy
-Fialový poustevník
-Jak jsem potkal ryby, Jak jsem potkal ryby (2), Jak jsem potkal ryby (3), Jak jsem potkal ryby (4), Jak jsem potkal ryby (5), Jak jsem potkal ryby (6), Jak jsem potkal ryby (7)
-Jak šel táta Afrikou
-Jak to tenkrát běžel Zátopek (Plná bedna šampaňského)
-Kapři pro wehrmacht (Smrt krásných srnců), Kapři pro wehrmacht (Smrt krásných srnců) (2)
-Koncert (Jak jsem potkal ryby)
-Králíci s moudrýma očima (Smrt krásných srnců), Králíci s moudrýma očima (Smrt krásných srnců) (2)
-Lov bolena dravého (Mám rád tu řeku)
-Moje první ryba (Jak jsem potkal ryby)
-Moje první ryba (Veliký vodní tulák)
-Můžou tě i zabít (Jak jsem potkal ryby)
-Nejdražší ve střední Evropě (Smrt krásných srnců), Nejdražší ve střední Evropě (Smrt krásných srnců) (2)
-Nejdražší ve střední Evropě (Veliký vodní tulák)
-Nejdražší ve střední Evropě (Zlatí úhoři)
-Otázka hmyzu vyřešena (Smrt krásných srnců), Otázka hmyzu vyřešena (Smrt krásných srnců) (2)
-Plná bedna šampaňského
-Pohádka o Raškovi, Pohádka o Raškovi (2), Pohádka o Raškovi (3)
-Pohár od Pánaboha
-Smrt krásných srnců, Smrt krásných srnců (2), Smrt krásných srnců (3), Smrt krásných srnců (4), Smrt krásných srnců (5), Smrt krásných srnců (6), Smrt krásných srnců (7), Smrt krásných srnců (8), Smrt krásných srnců (9), Smrt krásných srnců (10), Smrt krásných srnců (11), Smrt krásných srnců (12), Smrt krásných srnců (13), Smrt krásných srnců (14), Smrt krásných srnců (15), Smrt krásných srnců (16)
-Smrt krásných srnců (rozbor)
-Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců), Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců) (2), Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců) (3)
-Souboj o štiky (Jak jsem potkal ryby)
-Syn celerového krále
-Ve službách Švédska (Smrt krásných srnců)
-Výstup na Eiger, Výstup na Eiger (2), Výstup na Eiger (3), Výstup na Eiger (4)
Čítanka-Jak jsem potkal ryby
-Je rybařina sport? (Jak šel táta Afrikou)
-Můžou tě i zabít
-Pohádka o Raškovi
-Pohár od Pánaboha
-Smrt krásných srnců
-Zlatí úhoři
­­­­

Diskuse k výpisku
Ota Pavel - Smrt krásných srnců (9)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­