ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pavel Ota (*02.07.1930 - †31.03.1973)

­­­­

Smrt krásných srnců (8)

Povídková kniha, ve které Ota Pavel vzpomíná na šťastné dětství před válkou i neradostná válečná léta. Ústřední postavou je jeho otec Leo Popper, obchodní zástupce firmy Electrolux.

Kniha obsahuje 7 povídek.

Vypravěčem knihy je sám Ota Pavel, který rozvíjí příběh o svém židovském otci Leo Popperovi. Otec se díky svým schopnostem stane prodejcem výrobků firmy Electrolux. Stále touží po vlastním rybníku s rybami, a proto investuje do koupi peníze určené na rodinnou dovolenou do Itálie. Z obchodu vzejde podvod, v rybníku se nachází jen jediná ryba. Leo se pomstí prodávajícímu tak, že mu prodá na první pohled funkční ledničku bez vnitřku. Přes tento oplacený podvod získá peníze zpět.

Leo je velký milovník žen a po čase se platonicky zamiluje do ženy svého šéfa Irmy. Kvůli své lásce se vypracuje na nejúspěšnějšího prodejce a během svých obchodů se seznámí se slavným umělcem. Tato známost jej pozvedne na vyšší stupeň společenského žebříčku. Jeho šéf jej přemluví, aby domluvil s dotyčným umělcem portrét jeho drahé manželky Irmy. Po čase se Leo odváží toto přání navrhnout umělci. Umělec odmítne, že nebude malovat nafintěné paničky.

Rodinným životem Popperových otřese obsazení Československa a vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava a židovská rodina se stěhuje na chatu k převozníkovi Karlu Proškovi, kde žijí životy v souladu s přírodou. Prošek je starý pytlák, který pytlačí pomocí svého psa, vše mu vychází. Náhle se v lesích objevují esesáci, kteří dohlíží na pořádek. Jeho dva starší synové mají nakázáno se dostavit k deportaci do koncentračního tábora. Krátce před odjezdem podstoupí Leo riskantní skutek, kdy pomocí Proškova psa uloví srnce, kterým vykrmí svoje dva syny tak, aby přežili koncentrační tábor. Po odvodu nastávají krušné časy a na Vánoce má být odveden i Leo. Těsně před odvodem vyloví veškeré ryby ze svého zabaveného rybníka tak, aby Wehrmacht nezískal ani jednu rybu z jeho rybníka. Po odvodu Wehrmacht slavnostně zahajuje výlov rybníku a udiveně zjišťuje, že v rybníce není jediná ryba.

Po válce se sejde opět celá rodina a otec se s nadšením vrhá do prodeje mucholapek, které nelepí. Tento obchod skončí nezdarem a otec se pouští do chovu králíků. Po neúspěchu na výstavě se vrací v ubohém stavu domů, maminka se lekne, zavolá sanitku. Těsně před odjezdem stačí ještě vyvěsit štítek PŘIJDU HNED. Nikdy už ale nepřišel...

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi velice líbila. Stihla jsme ji přečíst za 2 dny. Obsahuje pro mne vtipné i dramatické chvilky, které ve mně nechali zvláštní pocit. Rozhodně krásná kniha.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Breberka, 08.05.2009

Ceska posta    
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Černá štika (Jak jsem potkal ryby)
-Dukla mezi mrakodrapy
-Fialový poustevník
-Jak jsem potkal ryby, Jak jsem potkal ryby (2), Jak jsem potkal ryby (3), Jak jsem potkal ryby (4), Jak jsem potkal ryby (5), Jak jsem potkal ryby (6), Jak jsem potkal ryby (7)
-Jak šel táta Afrikou
-Jak to tenkrát běžel Zátopek (Plná bedna šampaňského)
-Kapři pro wehrmacht (Smrt krásných srnců), Kapři pro wehrmacht (Smrt krásných srnců) (2)
-Koncert (Jak jsem potkal ryby)
-Králíci s moudrýma očima (Smrt krásných srnců), Králíci s moudrýma očima (Smrt krásných srnců) (2)
-Lov bolena dravého (Mám rád tu řeku)
-Moje první ryba (Jak jsem potkal ryby)
-Moje první ryba (Veliký vodní tulák)
-Můžou tě i zabít (Jak jsem potkal ryby)
-Nejdražší ve střední Evropě (Smrt krásných srnců), Nejdražší ve střední Evropě (Smrt krásných srnců) (2)
-Nejdražší ve střední Evropě (Veliký vodní tulák)
-Nejdražší ve střední Evropě (Zlatí úhoři)
-Otázka hmyzu vyřešena (Smrt krásných srnců), Otázka hmyzu vyřešena (Smrt krásných srnců) (2)
-Plná bedna šampaňského
-Pohádka o Raškovi, Pohádka o Raškovi (2), Pohádka o Raškovi (3)
-Pohár od Pánaboha
-Smrt krásných srnců, Smrt krásných srnců (2), Smrt krásných srnců (3), Smrt krásných srnců (4), Smrt krásných srnců (5), Smrt krásných srnců (6), Smrt krásných srnců (7), Smrt krásných srnců (8), Smrt krásných srnců (9), Smrt krásných srnců (10), Smrt krásných srnců (11), Smrt krásných srnců (12), Smrt krásných srnců (13), Smrt krásných srnců (14), Smrt krásných srnců (15), Smrt krásných srnců (16)
-Smrt krásných srnců (rozbor)
-Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců), Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců) (2), Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců) (3)
-Souboj o štiky (Jak jsem potkal ryby)
-Syn celerového krále
-Ve službách Švédska (Smrt krásných srnců)
-Výstup na Eiger, Výstup na Eiger (2), Výstup na Eiger (3), Výstup na Eiger (4)
Čítanka-Jak jsem potkal ryby
-Je rybařina sport? (Jak šel táta Afrikou)
-Můžou tě i zabít
-Pohádka o Raškovi
-Pohár od Pánaboha
-Smrt krásných srnců
-Zlatí úhoři
­­­­

Diskuse k výpisku
Ota Pavel - Smrt krásných srnců (8)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­