ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pavel Ota (*02.07.1930 - †31.03.1973)

­­­­

Můžou tě i zabít (Jak jsem potkal ryby)

Poměrně rozsáhlá povídka Můžou tě i zabít se pohádkově-bajkovému nádechu knihy Jak jsem potkal ryby podřizuje nejen v motivech, ale i ve stavbě a zápletce - Ota, hnaný svou pytláckou náturou i nutností sehnat jídlo, se vydává k jednomu z buštěhradských rybníků lovit kapry, kteří tam byli nasazeni pro nasycení mocných. Kontrast dekadentního života okupantů i kolaborantů a nouze Otovy rodiny je zde podán nenásilně a lakonicky.

HLAVNÍ POSTAVY:

Ota Pavel; porybný František Záruba

DĚJ:

V Buštěhradu byly dva rybníky. Starý a nový. Ten nový se Otu Pavlovi moc nelíbil, měl kamenné břehy. Ale ten nový - rybník jedna báseň! Plavali v něm nádherní kapři. A ještě byli přikrmováni mlátem z nedalekého pivovaru. Ota potřeboval nějakého ulovit. Byl už doma sám s maminkou (zbytek rodiny byl v koncentráku) a potřebovali maso na výměnu za mouku a chleba. Začal tedy sledovat ryby, aby věděl, kde plují. Už si na ně nachystal proutek. Ale nejprve musel poznat nepřátele, kterými byli lidé. Němci, kteří za okny svých domů jedli kapry a poslouchali muziku, udavači, ale především František Záruba, místní porybný. Musel vědět, kdy je doma a kdy hlídá u rybníka.

Když měl vše vypozorované, rozhodl se zkusit ulovit kapra. Došel v rybníku v momentě, kdy si byl jist, že tam bude bezpečno. Byl tam jen pan Oplt, jenž měl jedno oko skleněné a pokuřoval. Ota si vylezl na vrbu, dal na háček těsto a nahodil. Nemusel dlouho čekat a ryba zabrala. Ale jaká! Když ji vylovil, chytil ještě jednu a obě strčil do brašny a utíkal domů. Maminka mu dala za kapry pusu.

Byl již čtvrtý rok války a jídla ubývalo. A radosti také ubylo. Někdo ho nahlásil. Ještě pár kaprů chytil. Už to nebylo jako předtím. Měl strach. Ale i přes ten se rozhodl, že kaprovi, kterého mají doma v kádi, donese bratříčka a sestřičku. Vše bylo jako vždy, pan Oplt kouřil a kapři se proháněli u hladiny. Když nahodil na druhého kapra, tak zaslechl hlas pana Záruby: "Stůj! Stůj, darebáku!"
Pan Oplt mu řekl, ať se zamkne do kůlny. Po hodině čekání z ní mohl ven. Šel spát raději pod stromy, kdyby ho někdo hledal. A měl štěstí.
Když ráno přišel domů, maminka mu řekla, že u nich včera byli četníci a hledali ho. Musel slíbit, že už nebude chodit na ryby.

Četníci už nepřišli. Pavlovi se dozvěděli, že Záruba řekl na stanici, že si to vyřídí sám, když je porybný. Jednou ale šel okolo rybníku s proutkem a řekl si, že něco ulovit zkusí. Sedl si na místo, kde bylo vidět na všechny tři příchodové cesty k rybníku. Kdyby ho někdo načapal, měl jak utéci. Nahodil a díval se do vody. Po chvíli se mu něco začalo nezdát. Zvedl hlavu a mířili k němu dva cizí muži. Z levé a pravé cesty. Zahodil prut a běžel tou jedinou možnou - prostřední, která vedla ke škole. Z oken vykukovaly hlavy a pozorovaly ho. Vtom však před sebou spatřil porybného Zárubu. Ten ho zatáhl pryč od očí zvědavců a přikázal mu, aby křičel. Po chvíli Ota pochopil proč. Aby zvědavci slyšeli, že dostal co proto.

Poté, co přestal křičet, se ho Záruba zeptal, jestli mu píše táta z koncentráku. Zavrtěl hlavou. "A bráchové?" pokračoval porybný. Ota znovu zavrtěl hlavou. Pan Záruba mu pak poradil, aby chodil lovit za tmavých nocí do nového rybníka, tam ho prý nikdo neuvidí a prý tam jsou i chutnější ryby. Pak mu poručil, aby kulhal až domů. Když Ota vyrazil, tak na něj ještě zavolal: "A do těsta přidávej kaprům anýz. Mají to rádi a rychle berou."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: MiSme, 09.10.2018

    Ceska posta
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Černá štika (Jak jsem potkal ryby)
-Dukla mezi mrakodrapy
-Fialový poustevník
-Jak jsem potkal ryby, Jak jsem potkal ryby (2), Jak jsem potkal ryby (3), Jak jsem potkal ryby (4), Jak jsem potkal ryby (5), Jak jsem potkal ryby (6), Jak jsem potkal ryby (7)
-Jak šel táta Afrikou
-Jak to tenkrát běžel Zátopek (Plná bedna šampaňského)
-Kapři pro wehrmacht (Smrt krásných srnců), Kapři pro wehrmacht (Smrt krásných srnců) (2)
-Koncert (Jak jsem potkal ryby)
-Králíci s moudrýma očima (Smrt krásných srnců), Králíci s moudrýma očima (Smrt krásných srnců) (2)
-Lov bolena dravého (Mám rád tu řeku)
-Moje první ryba (Jak jsem potkal ryby)
-Moje první ryba (Veliký vodní tulák)
-Můžou tě i zabít (Jak jsem potkal ryby)
-Nejdražší ve střední Evropě (Smrt krásných srnců), Nejdražší ve střední Evropě (Smrt krásných srnců) (2)
-Nejdražší ve střední Evropě (Veliký vodní tulák)
-Nejdražší ve střední Evropě (Zlatí úhoři)
-Otázka hmyzu vyřešena (Smrt krásných srnců), Otázka hmyzu vyřešena (Smrt krásných srnců) (2)
-Plná bedna šampaňského
-Pohádka o Raškovi, Pohádka o Raškovi (2), Pohádka o Raškovi (3)
-Pohár od Pánaboha
-Smrt krásných srnců, Smrt krásných srnců (2), Smrt krásných srnců (3), Smrt krásných srnců (4), Smrt krásných srnců (5), Smrt krásných srnců (6), Smrt krásných srnců (7), Smrt krásných srnců (8), Smrt krásných srnců (9), Smrt krásných srnců (10), Smrt krásných srnců (11), Smrt krásných srnců (12), Smrt krásných srnců (13), Smrt krásných srnců (14), Smrt krásných srnců (15), Smrt krásných srnců (16)
-Smrt krásných srnců (rozbor)
-Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců), Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců) (2), Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců) (3)
-Souboj o štiky (Jak jsem potkal ryby)
-Syn celerového krále
-Ve službách Švédska (Smrt krásných srnců)
-Výstup na Eiger, Výstup na Eiger (2), Výstup na Eiger (3), Výstup na Eiger (4)
Čítanka-Jak jsem potkal ryby
-Je rybařina sport? (Jak šel táta Afrikou)
-Můžou tě i zabít
-Pohádka o Raškovi
-Pohár od Pánaboha
-Smrt krásných srnců
-Zlatí úhoři
­­­­

Diskuse k výpisku
Ota Pavel - Můžou tě i zabít (Jak jsem potkal ryby)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­