ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pavel Ota (*02.07.1930 - †31.03.1973)

­­­­

Ve službách Švédska (Smrt krásných srnců)

  • povídka

OBSAH POVÍDKY:

Pan František Korálek, generální ředitel firmy Elektrolux, měl za manželku paní Irmu, která se moc líbila panu Popperovi. Paní Popperová o tom věděla, ale nic si z toho nedělala. Její manžel neměl prý šanci - měl tři syny, málo peněz a neměl chatu ani americké auto...

Od té doby, co se pan Popper stal obchodním zástupcem, začalo se celé rodině vést moc dobře. Pan Popper měl talent. Prodal nejvíce vysavačů ze všech a nakonec se stal mistrem světa. Za utržené peníze koupil nové auto a pěkně se oblékl.
Jenže při jmenování mistra světa se konala hostina, při které se podávalo kuře. Pan Popper ho vzal do ruky a začal jej jíst. Tím vyvolal pohoršení kolem sebe a společensky v očích ostatních klesl. A když se na něj podívala ošklivě i paní Irma, pan Popper vše pochopil...

Pak se stalo něco zvláštního. Pan Popper se seznámil s malířem portrétů Vratislavem Nechlebou. On ho pozval do svého ateliéru a potom do bytu. Pan Popper byl z jeho obrazů velmi nadšený. Když odcházel, umělec jej pozval na další návštěvu.
Jednoho dne se pan Korálek zmínil o tom, že by chtěl dát namalovat svoji ženu Irmu. Když se to doslechl pan Popper, hned se toho ujal. Šel za malířem a chtěl mu to říci, ale neodvážil se. Chodil tam takto celý rok. Jeho rodina byla skoro na mizině. Potom pozval pana Nechlebu na ryby. Malíři se to velmi líbilo, a tak se rozhodl, že chce vidět tu ženu. Irma se krásně oblékla i učesala a jela k ateliéru s panem Popperem. Když ji však portrétista uviděl, řekl, že takovou ženskou malovat nebude.

Panu Popperovi právě hrozilo propuštění z firmy Elektrolux, ale že byl mistrem světa, to ho zachránilo. Jeho rodině se začalo zase vést dobře jako před tím a na paní Irmu pan Popper zcela zapomněl.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: daemonka, 30.11.2014

    Ceska posta
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Černá štika (Jak jsem potkal ryby)
-Dukla mezi mrakodrapy
-Fialový poustevník
-Jak jsem potkal ryby, Jak jsem potkal ryby (2), Jak jsem potkal ryby (3), Jak jsem potkal ryby (4), Jak jsem potkal ryby (5), Jak jsem potkal ryby (6), Jak jsem potkal ryby (7)
-Jak šel táta Afrikou
-Jak to tenkrát běžel Zátopek (Plná bedna šampaňského)
-Kapři pro wehrmacht (Smrt krásných srnců), Kapři pro wehrmacht (Smrt krásných srnců) (2)
-Koncert (Jak jsem potkal ryby)
-Králíci s moudrýma očima (Smrt krásných srnců), Králíci s moudrýma očima (Smrt krásných srnců) (2)
-Lov bolena dravého (Mám rád tu řeku)
-Moje první ryba (Jak jsem potkal ryby)
-Moje první ryba (Veliký vodní tulák)
-Můžou tě i zabít (Jak jsem potkal ryby)
-Nejdražší ve střední Evropě (Smrt krásných srnců), Nejdražší ve střední Evropě (Smrt krásných srnců) (2)
-Nejdražší ve střední Evropě (Veliký vodní tulák)
-Nejdražší ve střední Evropě (Zlatí úhoři)
-Otázka hmyzu vyřešena (Smrt krásných srnců), Otázka hmyzu vyřešena (Smrt krásných srnců) (2)
-Plná bedna šampaňského
-Pohádka o Raškovi, Pohádka o Raškovi (2), Pohádka o Raškovi (3)
-Pohár od Pánaboha
-Smrt krásných srnců, Smrt krásných srnců (2), Smrt krásných srnců (3), Smrt krásných srnců (4), Smrt krásných srnců (5), Smrt krásných srnců (6), Smrt krásných srnců (7), Smrt krásných srnců (8), Smrt krásných srnců (9), Smrt krásných srnců (10), Smrt krásných srnců (11), Smrt krásných srnců (12), Smrt krásných srnců (13), Smrt krásných srnců (14), Smrt krásných srnců (15), Smrt krásných srnců (16)
-Smrt krásných srnců (rozbor)
-Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců), Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců) (2), Smrt krásných srnců (Smrt krásných srnců) (3)
-Souboj o štiky (Jak jsem potkal ryby)
-Syn celerového krále
-Ve službách Švédska (Smrt krásných srnců)
-Výstup na Eiger, Výstup na Eiger (2), Výstup na Eiger (3), Výstup na Eiger (4)
Čítanka-Jak jsem potkal ryby
-Je rybařina sport? (Jak šel táta Afrikou)
-Můžou tě i zabít
-Pohádka o Raškovi
-Pohár od Pánaboha
-Smrt krásných srnců
-Zlatí úhoři
­­­­

Diskuse k výpisku
Ota Pavel - Ve službách Švédska (Smrt krásných srnců)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­