ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Čapek Karel (*09.01.1890 - †25.12.1938)

­­­­

Povídky z druhé kapsy (souhrn)


Ukradený kaktus
Pan Ráček, převlečený za starou ženu, krade u Holbena kaktusy. Přijde se na to tak, že detektiv dá do novin zprávu o neznámé nemoci kaktusů pana Holbena, že se musí postříkat látkou z určitého závodu. Na to se nachytá zloděj, ale Holben v něm najde odborníka, a tak ho pošle do Mexika pro kaktusy. Tam má Ráček smůlu - vezme indiánům jejich posvátný kaktus, a zemře hrdinskou smrtí napíchnutý na kaktusu. V této povídce je rozebráno, proč pachatelem nemohla být žena – ženy nemají takovou trpělivost, aby mohly být sběratelkami.

Povídka starého kriminálníka
Kriminálník se v Palermu přiznal, že zabil člověka, ale něřekl koho, kde a nic bližšího. Nic z něho nemohli dostat, proto ho pustili a on spáchal sebevraždu.

Zmizení pana Hirsche
Hirsch obchodoval s ukradenými koberci, proto ho pro nějakou při nějaký Armén zabil a mrtvého ho odnesl z krámu v koberci pryč, dal ho do kufru, kde ho našli i se stopami anilinu, a tak přišli na to, že to má souvislost s falešnými koberci.

Čintamani a ptáci – velmi zdařilá je podle této povídky i zfilmovaná verze.
MUDr. Vitásek je znalec a milovník starých koberců a u vetešnice Severýnové najde jeden kousek s čintamany a ptáky. Na tom koberci ale líhá vypelichaná pudlice Amina – ve filmu to byla jezevčice. Koberec patří paní Zanehliové, která ho nechce prodat, proto se Vitásek rozhodne ho ukrást, ale když už se dostane v noci do krámu, začne Amina štěkat a on nemá to srdce ji zabít.

Příběh o kasaři a žháři
Kasař Balabán udělal svou poslední kasu, ale prozradili ho falešné zuby, které si položil do prachu a otiskly se. Také ho policie poznala podle toho, že se vedle kasy nevydělal, což jiní kasaři z pověry dělají.
Sedlář Anton obědval a dům mu shořel nad hlavou od lupy, kterou v únoru učedník Sepp ze msty upevnil na půdě na trám nad senem a spočítal, že právě 13.6. bude mít slunce takovou polohu, aby zapálilo přes lupu seno.

Ukradená vražda
V Krucemburské ulici na Vinohradech někdo zastřelil Rusa, přišli dva strážníci a naložili ho do kolem jedoucího taxíku. Policajti i taxikář byli falešní a zpráva o vraždě nebyla v novinách. Přišlo se na to tak, že v tu dobu na místě neměla být hlídka.

Případ s dítětem
Svobodná matka zalehla dítě a tak proto, aby dál dostávala alimenty, ukradla Landové Růženku - 3 měsíce. Velmi zajímavé je řešení, jak nalézt ztracené nemluvně, jenž vypadá jako každé jiné. Do ulic se vydají policisté, kteří maminkám na potkání začnou vychvalovat jejich děti. Ta, která nechce své dítě ukázat, je ta hledaná.

Grófinka
Grófka Mihalyová se zamilovala do Wassermanna - špióna a tak ze sebe udělala taky špiónku, až ji zabásli na jeden rok. I když se dozvěděla, že je její milý ženatý, neodvolala.

Historie dirigenta Kaliny
Kalina byl dirigentem orchestru v Liverpoolu a neuměl ani slovo anglicky. Byl na procházce nad městem, když slyšel dva lidi a z jejich tónu hlasu usoudil, že muž ženu přesvědčuje o něčem zlém a stane se zločin. Druhý den bylo v novinách, že služka otevřela v noci dveře, lupič vešel a zavraždil starou paní.

Smrt barona Gandary
Detektiv Pitr řešil své případy vždy stejně, že vrahem je synovec. V případě barona se to také potvrdilo, i když se mohlo jednat např. o špionáž, apod.

Příběhy sňatkového podvodníka
Velmi hezky zfilmováno s Brodským a Sovákem. Plichta se živí sňatkovými podvody a vlakový detektiv Holub ho nachytá a zatkne. Plichta ho uprosí, aby ho vzal s sebou na chalupu, kde je Holubova rodina, tam mu svádí neteř a na zpáteční cestě narazí Plichta na sňatkovou podvodnici a to ho zlomí.

Balada o Juraji Čupovi
Také hezky zfilmováno. Volova Lehota - Juraj Čup podřízl Marynu Matejovú, protože mu to rozkázal Bůh a starosta nu nařídil, aby šel do 30 km vzdálené vesnice v mrazu a plýskanici, aby to nahlásil. Dostal provaz.

Povídka o ztracené noze
Pepek utekl z fronty k manželce, a aby nedostal trest za dezerci, ukryl se v hnoji. Sousedka to práskla a před soudcem se přiznal i k tomu, že chodil za manželkou. Soudce se smiloval a pro tu lásku, že ho manželka takto přijala, mu tak přisoudil jen 3 roky žaláře, ne smrt zastřelením.
To Lojzík šel na vojnu a simuloval nemoc, při kontrole ve špitálu si náhodou dal nohu na postel a poslali ho domů jako invalidu bez nohy, pobíral rentu i po válce, ale noha mu začala chřadnout. Aby ji zachránil, chodil po úřadech, říkal pravdu, že má obě nohy a spravilo se to.

Ušní zpověď
Páter Voves vypráví, že k němu přišel člověk, vyzpovídal se z hrozného činu, ale nechtěl rozhřešení. Advokát Baum měl stejnou zkušenost a po něm i MUDr. Vitásek, než ten člověk zemřel. Pálilo ho svědomí, ale nechtěl se jít udat.

O lyrickém zlodějovi
Zloděj nechal na místě krádeže vždy lyrickou báseň, kterou jednou otiskly v novinách a novinář ji ohodnotil kladně. Od té doby loupil zloděj více, protože chtěl, aby jeho básně, které na místě vždy nechal, byly otištěny. Ale nikdo je již záměrně neotiskl, proto zloděj přišel za novinářem a ten mu přečetl báseň o vězni. Zloděj se nechal zavřít, ale jeho básně už za nic nestály.

Soud pana Havleny
O soudních prázdninách nebyly případy, a tak si je soudničkáři vymýšleli. Problém byl s případem, že jeden člověk si koupil papouška, naučil ho sprostě nadávat sousedce a ta žalovala toho pána a spor vyhrála. Ministerstvo spravedlnosti se ale ohradilo, že takový případ se nemohl stát, protože by za něj ten člověk nebyl trestně odpovědný, není to trestný čin. To rozezlilo Havlenu, koupil ptáka, atd., ale soud ho neodsoudil a on to nepřenesl přes srdce.

Jehla
Paní si koupila housku a v ní byla jehla, která se jí zapíchla do ponebí. Soudce nařídil, aby se zjistilo v chemickém ústavu, kdy se jehla do housky dostala, jestli před nebo po upečení. Nakonec se přiznal vyhozený učeň, který se chtěl pomstít mistrovi.

Telegram
Věra Kalousová byla ve Francii na studiích a poslala domů nečitelný telegram. Doma Kalousovi už čekali ty nejhorší zprávy. Když jim dešifrátor Horváth telegram dešifroval, ukázalo se, že chtěla poslat 200,- korun.

Muž, který nemohl spát
Musil rád všechno dešifroval, nejraději písmo, a tak mu z legrace nakreslili jen klikyháky a on týden na dovolené nespal a nevyšel ven, aby to rozluštil. Paulus říkal, že to neudělali správně, protože on rok nespal a bylo to hrozné.

Sbírka známek
Karas jako malý chlapec sbíral známky a kamarádil s chudým Lojzíkem. Když onemocněl spálou, sbírka se ztratila a on podezíral Lojzíka, že mu ji vzal a přestal s ním kamarádit. Po 50 letech našel sbírku na půdě, kam ji otec schoval.

Obyčejná vražda
I když ve válce člověk vidí mnoho mrtvol, zavražděný člověk křičí o spravedlnost, jeho duše nemá pokoje, dokud se nenajde vrah.

Porotce
Luiza Kadaníková zastřelila manžela a porota ji odsoudila ke smrti provazem.

Poslední věci člověka
Jednomu se zdálo, že bude popraven a myslel na to, že to musí říct ženě. Druhý muž měl zánět trojklanného nervu a takovou bolest, že se chtěl zastřelit, ale zjistil, že Bůh dal člověku bolest, aby se jeho život posvětil.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 29.11.2004

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Anglické listy, Anglické listy (2), Anglické listy (3), Anglické listy (4), Anglické listy (5), Anglické listy (6)
-Bajky a podpovídky, Bajky a podpovídky (2)
-Básník (Povídky z jedné kapsy), Básník (Povídky z jedné kapsy) (2)
-Bílá nemoc, Bílá nemoc (2), Bílá nemoc (3), Bílá nemoc (4), Bílá nemoc (5), Bílá nemoc (6), Bílá nemoc (7), Bílá nemoc (8), Bílá nemoc (9), Bílá nemoc (10), Bílá nemoc (11), Bílá nemoc (12), Bílá nemoc (13), Bílá nemoc (14), Bílá nemoc (15), Bílá nemoc (16), Bílá nemoc (17), Bílá nemoc (18), Bílá nemoc (19), Bílá nemoc (20), Bílá nemoc (21), Bílá nemoc (22), Bílá nemoc (23), Bílá nemoc (24), Bílá nemoc (25), Bílá nemoc (26), Bílá nemoc (27), Bílá nemoc (28), Bílá nemoc (29), Bílá nemoc (30)
-Bílá nemoc (rozbor), Bílá nemoc (rozbor) (2), Bílá nemoc (rozbor) (3), Bílá nemoc (rozbor) (4)
-Boží muka, Boží muka (2)
-Dášeňka čili život štěněte, Dášeňka čili život štěněte (2), Dášeňka čili život štěněte (3)
-Devatero pohádek a ještě jedna od Josefa Čapka jako přívažek, Devatero pohádek a ještě jedna od Josefa Čapka jako přívažek (2)
-Hordubal, Hordubal (2), Hordubal (3), Hordubal (4), Hordubal (5), Hordubal (6), Hordubal (7), Hordubal (8), Hordubal (9), Hordubal (10), Hordubal (11)
-Italské listy: feuilletony
-Jak se co dělá
-Jasnovidec (Povídky z jedné kapsy)
-Jehla (Povídky z druhé kapsy)
-Kapesní povídky
-Kniha apokryfů, Kniha apokryfů (2), Kniha apokryfů (3)
-Krakatit, Krakatit (2), Krakatit (3), Krakatit (4), Krakatit (5), Krakatit (6), Krakatit (7), Krakatit (8), Krakatit (9), Krakatit (10), Krakatit (11), Krakatit (12), Krakatit (13), Krakatit (14)
-Loupežník, Loupežník (2)
-Matka, Matka (2), Matka (3), Matka (4), Matka (5), Matka (6), Matka (7), Matka (8), Matka (9), Matka (10), Matka (11), Matka (12), Matka (13), Matka (14), Matka (15), Matka (16)
-Matka (několika slovy), Matka (několika slovy) (2)
-Matka (rozbor)
-Modrá chryzantéma (Věčné dobrodružství)
-Naprostý důkaz (Povídky z jedné kapsy)
-Obrázky z Holandska, Obrázky z Holandska (2)
-Obyčejný život, Obyčejný život (2), Obyčejný život (3), Obyčejný život (4)
-Pohádka psí (Devatero pohádek)
-Pohádka tulácká (Devatero pohádek), Pohádka tulácká (Devatero pohádek) (2)
-Povětroň, Povětroň (2), Povětroň (3), Povětroň (4)
-Povídky z druhé kapsy (souhrn), Povídky z druhé kapsy (souhrn) (2)
-Povídky z jedné a druhé kapsy (některé povídky), Povídky z jedné a druhé kapsy (některé povídky) (2), Povídky z jedné a druhé kapsy (některé povídky) (3), Povídky z jedné a druhé kapsy (některé povídky) (4), Povídky z jedné a druhé kapsy (některé povídky) (5), Povídky z jedné a druhé kapsy (některé povídky) (6), Povídky z jedné a druhé kapsy (některé povídky) (7)
-Povídky z jedné kapsy (některé povídky), Povídky z jedné kapsy (některé povídky) (2)
-Povídky z jedné kapsy (souhrn), Povídky z jedné kapsy (souhrn) (2), Povídky z jedné kapsy (souhrn) (3), Povídky z jedné kapsy (souhrn) (4)
-Příběhy sňatkového podvodníka (Povídky z druhé kapsy)
-Případ dr. Mejzlíka (Povídky z jedné kapsy)
-Případ s dítětem (Povídky z druhé kapsy)
-Proč nejsem komunistou?
-První parta, První parta (2)
-R.U.R., R.U.R. (2), R.U.R. (3), R.U.R. (4), R.U.R. (5), R.U.R. (6), R.U.R. (7), R.U.R. (8), R.U.R. (9), R.U.R. (10), R.U.R. (11), R.U.R. (12), R.U.R. (13), R.U.R. (14), R.U.R. (15), R.U.R. (16), R.U.R. (17), R.U.R. (18), R.U.R. (19), R.U.R. (20), R.U.R. (21), R.U.R. (22), R.U.R. (23)
-R.U.R. (rozbor), R.U.R. (rozbor) (2), R.U.R. (rozbor) (3), R.U.R. (rozbor) (4), R.U.R. (rozbor) (5)
-Rekord (Povídky z jedné kapsy)
-Skandální aféra Josefa Holouška - Podivuhodné sny redaktora Koubka
-Smrt barona Gandary (Povídky z druhé kapsy)
-Systém (Krakonošova zahrada)
-Továrna na absolutno, Továrna na absolutno (2), Továrna na absolutno (3), Továrna na absolutno (4)
-Továrna na absolutno (několika slovy)
-Trapné povídky, Trapné povídky (2)
-Ukradený kaktus (Povídky z druhé kapsy), Ukradený kaktus (Povídky z druhé kapsy) (2), Ukradený kaktus (Povídky z druhé kapsy) (3)
-Válka s mloky, Válka s mloky (2), Válka s mloky (3), Válka s mloky (4), Válka s mloky (5), Válka s mloky (6), Válka s mloky (7), Válka s mloky (8), Válka s mloky (9), Válka s mloky (10), Válka s mloky (11), Válka s mloky (12), Válka s mloky (13), Válka s mloky (14)
-Válka s mloky (rozbor)
-Věc Makropulos, Věc Makropulos (2), Věc Makropulos (3)
-Velká pohádka doktorská (Devatero pohádek)
-Věštkyně (Povídky z jedné kapsy), Věštkyně (Povídky z jedné kapsy) (2), Věštkyně (Povídky z jedné kapsy) (3)
-Výlet do Španěl
-Zahradníkův rok, Zahradníkův rok (2)
-Ze života hmyzu, Ze života hmyzu (2)
-Zločin na poště (Povídky z jedné kapsy)
-Zmizení herce Bendy (Povídky z jedné kapsy)
-Život a dílo skladatele Foltýna, Život a dílo skladatele Foltýna (2), Život a dílo skladatele Foltýna (3), Život a dílo skladatele Foltýna (4)
Čítanka-Adam Stvořitel, Adam Stvořitel (2)
-Anglické listy, Anglické listy (2), Anglické listy (3), Anglické listy (4), Anglické listy (5), Anglické listy (6)
-Aristokracie (Krakonošova zahrada)
-Bajky a podpovídky, Bajky a podpovídky (2), Bajky a podpovídky (3), Bajky a podpovídky (4)
-Balada o Juraji Čupovi (Povídky z druhé kapsy)
-Básník (Povídky z jedné kapsy)
-Bílá nemoc, Bílá nemoc (2), Bílá nemoc (3), Bílá nemoc (4), Bílá nemoc (5), Bílá nemoc (6), Bílá nemoc (7), Bílá nemoc (8)
-Boží muka
-Cesta na sever, Cesta na sever (2), Cesta na sever (3)
-Červená povídka (Zářivé hlubiny a jiné prózy)
-Čintamani a ptáci (Povídky z druhé kapsy)
-Dášeňka čili život štěněte, Dášeňka čili život štěněte (2), Dášeňka čili život štěněte (3), Dášeňka čili život štěněte (4), Dášeňka čili život štěněte (5), Dášeňka čili život štěněte (6)
-Dášeňka čili život štěněte (celá kniha / e-book)
-Experiment profesora Rousse (Povídky z jedné kapsy)
-Grófinka (Povídky z druhé kapsy)
-Helena (Trapné povídky)
-Historie dirigenta Kaliny (Povídky z druhé kapsy)
-Hordubal, Hordubal (2)
-Hovory s T. G. Masarykem
-Italské listy: feuilletony
-Jak se co dělá, Jak se co dělá (2), Jak se co dělá (3)
-Jak to bylo
-Jasnovidec (Povídky z jedné kapsy)
-Jehla (Povídky z druhé kapsy)
-Kalendář, Kalendář (2), Kalendář (3)
-Kniha apokryfů, Kniha apokryfů (2), Kniha apokryfů (3), Kniha apokryfů (4), Kniha apokryfů (5), Kniha apokryfů (6)
-Krakatit, Krakatit (2), Krakatit (3), Krakatit (4), Krakatit (5), Krakatit (6), Krakatit (7), Krakatit (8), Krakatit (9)
-Kritika slov
-Kupón (Povídky z jedné kapsy)
-Lásky hra osudná
-Marsyas, Marsyas (2), Marsyas (3), Marsyas (4), Marsyas (5)
-Matka
-Měl jsem psa a kočku, Měl jsem psa a kočku (2)
-Modrá chryzantéma (Povídky z jedné kapsy)
-Muž, který nemohl spát (Povídky z druhé kapsy)
-Muž, který se nelíbil (Povídky z jedné kapsy)
-Na zámku (Trapné povídky)
-Naprostý důkaz (Povídky z jedné kapsy)
-O lyrickém zloději (Povídky z druhé kapsy)
-O princezně solimánské (Devatero pohádek)
-O šťastném chalupníkovi
-O věcech obecných čili Zóon politikon, O věcech obecných čili Zóon politikon (2)
-Obrázky z Holandska
-Obyčejná vražda (Povídky z druhé kapsy)
-Obyčejný život, Obyčejný život (2)
-Oplatkův konec (Povídky z jedné kapsy)
-Otcové (Trapné povídky)
-Pád rodu Votických (Povídky z jedné kapsy)
-Peníze (Trapné povídky)
-Pohádka o zdvořilém loupežníkovi (Devatero pohádek)
-Pohádka pošťácká (Devatero pohádek)
-Pohádka psí (Devatero pohádek)
-Pohádka ptačí (Devatero pohádek)
-Pohádka tulácká (Devatero pohádek)
-Pohádka vodnická (Devatero pohádek)
-Porotce (Povídky z druhé kapsy)
-Poslední soud (Povídky z jedné kapsy)
-Poslední věci člověka (Povídky z druhé kapsy)
-Povětroň, Povětroň (2)
-Povídka o ztracené noze (Povídky z druhé kapsy)
-Povídka starého kriminálníka (Povídky z druhé kapsy)
-Příběh o kasaři a žháři (Povídky z druhé kapsy)
-Příběhy sňatkového podvodníka (Povídky z druhé kapsy)
-Případ dr. Mejzlíka (Povídky z jedné kapsy)
-Případ s dítětem (Povídky z druhé kapsy)
-Případ s havlovickým vodníkem (Devatero pohádek)
-Případ s Hejkalem (Devatero pohádek)
-Případ s rusalkami (Devatero pohádek)
-Případ Selvinův (Povídky z jedné kapsy)
-Případy pana Janíka (Povídky z jedné kapsy)
-Proč nejsem komunistou?
-Propuštěný (Povídky z jedné kapsy)
-První parta, První parta (2)
-R.U.R., R.U.R. (2), R.U.R. (3), R.U.R. (4)
-Rekord (Povídky z jedné kapsy)
-Sbírka známek (Povídky z druhé kapsy)
-Skandál a žurnalistika (Zářivé hlubiny a jiné prózy)
-Smrt barona Gandary (Povídky z druhé kapsy)
-Soud pana Havleny (Povídky z druhé kapsy)
-Systém (Krakonošova zahrada)
-Šlépěje (Povídky z jedné kapsy)
-Tajemství písma (Povídky z jedné kapsy)
-Telegram (Povídky z druhé kapsy)
-Továrna na absolutno, Továrna na absolutno (2), Továrna na absolutno (3), Továrna na absolutno (4), Továrna na absolutno (5), Továrna na absolutno (6), Továrna na absolutno (7), Továrna na absolutno (8), Továrna na absolutno (9), Továrna na absolutno (10), Továrna na absolutno (11), Továrna na absolutno (12), Továrna na absolutno (13)
-Tři (Trapné povídky)
-Ukradená vražda (Povídky z druhé kapsy)
-Ukradený kaktus (Povídky z druhé kapsy)
-Ukradený spis 139/VII, odd. C (Povídky z jedné kapsy)
-Univerzitní studie
-Ušní zpověď (Povídky z druhé kapsy)
-Válka s mloky, Válka s mloky (2), Válka s mloky (3), Válka s mloky (4), Válka s mloky (5), Válka s mloky (6), Válka s mloky (7), Válka s mloky (8), Válka s mloky (9), Válka s mloky (10)
-Velká kočičí pohádka (Devatero pohádek), Velká kočičí pohádka (Devatero pohádek) (2), Velká kočičí pohádka (Devatero pohádek) (3), Velká kočičí pohádka (Devatero pohádek) (4), Velká kočičí pohádka (Devatero pohádek) (5)
-Velká pohádka doktorská (Devatero pohádek)
-Velká policejní pohádka (Devatero pohádek)
-Věštkyně (Povídky z jedné kapsy)
-Výlet do Španěl, Výlet do Španěl (2)
-Zahradníkův rok, Zahradníkův rok (2)
-Závrať (Povídky z druhé kapsy)
-Ze života hmyzu, Ze života hmyzu (2), Ze života hmyzu (3), Ze života hmyzu (4)
-Zločin na poště (Povídky z jedné kapsy)
-Zločin v chalupě (Povídky z jedné kapsy)
-Zmizení herce Bendy (Povídky z jedné kapsy)
-Zmizení pana Hirsche (Povídky z druhé kapsy)
-Ztracený dopis (Povídky z jedné kapsy)
-Život a dílo skladatele Foltýna, Život a dílo skladatele Foltýna (2), Život a dílo skladatele Foltýna (3), Život a dílo skladatele Foltýna (4)
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Čapek - Povídky z druhé kapsy (souhrn)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)