ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Čechov Anton Pavlovič (*29.01.1860 - †15.07.1904)

­­­­

Tři sestry (4)

Slavné Čechovovo drama o prázdnotě života a nesplněných tužbách.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Artur v Praze roku 2005 (2. vydání). Z ruského originálu Tri sestry (Три сестры) přeložil Leoš Suchařípa. Počet stran: 82. ISBN: 80-86216-61-6.

ÚVOD:

Celé drama je rozděleno do čtyř dějství. Děj se odehrává na ruském maloměstě v domě Prozorovových. Hlavními hrdinkami jsou tři sestry (Olga, Máša, Irena) a jejich bratr (Andrej Sergejevič Prozorov).

Dějové linie bychom zde asi těžko hledali, spíše je zajímavá ta hloubka myšlenek a samotná psychologie postav. Neustále se zde, ať už otevřeně nebo zpovzdálí, řeší nějaké problémy a nevyřčené otázky. Ať už je to nutnost pracovat, kterou Irena nikdy nepoznala a chce odteď pracovat, protože práce naplňuje, nebo je to otázka bytí a nabytí štěstí, o čemž často filozofuje Veršinin, že lidé budou šťastni až za strašně moc let, až tu nikdo z nich již nebude, anebo je to neustálá touha odjet zpět do Moskvy, kterou pociťují všechny sestry. Tyto věci, které hlavní aktéry dělají tak nešťastnými, jsou asi právě tím hlavním, o co v celé knize jde. Proč o tom pořád jen filozofovat a říkat, že to nejde, když se o to nepokusím? Proč se jen tak nesbalí a neodjedou do své milované Moskvy, kde již dříve žili? Proč popírat to, že můžeme být i my šťastni v realitě, ve které žijeme, jakou si ji uděláme a nečekat na to, až bude "vyšťastněna" pro naše vzdálené potomky?

OBSAH:

Drama začíná v den Irenina svátku, což je také den, kdy jejich otec před rokem zemřel. Všechny sestry bydlí v jednom domě spolu se svým bratrem a následně i jeho manželkou Natašou a jejich dětmi. Také je v jejich domě neustále rušno. Není chvíle, aby zde někdo "neotravoval". Jelikož byl jejich otec dříve vojenským důstojníkem, shromažďují se u nich jako u pravé ruské šlechty lidé z vojenského prostředí (Solený, Rode, Fedotík, Čebutykin, Tuzenbach, Veršinin). Olga je učitelkou/ředitelkou na gymnáziu. Irena neustále střídá různá zaměstnání. A Máša? Máša je manželkou profesora na gymnáziu, ale není v manželství šťastná, a tak si našla náhradu v ženatém Veršininovi, jenž má akorát trápení se svou manželkou, která se stále pokouší o sebevraždu. Irena naproti tomu neví, co má od života chtít, a proto neustále střídá zaměstnání a následně, jak jí již sestra Olga poradila, se zasnoubí s baronem Tuzenbachem. Ovšem o Irenu stojí i štábní kapitán Solený, jehož však Irena nechce, a proto se o Irenu spolu s baronem "poperou". Dojde k souboji, kdy baron Solenému podlehne. Irena těsně před odjezdem do Moskvy zůstává opět sama. Mezitím se na vyšších místech rozhodne, že vojsko z městečka bude přesunuto do Polska. A s nimi odchází i Veršinin, takže Máša zůstává rovněž opuštěna, pouze se svým manželem, kterého již nemiluje. A jejich bratr? Andrej již svou manželku také tolik nemiluje. Nataša si dělá, co chce a všem jen rozkazuje. Andrej - kvůli problémům v práci a kvůli tomu, že nedosáhl takových míst, jakých by si jeho otec přál a také kvůli problémům doma - začne pít a hrát. Prohraje jejich dům a nesmírně se zadluží. Nakonec je to Olga, která neměla nejvydařenější život a která dává svým sourozencům naději. "Všichni budeme vědět, proč žijeme."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: David Schneider, 14.08.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
Anton Pavlovič Čechov - Tři sestry (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­