ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Čechov Anton Pavlovič (*29.01.1860 - †15.07.1904)

   
­­­­

Strýček Váňa (3)

Jedna z nejznámějších divadelních her A.P.Čechova, zachycující výjevy ze života na ruském venkově.

Divadelní hra se odehrává na vesnickém statku profesora Serebrjakova. Má čtyři dějství, první začíná na zahradě.

Všichni popíjí čaj a chůva Marina vzpomíná, jak rodinný lékař pan Astrov přišel do rodiny před 10 lety, ještě když žila matka Soni. Teď už má profesor novou ženu - Jelenu. Na statku žije paní Vojnická a její syn Ivan Vojnický. Vojnický a lékař Astrov se zamýšlí nad tím, jestli profesorova žena Jelena, která je mladá a krásná, může být šťastná se starým profesorem, jenž je již v penzi.

Ve druhém dějství, jež se odehrává v jídelně domu, sedí v křesle Serebrjanov a spí. Když se probudí, stěžuje si své ženě Jeleně na bolesti v noze. Potom přijde chůva Marina a odvede profesora spát. Pak začíná bouřka a Vojnický vyznává Jeleně lásku. Ona ho vyslechne, ale odejde.

Ve třetím dějství, které se odehrává v salonu, jsou Vojnický (to je strýček Váňa, protože první žena Serebrjanova byla jeho sestra, proto je pro Soňu strýčkem), Soňa a Jelena. Soňa svěřuje Jeleně, že je zamilovaná do Astrova a Jelena slíbí, že s ním promluví.

Ve čtvrtém dějství všichni hledají Ivana Vojnického, protože mají strach, aby si něco neudělal. Když ho najdou, musí vrátit tubu s morfinem, jíž sebral Astrovi.

Profesor a jeho manželka se rozhodnou odjet ze statku. Při loučení Jelena přizná Astrovi, že do něj byla zamilovaná.
Ostatní zůstávají a dál spokojeně žijí na statku.

CITÁT Z KNIHY:

"Budeme žít, strejčku. Bude to dlouhá řada dní a dlouhých večerů, budeme trpělivě snášet, co nám osud přichystá."
(Soňa promlouvá k Vojnickému)

VLASTNÍ NÁZOR:

Přečtení této divadelní hry je vcelku náročné, protože popisuje i vnitřní pocity zúčastněných postav.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Adéla/BiggiS, 25.11.2010

­­­­

Diskuse k výpisku
Anton Pavlovič Čechov - Strýček Váňa (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­