ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Čechov Anton Pavlovič (*29.01.1860 - †15.07.1904)

­­­­

Strýček Váňa (3)

Jedna z nejznámějších divadelních her A.P.Čechova, zachycující výjevy ze života na ruském venkově.

Divadelní hra se odehrává na vesnickém statku profesora Serebrjakova. Má čtyři dějství, první začíná na zahradě.

Všichni popíjí čaj a chůva Marina vzpomíná, jak rodinný lékař pan Astrov přišel do rodiny před 10 lety, ještě když žila matka Soni. Teď už má profesor novou ženu - Jelenu. Na statku žije paní Vojnická a její syn Ivan Vojnický. Vojnický a lékař Astrov se zamýšlí nad tím, jestli profesorova žena Jelena, která je mladá a krásná, může být šťastná se starým profesorem, jenž je již v penzi.

Ve druhém dějství, jež se odehrává v jídelně domu, sedí v křesle Serebrjanov a spí. Když se probudí, stěžuje si své ženě Jeleně na bolesti v noze. Potom přijde chůva Marina a odvede profesora spát. Pak začíná bouřka a Vojnický vyznává Jeleně lásku. Ona ho vyslechne, ale odejde.

Ve třetím dějství, které se odehrává v salonu, jsou Vojnický (to je strýček Váňa, protože první žena Serebrjanova byla jeho sestra, proto je pro Soňu strýčkem), Soňa a Jelena. Soňa svěřuje Jeleně, že je zamilovaná do Astrova a Jelena slíbí, že s ním promluví.

Ve čtvrtém dějství všichni hledají Ivana Vojnického, protože mají strach, aby si něco neudělal. Když ho najdou, musí vrátit tubu s morfinem, jíž sebral Astrovi.

Profesor a jeho manželka se rozhodnou odjet ze statku. Při loučení Jelena přizná Astrovi, že do něj byla zamilovaná.
Ostatní zůstávají a dál spokojeně žijí na statku.

CITÁT Z KNIHY:

"Budeme žít, strejčku. Bude to dlouhá řada dní a dlouhých večerů, budeme trpělivě snášet, co nám osud přichystá."
(Soňa promlouvá k Vojnickému)

VLASTNÍ NÁZOR:

Přečtení této divadelní hry je vcelku náročné, protože popisuje i vnitřní pocity zúčastněných postav.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Adéla/BiggiS, 25.11.2010

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Anton Pavlovič Čechov - Strýček Váňa (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)