ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Čechov Anton Pavlovič (*29.01.1860 - †15.07.1904)

   
­­­­

Tři sestry

Děj dramatu začíná 5. května, přesně rok po smrti starého Prozorova v domě jeho dětí.
Do salonu se schází hosté k oslavení svátku nejmladší ze tří sester - Ireny. Prostřední Marie si před přesnídávkou čte knihu, nejstarší Olga, profesorka dívčího gymnázia, opravuje sešity, společně si povídají se známými důstojníky a vzpomínají. Očekávají příchod neznámého vojáka, který pochází z Moskvy. Právě kvůli jeho původu se na něj všichni těší. Moskva je rodným městem a také snem všech tří sester. Návrat sem by pro ně znamenal vysvobození z každodenní nudy v maloměstě mezi důstojníky. Proto o něj tolik usilují. V závěru prvního dějství se seznamujeme s Andrejem, bratrem Ireny, Máši a Olgy, učencem, houslistou, členem zemské rady a zamilovaným člověkem.
Dále se s dějem posouváme přes několik ročních období k masopustu. Andrejova manželka Nataša se stává paní domu, kontroluje, nařizuje, pod záminkou starostlivé matky se zbavuje hostů a také sester svého manžela. Ten se snaží najít útěchu z nenaplněného manželství v knihách a hře v karty. Sama Nataša jej podvádí s jeho nadřízeným, předsedou zemské rady Protopopovem.
Požár. Veršininova manželka dělá opět potíže a zaviní ohrožení svých dvou dcer. Lékař Čebutykin se opije a rozbije starý budík, který patřil ženě, kterou miloval. Známy voják Fedotík přijde o střechu nad hlavou. U Prozorovových se schází mnoho lidí, aby zde našli úkryt. Máša se sestrám vyznává z lásky k Veršininovi. Ty o tom nechtějí ani slyšet. Prchlivý důstojník Solenyj se snaží zapůsobit na Irenu, ta ho ale vyhání, protože má v hlavě už delší dobu někoho jiného - barona Tuzembacha někdejšího Soleného přítele, který byl také vojákem, ale vzdal se svého postavení pro poznání nového života.
Závěr celého příběhu se odehrává v zahradě domu. Vojáci jsou carem posláni do Polska a jeden po druhém se přicházejí loučit. Včerejšího večera došlo ke slovní potyčce mezi Soleným a Tuzembachem, která vyústila v souboj. Irena se chystá k odjezdu za novým životem a prací, když jí přicházejí oznámit, že byl baron zabit. I přesto, že jej nemilovala, ji smrt blízkého člověka velmi zasáhne. Veršinin se přichází rozloučit s Mášou. Její manžel Kulygin celou scénu se zaujetím sleduje a v závěru své ženě všechno odpustí. Ta se psychicky zhroutí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lenka Geržová, 23.09.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Anton Pavlovič Čechov - Tři sestryMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­