ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Čechov Anton Pavlovič (*29.01.1860 - †15.07.1904)

­­­­

Anna na krku


HLAVNÍ POSTAVY:

Modest Alexejič - dvaapadesátiletý, mravný, tlustý, podlézavý úředník
Anna - mladá, krásná, rozhazovačná žena

DĚJ:

Povídka vypráví o manželství postaršího úředníka Modesta Alexejiče a osmnáctileté Anny. Anna byla hmotně zabezpečená, majetnějšího manžela by možná nenašla. Modest neustále hledal nějaké vlivné známosti, byl tím skoro posedlý. Anna si pomalu zvykala na svého pupkatého manžela, ale pořád jí něco chybělo.
Nastala zima a jako každý rok se konal zimní ples. Anně to velmi slušelo a měla úspěch u mužů. Od tohoto plesu už Anna neseděla doma, neboť se účastnila různých představení, vycházek a pikniků, zejména s Artynovem. Utrácela Modistovy peníze, jako by je vydělávala ona sama.

CITÁT Z POVÍDKY:

Když Kosorotov dostal řád sv. Anny druhého stupně, Jeho Jasnost vyslovil toto: "Tak máte tři Anny - jednu v knoflíkové dírce (řád sv. Anny I. třídy) a dvě na krku (manželku Annu, která byla lehkomyslná a svárlivá a řád sv. Anny II. třídy). Doufám, že až já (Modest) dostanu Annu II. třídy, Jeho Jasnost nebude mít důvod říci totéž."

O pár let později dostal Modest řád Anny II. třídy. Jeho Jasnost řekl: "Teď máte tři Anny."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Gmogna, 25.10.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Anton Pavlovič Čechov - Anna na krkuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­