ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Čechov Anton Pavlovič (*29.01.1860 - †15.07.1904)

­­­­

Racek (2)

  • komedie o 4 dějstvích

Lyrická fraška o vzdálenostech mezi lidmi, žijícími vedle sebe. "Nutno zobrazovat život ne takový, jaký je, ani takový, jaký má být, ale takový, jakým se jeví v našich touhách..."

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Artur v Praze roku 2005 (2. vydání). Z ruského originálu Čajka přeložil Leoš Suchařípa. Počet stran: 65. ISBN: 80-86216-55-1.

MÍSTO DĚJE:

Sorinovo panství

POSTAVY:

Irina Arkadinová - herečka
Konstantin Treplev - její syn, spisovatel
Boris Trigorin - spisovatel, přítel Arkadinové
Petr Sorin - její bratr
Nina Zarečná - dcera statkáře, miluje Trepleva
Ilja Šamrajev - Sorinův správce
Pavlína - jeho žena
Máša - jejich dcera

STRUČNÝ DĚJ:

Konstantin Treplev, mladý nadaný spisovatel a dramatik, se snaží zalíbit svými díly své matce Irině Arkadinové a získat lásku mladé herečky Niny Zarečné, která ho miluje též. Do Trepleva je též zamilovaná Máša. Místní učitel Medvěděnko je zamilován do Mášy. Treplev připraví domácí představení, v němž vystupuje i Nina, ale hlavně kvůli jeho matce nesklidí úspěch a je předčasně ukončeno. Trigorin, zamilován do Niny, s ní chce utéct. Před odjezdem Arkadinové a Trigorina do Moskvy mu Nina oznámí, že jede do Moskvy též a Trigorin jí dá svou adresu.
Trigorin pro Ninu představuje úspěšného spisovatele a nešetří při hovoru s ním lichotkami.

Mezi 3. a 4. dějstvím je 2 roky pauza.

Po 2 letech se zklamaná Nina vrací na venkov. Máša se vdala na Medvěděnka, stala se z ní alkoholička a má s Medvěděnkem dítě. Z Trepleva se stal úspěšný spisovatel, ale kvůli nenaplněné lásce má deprese a jeho úspěch ho nezajímá. Nina jednoho večera tajně přijde za Treplevem a řekne mu o svém nešťastném životu v Moskvě. Poté Trepleva již podruhé opouští a Treplev se zastřelí.

CITÁT Z KNIHY:

"Já mám taky takový svůj měsíc. Ve dne v noci mě zmáhá jedna utkvělá myšlenka: musím psát, musím psát, musím... Sotva dopíšu povídku, tak bůhvíproč musím psát druhou, potom třetí, potom čtvrtou... Píšu nepřetržitě, jak na pokračování, a jinak nemůžu. Co je na tom krásného a báječného, ptám se vás? To je pekelný život! Jsem s vámi, jsem vzrušen, a zatím každým okamžikem myslím na to, že mě čeká rozepsaná povídka."
(Treplev Nině, druhé dějství)

PERSPEKTIVA:

Hlavním motivem je nešťastná láska Trepleva a Niny a zároveň jejich profesní neúspěch.
Autor se soustředí na psychický rozkol Trepleva, jenž se po celou dobu trápí a nedokáže být šťastný bez jeho milované Niny. Najdeme zde také symboliku, autor přirovnává život Niny k zastřelenému rackovi. Rackova volnost a možnost vzletu představuje Ninu, když opouští rodinu a stává se z ní herečka. Oba dva však zahynou Trigorinovou vinou. Racka zastřelí Trigorin a Nina zažívá pomyslnou smrt po boku Trigorina jako herečka.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jana Plachá, 10.01.2010

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Anton Pavlovič Čechov - Racek (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­