ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Čechov Anton Pavlovič (*29.01.1860 - †15.07.1904)

   
­­­­

Racek (2)

  • komedie o 4 dějstvích

Lyrická fraška o vzdálenostech mezi lidmi, žijícími vedle sebe. "Nutno zobrazovat život ne takový, jaký je, ani takový, jaký má být, ale takový, jakým se jeví v našich touhách..."

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Artur v Praze roku 2005 (2. vydání). Z ruského originálu Čajka přeložil Leoš Suchařípa. Počet stran: 65. ISBN: 80-86216-55-1.

MÍSTO DĚJE:

Sorinovo panství

POSTAVY:

Irina Arkadinová - herečka
Konstantin Treplev - její syn, spisovatel
Boris Trigorin - spisovatel, přítel Arkadinové
Petr Sorin - její bratr
Nina Zarečná - dcera statkáře, miluje Trepleva
Ilja Šamrajev - Sorinův správce
Pavlína - jeho žena
Máša - jejich dcera

STRUČNÝ DĚJ:

Konstantin Treplev, mladý nadaný spisovatel a dramatik, se snaží zalíbit svými díly své matce Irině Arkadinové a získat lásku mladé herečky Niny Zarečné, která ho miluje též. Do Trepleva je též zamilovaná Máša. Místní učitel Medvěděnko je zamilován do Mášy. Treplev připraví domácí představení, v němž vystupuje i Nina, ale hlavně kvůli jeho matce nesklidí úspěch a je předčasně ukončeno. Trigorin, zamilován do Niny, s ní chce utéct. Před odjezdem Arkadinové a Trigorina do Moskvy mu Nina oznámí, že jede do Moskvy též a Trigorin jí dá svou adresu.
Trigorin pro Ninu představuje úspěšného spisovatele a nešetří při hovoru s ním lichotkami.

Mezi 3. a 4. dějstvím je 2 roky pauza.

Po 2 letech se zklamaná Nina vrací na venkov. Máša se vdala na Medvěděnka, stala se z ní alkoholička a má s Medvěděnkem dítě. Z Trepleva se stal úspěšný spisovatel, ale kvůli nenaplněné lásce má deprese a jeho úspěch ho nezajímá. Nina jednoho večera tajně přijde za Treplevem a řekne mu o svém nešťastném životu v Moskvě. Poté Trepleva již podruhé opouští a Treplev se zastřelí.

CITÁT Z KNIHY:

"Já mám taky takový svůj měsíc. Ve dne v noci mě zmáhá jedna utkvělá myšlenka: musím psát, musím psát, musím... Sotva dopíšu povídku, tak bůhvíproč musím psát druhou, potom třetí, potom čtvrtou... Píšu nepřetržitě, jak na pokračování, a jinak nemůžu. Co je na tom krásného a báječného, ptám se vás? To je pekelný život! Jsem s vámi, jsem vzrušen, a zatím každým okamžikem myslím na to, že mě čeká rozepsaná povídka."
(Treplev Nině, druhé dějství)

PERSPEKTIVA:

Hlavním motivem je nešťastná láska Trepleva a Niny a zároveň jejich profesní neúspěch.
Autor se soustředí na psychický rozkol Trepleva, jenž se po celou dobu trápí a nedokáže být šťastný bez jeho milované Niny. Najdeme zde také symboliku, autor přirovnává život Niny k zastřelenému rackovi. Rackova volnost a možnost vzletu představuje Ninu, když opouští rodinu a stává se z ní herečka. Oba dva však zahynou Trigorinovou vinou. Racka zastřelí Trigorin a Nina zažívá pomyslnou smrt po boku Trigorina jako herečka.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jana Plachá, 10.01.2010

­­­­

Diskuse k výpisku
Anton Pavlovič Čechov - Racek (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)