ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Čechov Anton Pavlovič (*29.01.1860 - †15.07.1904)

   
­­­­

Višňový sad (6)

Čechovovo dílo Višňový sad je jedno z jeho nejvydařenějších děl, jež nám podává pravdivé a objektivní svědectví o skomírajícím životě šlechticů na ruském venkově. Panství, situované daleko od centra Evropy i evropského kulturního a pokrokového centra, společně s Ruskem beznadějně zaostává za tehdejší dobou...

Višňový sad je tragikomedie o čtyřech dějstvích, odehrává se na panství Raněvské. Její dcera se jmenuje Aňa, je jí 17 let, Raněvská má ještě nevlastní dceru Varju.

První dějství začíná v pokoji. Podnikatel Lopachin se baví s Duňašou (panská) o paní, která byla v cizině několik let a teď přijíždí zpět na panství. Lopachin pak rozebírá nedobrou situaci - že bude muset prodat višňový sad, aby byly peníze na dluhy, jinak hrozí, že budou muset dát panství i višňový sad do dražby.

Ve druhém dějství Charlotta, která je guvernantka, mluví s účetním Jepichodovem, sluhou Jašou a s panskou Duňašou. Vzpomínají, jak se dříve na panství žilo, jak paní Raněvská utrácela peníze, jak její manžel pil a nedělal dluhy a zemřel. Pak se jim utopil chlapec a paní Raněvská odjela do Paříže.

Ve třetím dějství všichni tančí v salonu. Probírají, jestli už je višňový sad prodaný v dražbě. Pak přichází Lopachin a všichni se ho ptají, zda se už našel kupec. Lopachin všem řekne, že sad i panství koupil on sám. Zároveň jim oznámí, jaký má záměr - celý sad pokácí a postaví tam letní chaty pro nové nájemníky.

Ve čtvrtém dějství se chystá stěhování a paní Raněvská opět odjíždí, i její dcery a služebnictvo. V závěru hry je celý dům prázdný, objevuje se pouze starý sluha Firs, na něhož zapomněli. Ten si lehne na pohovku a v dálce slyší údery seker, jak se kácí stromy...

VLASTNÍ NÁZOR:

Autor v uvedeném díle popisuje charaktery a pocity hlavních postav.

CITÁT Z KNIHY:

"Já koupil panství, kde dědek, táta dřeli jako otroci, kde je nepouštěli do kuchyně..."
(Lopachin se raduje po koupení višňového sadu a panství)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Adéla/BiggiS, 29.11.2010

­­­­

Výpisek Višňový sad (6) ve slovenštině?

Slovenskou verzi tohoto výpisku naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse k výpisku
Anton Pavlovič Čechov - Višňový sad (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­