ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Čechov Anton Pavlovič (*29.01.1860 - †15.07.1904)

   
­­­­

Strýček Váňa (2)

Na venkovském statku bývalého profesora Serebrjakova, nyní na penzi, se scházejí různí lidé tvořící společnost kolem Alexandra a jeho paní Jeleny Andrejevny. Je to především jeho dcera z prvního manželství Soňa, jeho tchýně Marie Vasiljevna, její syn a Alexandrův švagr Ivan Petrovič Vojnický, jemuž všichni říkají strýček Váňa, dále místní doktor Astrov, stará chůva Marina a hráč na kytaru Tělegin řečený Ďobko podle poďobané tváře.
Mezi těmito lidmi se rozehraje malá sonáta, když z jejich nudy najednou začnou vyplouvat činy. Před příchodem profesora a jeho paní se na statku pracovalo bez jeho přítomnosti, všichni jej podporovali, ale nyní se zajímají jen o jeho zdraví a nemoce. Doktor Astrov u nich zůstává, ačkoli jej Serebrjakov u sebe nechce, kvůli své mladé ženě. Do té se totiž doktor zamiloval, ale ona přesto zůstává svému muži věrná. Kromě Jeleny se do něj bezhlavě zamiluje i Soňa, protože u něj obdivuje jeho vzhled a inteligenci, které utápí na venkově pro mužiky. On ale o ní nemá zájem. Udivuje jej totiž krása její nevlastní matky a ne oddanost dcery. Sama Jelena má v rodině velmi složité postavení. Nikdo jí nevěří, že by si mohla vzít starce z lásky, muži se do ní zamilovávají a chtějí ji mít jen pro sebe. Díky ní procitne Vojnický, který pozná svou situaci pouhého podřízeného, což dospěje až k pokusu o vraždu Serebrjakova. Ve stejnou dobu je Jelena obtěžována Astrovem, jenž si špatně vyložil její snahu pomoci Soně. Po obou incidentech se manželé rozhodnou vrátit do města a po jejich odjezdu opravdu zavládne klid.

POZNÁMKA:

Autor již názvem vyzdvihuje postavu strýčka Váni jako opravdového člověka, který svým prozřením uvidí hrůzy svého postavení a teprve prací se vrátí zpět. Jak se ale mění čas, připadá mi postava manželky Jeleny mnohem životnější a to svou upřímností, kdy doznává těžkost vztahu s nemocným starcem, i odmítání práce pro mužiky. Pro svou krásu trpí, ale také jí využívá.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 19.01.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Anton Pavlovič Čechov - Strýček Váňa (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­