ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Čechov Anton Pavlovič (*29.01.1860 - †15.07.1904)

­­­­

O lásce


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Z ruštiny přeložil Emanuel Frynta, Jaroslav Hulák, Anna Zahradníčková. 1. vydání - Praha: Odeon a Argo, 1976. 187 stran.

OBSAH:

Tento výbor povídek obsahuje jen zlomek jeho novelistické tvorby. Milostné příběhy jsou tragické, mučivé, dokonce i trapné, vzácně vyústí v pravý cit a opětovaný vztah.

Věruška
Věra Gavrilovna byla dcerou předsedy újezdního zemstva. Z Petrohradu přijel provést statistiku mladý Ogněv. Zpočátku působil na okolí upjatým dojmem, nebyl to však bručoun. Věra postupně nacházela zalíbení v drobnostech jeho chování. Venkov i tamější obyvatele si zamiloval. Pociťoval v těch místech klid a volnost, oproti svému bydlišti v Petrohradě. Ale nastal čas, kdy se musel Ogněv vrátit ze služební cesty. Večer se přátelsky rozloučil s Věřiným otcem a šel zahradou k městu. Tu se k němu připojila Věra, chtěla jej vyprovodit a také mu vyznat svou lásku. Při jejích slovech nevěděl Ogněv co říct, co dělat. Zkrátka ji ne příliš vybraným způsobem odmítl. Rozešli se a cestou si v sobě Ogněv ještě rozebíral celou situaci. Ještě se vrátil, ale... Už se nikdy neukázal.

Dáma s psíčkem
Gurov, který měl doma nepříliš půvabnou choť, rád o ženách prohlašoval, že jsou "nižší rasa". Nikdy v životě skutečně nemiloval. Jednou se na pobřeží Jalty, kde trávil delší čas, objevil nový host-pohledná žena s psíčkem. Jmenovala se Anna Sergejevna - upřímná, jemná, pořádná a také naivní vdaná žena. S Gurovem se seznámili a prožili románek. Anna trpěla výčitkami svědomí. Její manžel onemocněl, a tak se vrátila domů. Gurov se také vrátil k ženě, ale stále myslel na Annu, všude ji viděl. Služebně se vydal do Petrohradu, hodlal ji navštívit. Stalo se tak v divadle. Svěřila se, že na něj také celou dobu myslela. Začala za ním dojíždět do Moskvy. Oba se skutečně milovali, zatím neexistovalo řešení jejich situace. Věděli, že hned tak nepřijde...

HODNOCENÍ:

Tuto knížku jsem otevřela, aniž jsem si byla jistá, že dospěji k poslednímu slovu. Proto jsem byla příjemně překvapená, lidské příběhy mě oslovily. Povídky jsou psány příjemně čtivým jazykem a svůj význam má i povětšinou překvapivé vyústění. Jedná se o povídky o lásce, jejich hrdinové podle mého názoru ve většině trpí. Ale tak to přece bývá.
Tak například Ogněv z již zmiňované povídky. Měl svoji práci, pravděpodobně cítil, že jej naplňuje, nic jej nevedlo k tomu, aby se zajímal o druhé pohlaví. A až k němu přišla láska, s ohledem na křehkost dotyčné, ji hrubě odmítl. Bál se snad připoutat k druhé osobě, dát ji i něco ze sebe? Každopádně nebyl úplně zatvrzelý, bez citu. Uvědomil si, co jej potkalo. Nic ale neudělal a žil dál o samotě. Chyba.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Carlos, 18.04.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Anton Pavlovič Čechov - O lásceMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­