ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Čechov Anton Pavlovič (*29.01.1860 - †15.07.1904)

   
­­­­

Strýček Váňa

Děj se odehrává na ruském statku.
Starý profesor Serebrjakov se přistěhuje na venkov k rodině jeho zesnulé ženy společně s Jelenou Andrejevnou, jeho novou manželkou, což vadí jeho švagrovi Ivanu Petroviči Vojnickému. Ten profesora vidí jako ztroskotance s mnoha tituly. Kvůli němu přišel o naplnění podstaty svého života, profesora z toho obviňuje. Celý život zasvětil statku, aby mohl profesora živit.
Do Jeleny se zamiluje Váňův přítel Astrov, toho ale miluje slečna Soňa (dcera Serebrjaka, žije na statku se strýčkem Váňou). Jelena zůstane samozřejmě věrná svému manželovi, Astrov o Soňu nestojí.
Hra vrcholí okamžikem, kdy se Váňa pokusí profesora zabít. Serebrjakov nakonec zpět odjede s Jelenou do města, švagr mu slíbí, že bude dál dostávat měsíční renty (profesor byl na těchto rentách celý život závislý). Situace se zklidní, vše se vrací do starých kolejí. Soňa s Ivanem dále pečují o jejich statek.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ikata, 06.06.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Anton Pavlovič Čechov - Strýček VáňaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­