ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Čechov Anton Pavlovič (*29.01.1860 - †15.07.1904)

­­­­

Platonov je darebák

  • divadelní představení se skládá ze 4 jednání
  • děj se odehrává v roce 1878 (podle zmínky o smrti básníka Někrasova) pravděpodobně v Moskvě
  • autor se vrací k romantickému oblomovskému charakteru hlavního hrdiny
  • hra je komedií, i když končí špatně
  • hlavní hrdina je obrazem nálad ruské společnosti koncem 19. století - cit. z programu: "...latentní kocovina z neuskutečněných ideálů..." - zklamání, lhostejnost, omrzelost, pesimismus, zoufalství
  • hrdina se chová otevřeně, bez přetvářky - je důkazem absurdity a naivity iluzí okolních charakterů, za což je jimi odsuzován => stává se v očích ostatních darebákem
  • motiv zoufalosti jedince obklopeného nechápající společností

DĚJ:

Představení se začíná na slavnosti u Anny Petrovny, kde se schází všechny ostatní postavy a my máme možnost se blíže seznámit s jejich charaktery.
Divák se poprvé seznamuje se záletníkem Platonovem, který se nečekaně oženil a vzal si dceru starého plukovníka Trileckije Alexandru, a jako učitel se z nouze usadil v místní škole.
Avšak i když je Platonov ženatý, a jinak by to ani nebyl Platonov, udržuje vztah se ženou svého přítele Sofií a s vdovou Annou Petrovnou.
Platonov se také střetává s židovským kupcem Abramem a opakovaně peněz chtivého žida uráží. Najme tak kupec všem známého loupežného vraha Osipa, aby Platonova "přizmrzačil".
Postupně je Platonov snahou udržet všechny své vztahy na uzdě zahnát do úzkých a ukrývá se ve škole a zklamaný světem se neustále opíjí.
Je přemlouván Sofií, aby s ní odjel, načež je tlačen Annou Petrovnou, aby si ji vzal, a do toho všeho se o poměru ke své ženě dozvídá Platonovův přítel Sergej Pavlovič a také přichází vrah Osip, a když se chystá Michaila Vasiljeviče Platonova zabít, přichází jeho žena, která se také dozvídá o jeho poměrech a Osip odchází.
Druhý den je Osip zabit mužiky a u Anny Pavlovny se schází opět všechny postavy - Sofie chce opustit svého muže, který ji neustále miluje, a také Anna Pavlovna se vkládá do celé věci a zjišťuje, že Platonov má poměr i se Sofií.
Do toho všeho přichází zpitý Platonov a celá situace vrcholí hádkou, Platonov je v afektu Sofií zestřelen.

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Michail Vasiljevič Platonov - zklamaný životem, bez smyslu života, bez idejí, velmi pesimistický, ovládán chtíčem, přímý, upřímný, depresivní
Anna Petrovna Vojnicevová - vdova, požitkářská, lehkomyslná
Alexandra Ivanovna - žena Platonova, není příliš chytrá, miluje Platonova, starostlivá

ZÁVĚR:

Celá hra začíná dost chaoticky a člověk musí být k jejímu zhlédnutí odpočatý, což já jsem nebyl, a možná právě proto mi některé drobné souvislosti unikly.
Avšak první a druhý obraz byl ztvárněn opravdu nepřehledně a samotný děj se pro mě začal odehrávat až v druhé půli, která byla i vtipněji zpracována.
Celkem se mi tedy líbila převážně druhá půlka, kde vynikla autorova hlavní myšlenka, která byla velmi dobrá, avšak by si jistě zasloužila lepší zpracování, i herecké podání.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jakub Kazda, 09.12.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Anton Pavlovič Čechov - Platonov je darebákMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)