ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Čechov Anton Pavlovič (*29.01.1860 - †15.07.1904)

­­­­

Platonov je darebák

  • divadelní představení se skládá ze 4 jednání
  • děj se odehrává v roce 1878 (podle zmínky o smrti básníka Někrasova) pravděpodobně v Moskvě
  • autor se vrací k romantickému oblomovskému charakteru hlavního hrdiny
  • hra je komedií, i když končí špatně
  • hlavní hrdina je obrazem nálad ruské společnosti koncem 19. století - cit. z programu: "...latentní kocovina z neuskutečněných ideálů..." - zklamání, lhostejnost, omrzelost, pesimismus, zoufalství
  • hrdina se chová otevřeně, bez přetvářky - je důkazem absurdity a naivity iluzí okolních charakterů, za což je jimi odsuzován => stává se v očích ostatních darebákem
  • motiv zoufalosti jedince obklopeného nechápající společností

DĚJ:

Představení se začíná na slavnosti u Anny Petrovny, kde se schází všechny ostatní postavy a my máme možnost se blíže seznámit s jejich charaktery.
Divák se poprvé seznamuje se záletníkem Platonovem, který se nečekaně oženil a vzal si dceru starého plukovníka Trileckije Alexandru, a jako učitel se z nouze usadil v místní škole.
Avšak i když je Platonov ženatý, a jinak by to ani nebyl Platonov, udržuje vztah se ženou svého přítele Sofií a s vdovou Annou Petrovnou.
Platonov se také střetává s židovským kupcem Abramem a opakovaně peněz chtivého žida uráží. Najme tak kupec všem známého loupežného vraha Osipa, aby Platonova "přizmrzačil".
Postupně je Platonov snahou udržet všechny své vztahy na uzdě zahnát do úzkých a ukrývá se ve škole a zklamaný světem se neustále opíjí.
Je přemlouván Sofií, aby s ní odjel, načež je tlačen Annou Petrovnou, aby si ji vzal, a do toho všeho se o poměru ke své ženě dozvídá Platonovův přítel Sergej Pavlovič a také přichází vrah Osip, a když se chystá Michaila Vasiljeviče Platonova zabít, přichází jeho žena, která se také dozvídá o jeho poměrech a Osip odchází.
Druhý den je Osip zabit mužiky a u Anny Pavlovny se schází opět všechny postavy - Sofie chce opustit svého muže, který ji neustále miluje, a také Anna Pavlovna se vkládá do celé věci a zjišťuje, že Platonov má poměr i se Sofií.
Do toho všeho přichází zpitý Platonov a celá situace vrcholí hádkou, Platonov je v afektu Sofií zestřelen.

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Michail Vasiljevič Platonov - zklamaný životem, bez smyslu života, bez idejí, velmi pesimistický, ovládán chtíčem, přímý, upřímný, depresivní
Anna Petrovna Vojnicevová - vdova, požitkářská, lehkomyslná
Alexandra Ivanovna - žena Platonova, není příliš chytrá, miluje Platonova, starostlivá

ZÁVĚR:

Celá hra začíná dost chaoticky a člověk musí být k jejímu zhlédnutí odpočatý, což já jsem nebyl, a možná právě proto mi některé drobné souvislosti unikly.
Avšak první a druhý obraz byl ztvárněn opravdu nepřehledně a samotný děj se pro mě začal odehrávat až v druhé půli, která byla i vtipněji zpracována.
Celkem se mi tedy líbila převážně druhá půlka, kde vynikla autorova hlavní myšlenka, která byla velmi dobrá, avšak by si jistě zasloužila lepší zpracování, i herecké podání.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jakub Kazda, 09.12.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Anton Pavlovič Čechov - Platonov je darebákMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­