ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Čechov Anton Pavlovič (*29.01.1860 - †15.07.1904)

   
­­­­

Racek (rozbor)

  • komedie o čtyřech dějstvích
  • literární druh: lyrické drama
  • literární žánr: komedie s tragickými prvky
  • výrazová forma: próza

První z takzvané velké čtyřky Čechovových divadelních her (kromě Racka do ní patří Strýček Váňa, Tři sestry a Višňový sad) měla premiéru 17. října 1896 v Alexandrinském divadle v Petrohradě a zcela propadla. Věhlas jí přinesla až inscenace Moskevského uměleckého divadla roku 1898 v režii K.S.Stanislavského a V.I.Němiroviče-Dančenka.
Jedná se o komedii, které dominuje povětšinou nenaplněná láska, snaha o úspěch v tvorbě či na divadelních prknech i touha po opuštění nudného života... A v tom všem snažení a pachtění se lidé velmi často dostávají do komických, mnohdy až tragikomických nebo dokonce trapných situací...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Dilia v Praze roku 1985. Z ruského originálu Čajka přeložil Leoš Suchařípa.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Anton Pavlovič Čechov byl ruský dramatik a prozaik žijící na konci 19. a začátku 20. století. Poté co vystudoval medicínu v Moskvě, pracoval jako lékař a psal do humoristických časopisů. Je považován za zakladatele moderního dramatu a vytvořil takzvané lyrické drama, ve kterém se děj neodehrává v realitě, ale v pocitech a duševních rozporech postav. Jeho díla byla kritiky přijímána už za jeho života.

KOMPOZICE:

  • 4 dějství, 66 stran
  • chronologické časové uspořádání, ale mezi 3. a 4. dějstvím je větší časový rozestup (dva roky)
  • setkáváme se i s retrospektivním popisem osudů postav
  • dějové linky nejsou paralelní, ale navazují na sebe

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

  • použit je běžný spisovný jazyk tehdejší doby
  • dialogy jsou často převedeny na formu monologů, kdy jednotlivé osoby ani nemluví spolu, ale každý si sám pro sebe řeční
  • citově zabarvená slova: staroušku, miláčku a další
  • anafora: "Těžký, těžký má život."
  • časté je používání přirovnání a metafor, od čehož se odvíjí samotný název knihy

NÁZEV KNIHY:

Racek je v tomto dramatu nejen název díla, nýbrž i po celou dobu přítomná myšlenka. Treplev daruje Nině racka, jehož sám zabil a přijde mu to jako zajímavý nápad na povídku. Když je Nina na konci zoufalá a neví, co se životem, přirovnává sama sebe právě k tomuto rackovi, že je tak zničená a cítí se pouze jako námět na povídku.

LITERÁRNÍ SMĚR:

Jde o realistické dílo, protože zobrazuje skutečnost, jaká opravdu byla. Postavy zde neusilují o žádné vyšší ideály. Zároveň bych dílo zařadila do impresionismu, neboť autor se snaží vystihnout pocity hlavních postav a atmosféru děje.

HLAVNÍ POSTAVY:

Boris Trigodin - slavný a úspěšný melancholický spisovatel, přítel Arkadinové, ale je okouzlen mladou Ninou; stále si zapisuje náměty na příběhy, má neustálou touhu psát; Čechovovo alter ego
Irina Arkadinová - postarší talentovaná herečka z hlavního města; vyžaduje neustálý obdiv svého okolí; bojí se o svého syna Trepleva
Konstantin Treplev - syn Arkadinové, také spisovatel, ale nedaří se mu tak dobře; nešťastný z neopětované lásky k Nině, a proto žárlí na Trigodina, kterého Nina miluje
Nina Zarečná - naivní mladá herečka; zamilována do Trigodina a nedokáže opětovat Treplevovu lásku

STRUČNÝ DĚJ:

Odehrává se na ruském východě, na Sorinově panství na konci 19. století. V díle je dějová linie potlačena a klade se důraz na vnitřní život postav.

Hra začíná neúspěšnou premiérou Treplevova dramatu, po níž se mu kazí vztah s Ninou, která měla ve hře hlavní roli. Situace se ještě zkomplikovala, když do venkovského městečka přijel slavný spisovatel Trigodin, do něhož se Nina zamilovala, a kterou si pak odvezl do Moskvy.
Když se po dvou letech tato společnost opět sejde na venkově, dozvídáme se, že v Moskvě se pokazil i vztah Niny a Trigodina a jejich dítě zemřelo.
Na konci knihy spáchá nešťastný Treplev sebevraždu, protože neunese životní a profesní zklamání.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Postavy nedokáží žít život, jenž by je činil šťastnými. Hlavní téma jsou nešťastné a neopětované lásky, se kterými se postavy musí potýkat.

CITÁT Z KNIHY:

"Já vás miluji a toužím po vás, nevydržím sedět doma, každý den chodím pěšky šest kilometrů tam a šest zpátky, ale vy jste ke mně jenom indiferentní."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Andy Jaklová, 18.11.2015

­­­­

Diskuse k výpisku
Anton Pavlovič Čechov - Racek (rozbor)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­