ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Čechov Anton Pavlovič (*29.01.1860 - †15.07.1904)

­­­­

Můj život: vyprávění provinciálovo


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Z ruského originálu přeložila Anna Zahradníčková. Obálku a vazbu s kresbami Stanislava Kolíbala navrhl a graficky upravil Oldřich Hlavsa. Vydal Svět sovětů, nakladatelství Svazu československo-sovětského přátelství, jako svou 855. publikaci. První vydání.

HLAVNÍ POSTAVY:

Misail Alexejevič Poloněv, Kleopatra - jeho sestra, doktor Blagovo, Marie Viktorovna Dolžikovová

DĚJ:

Misailovi bylo už dvacet pět let a neměl pevné společenské postavení. Vystřídal již několik povolání, což bylo často důvodem hádky s otcem. Jeho otec byl totiž architekt, a to jediný ve městě, a proto s dobrým společenským postavením. Misail chtěl vykonávat fyzickou práci, ale otec mu nechtěl dovolit se tak snížit. I Misailova sestra Kleopatra byla z bratrova jednání nešťastná. Proto mu zajistila místo u drah. Měl pracovat u telegrafu v blízké vesničce s názvem Dubečná. Potkal tam svého kamaráda ze studií Ivana Čerpakovova a žil společně s jeho matkou na statku v Dubečné. Za den v podstatě nic nedělal, jen čekal, jestli přijde nějaký telegram. Pro dva to bylo až moc. Nakonec za nimi přijel majitel Dolžikov a řekl, že za čtrnáct dní dostanou výpověď.
Misail získal od svého kamaráda Reďka novou práci jako dělník, malíř. Samozřejmě to byla pro jeho rodinu velká ostuda. Když šel Misail po ulici, lidé od něho odvraceli zrak nebo na něj hrubě pokřikovali, a to nejenom jeho přezdívkou "Vejdělečku". Postupem času to bylo s Reďkem po finanční stránce špatné a bylo to vidět i na denní výplatě. Ač Misail chodil špinavě oblečený a byl ostatním pro smích, jeho práce ho bavila a dělal ji s chutí.
Misailova sestra se sblížila s bratrem své kamarádky z divadla, s doktorem Blagovem a vždy se "náhodou" potkali u Misaila na návštěvě. Kleopatra začala dokonce chodit ven bez otcova dovolení. Doktor Blagovo pak Misaila seznámil s Marií Viktorovou, dcerou Dolžikovovou, a postupem času ji Misail navštěvoval každý večer, až se do sebe zamilovali. Máša obdivovala způsob jeho života, který ostatní odsuzovali. Mášin otec byl k Misailovi velmi milý, ale jak se dověděl, že by se chtěli vzít, začal mluvit jinak, protože si uvědomoval, jaké má Misail ve společnosti postavení a jaké má Dolžikovova rodina. Jako majitel Dubečny však dovolil novomanželům odstěhovat se tam. Zprvu byli velmi šťastní, Máša dokonce dostala nápad založit školu, ale když se tam neustále potloukali opilí dělníci, kteří chtěli za svou práci mnohem více, než by si zasloužili a kteří neustále hlasitě pokřikovali, Máše se tam život zprotivil. Proto odjela zpět k otci a poté poslala Misailovi dopis, že bude lepší se rozejít a že odjíždí do ciziny.
Kleopatra také neměla jednoduchý život. Zamilovala se do ženatého doktora Blagovo a scházeli se spolu. Často se příčila otcově autoritě, což předtím nedělala, a otec to dával za vinu právě Misailovi. Prý to byl on, kdo přivedl sestru na špatnou životní cestu, kterou se sám vydal. Kleopatra se musela nakonec od otce také odstěhovat. Chvíli žila s Misailem u chůvy Karpovny a poté se přestěhovali k Reďkovi.
Misail začal pomalu získávat obdiv lidí za to, že se příčil otci a stále pracoval jako dělník. Lidé na něho alespoň nepokřikovali. Kleopatra byla velmi slabá a brzy po porodu zemřela a byl to Misail, kdo pak vychovával její dceru.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 09.10.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Anton Pavlovič Čechov - Můj život: vyprávění provinciálovo







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)