ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Maupassant Guy (*05.08.1850 - †06.07.1893)

­­­­
Maupassant 2.jpg

ŽIVOTOPIS č.1 - 8.12.2004 - magdicka, PMagdicka[zavinac]seznam.cz

Guy de Maupassant byl francouzský spisovatel, žurnalista a dramatik. Narodil se v rodině venkovské šlechty na zámku v Miromesnilu u Dieppe 5. srpna 1850.

Studoval práva a jako prostý voják se zúčastnil prusko-francouzské války. Zachránil G.Flauberta, díky kterému později vyměnil bídné místo v ministerstvu námořnictví za lepší a nezávislejší místo v ministerstvu školství. Seznámil se s mnoha významnými francouzskými i cizími spisovateli. Po mimořádném úspěchu protiválečné knihy Kulička (1880) se věnoval už jen literatuře a žurnalistice. Zbohatl, měl vlastní jachtu a velmi cestoval. Koncem 80. let u něj vypukla duševní choroba. Po pokusu o sebevraždu (1892) se ocitá v ústavu pro duševně choré v Passy u Paříže, kde 6. července 1893 umírá. Příznaky své choroby popsal v několika povídkách a navštěvoval přednášky slavného psychiatra Charcota.

DÍLO:

romány: "Příběh jednoho života; Miláček; Mont-Oriol; Petr a Jan; Silná jako smrt; Naše srdce"
povídky: "Kulička; Dům u Tellierů; Slečna Fifi; Povídky sluky; Ve svitu luny; Miss Harietová; Povídky dne a noci; Pan Parent; Malá Roquová; Levá ruka; Marná krása; ..."
divadelní hry: "Příběh ze starých časů; Divadelní zkouška; ..."
cestopisy: "Na slunci; Na vodě; ..."


ŽIVOTOPIS č.2 - 26.10.2013 - MirekH, mirdahanzelka[zavinac]seznam.cz

Guy de Maupassant byl francouzský romanopisec, představitel literárního realismu a naturalismu. Narodil se roku 1850 do bohaté šlechtické rodiny, po rozvodu byl vychováván matkou, která mu zajistila literární vzdělání a později ho poslala na studia do Rouenu. Ihned po ukončení školy dobrovolně odjel bojovat v prusko-francouzské válce. Po uzavření příměří se začal naplno věnovat své spisovatelské kariéře. V počátcích mu velmi pomohl Gustave Flaubert, jenž ho také seznámil s dalšími významnými autory své doby. Maupassantovo plodné období bylo v pozdních osmdesátých letech ukončeno projevy syfilidy, která vedla k jeho předčasné smrti v roce 1893.

Maupassant za svůj krátký život dokázal napsal okolo dvou set povídek a krátkých příběhů, tři cestopisy a několik románů. Mezi jeho nejznámější povídky patří Kulička či Slečna Fifi, jež se obě odehrávají během prusko-francouzské války. Nejproslulejším románem je Miláček, v originále Bel-Ami. Cílem většiny Maupassantových děl byl přesný popis a kritika stavu tehdejší francouzské společnosti. Většinu z nich lze považovat za ukázkový naturalistického pohledu na realitu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: MirekH, 26.10.2013

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Guy de MaupassantMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)