ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Maupassant Guy (*05.08.1850 - †06.07.1893)

­­­­
Maupassant 2.jpg

ŽIVOTOPIS č.1 - 8.12.2004 - magdicka, PMagdicka[zavinac]seznam.cz

Guy de Maupassant byl francouzský spisovatel, žurnalista a dramatik. Narodil se v rodině venkovské šlechty na zámku v Miromesnilu u Dieppe 5. srpna 1850.

Studoval práva a jako prostý voják se zúčastnil prusko-francouzské války. Zachránil G.Flauberta, díky kterému později vyměnil bídné místo v ministerstvu námořnictví za lepší a nezávislejší místo v ministerstvu školství. Seznámil se s mnoha významnými francouzskými i cizími spisovateli. Po mimořádném úspěchu protiválečné knihy Kulička (1880) se věnoval už jen literatuře a žurnalistice. Zbohatl, měl vlastní jachtu a velmi cestoval. Koncem 80. let u něj vypukla duševní choroba. Po pokusu o sebevraždu (1892) se ocitá v ústavu pro duševně choré v Passy u Paříže, kde 6. července 1893 umírá. Příznaky své choroby popsal v několika povídkách a navštěvoval přednášky slavného psychiatra Charcota.

DÍLO:

romány: "Příběh jednoho života; Miláček; Mont-Oriol; Petr a Jan; Silná jako smrt; Naše srdce"
povídky: "Kulička; Dům u Tellierů; Slečna Fifi; Povídky sluky; Ve svitu luny; Miss Harietová; Povídky dne a noci; Pan Parent; Malá Roquová; Levá ruka; Marná krása; ..."
divadelní hry: "Příběh ze starých časů; Divadelní zkouška; ..."
cestopisy: "Na slunci; Na vodě; ..."


ŽIVOTOPIS č.2 - 26.10.2013 - MirekH, mirdahanzelka[zavinac]seznam.cz

Guy de Maupassant byl francouzský romanopisec, představitel literárního realismu a naturalismu. Narodil se roku 1850 do bohaté šlechtické rodiny, po rozvodu byl vychováván matkou, která mu zajistila literární vzdělání a později ho poslala na studia do Rouenu. Ihned po ukončení školy dobrovolně odjel bojovat v prusko-francouzské válce. Po uzavření příměří se začal naplno věnovat své spisovatelské kariéře. V počátcích mu velmi pomohl Gustave Flaubert, jenž ho také seznámil s dalšími významnými autory své doby. Maupassantovo plodné období bylo v pozdních osmdesátých letech ukončeno projevy syfilidy, která vedla k jeho předčasné smrti v roce 1893.

Maupassant za svůj krátký život dokázal napsal okolo dvou set povídek a krátkých příběhů, tři cestopisy a několik románů. Mezi jeho nejznámější povídky patří Kulička či Slečna Fifi, jež se obě odehrávají během prusko-francouzské války. Nejproslulejším románem je Miláček, v originále Bel-Ami. Cílem většiny Maupassantových děl byl přesný popis a kritika stavu tehdejší francouzské společnosti. Většinu z nich lze považovat za ukázkový naturalistického pohledu na realitu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: MirekH, 26.10.2013

­­­­

Diskuse k životopisu
Guy de MaupassantMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­