ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Maupassant Guy (*05.08.1850 - †06.07.1893)

­­­­

Vášeň a jiné povídky

- Lidové nakladatelství, 1977

Guy de Maupassant je nazýván mistrem krátkých povídek. Napsal jich opravdu mnoho a vyprávějí o lidech ze všech společenských vrstev - vyznívá v nich kritika společnosti.

Hrobničky
Muž vypráví svým přátelům příběh, který se mu stal. Jednou se procházel po Paříži, až došel na hřbitov. Rozhodl se podívat ke hrobu jedné ze svých bývalých milenek. U sousedního hrobu klečela žena oblečená v hlubokém smutku a plakala. Byla velmi pěkná, a tak ji začal utěšovat. Podpíral ji a odváděl ze hřbitova. Šli spolu na čaj, a pak ji doprovodil domů. Na několik týdnů se sblížili, ale poté ho omrzela, a tak se vymluvil, že musí odjet na cesty. Od té doby ji už nevyhledával. Asi po měsíci znovu zašel na hřbitov, kde ji opět potkal zahalenou v hlubokém smutku, jak ji odvádí cizí muž, stejně jako kdysi on.

Kulička
Pařížská prostitutka "Kulička" cestuje za prusko-rakouské války dostavníkem společně s lidmi z lepší společnosti - jeptišky, velkoobchodník, hrabě, ... Zastaví je pruský voják, kterému se "Kulička" velmi zalíbí. Řekne, že je pustí jedině tehdy, když s ním Kulička stráví dva dny. Ta to odmítá, ale ostatní ji přemluví, že je to v rámci společné věci a že oni by to taky tak udělali. Nakonec tedy svolí. Když se po 2 dnech vrátí, všichni s ní opovrhují.
Podle skutečného příběhu jedné pařížské prostitutky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: sasanka, 03.06.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Guy de Maupassant - Vášeň a jiné povídkyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)