ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Maupassant Guy (*05.08.1850 - †06.07.1893)

­­­­

Miláček (vlastní názor)

Na tomto realistickém díle shledávám "překvapivě" poměrně dost realistických znaků. Autor si vybral zobrazení společnosti, které je hlavním tématem. Postavy se vyvíjejí, nemají dané charaktery, což pozorujeme zejména na hlavním hrdinovi, který stoupá do vyšší vrstvy jako po žebříku. Miláček je postava, která je v dnešní době, kdy se nikomu nechce nic dělat, ale i přesto chce mít peníze, poměrně aktuální. Je to typická postava, určitě se s ní setkáme ve více případech.
Řekla bych, že Maupassant si na popisy moc nepotrpí a když už něco popisuje, tak je to děj. V jeho díle je velmi častý dialog. Myslím, že toto zapříčinilo, že děj má spád a velmi dobře se to čte.
Miláček je "mazaný chlápek". Lidi, tedy hlavně ženy, kolem sebe jen využívá pouze proto, aby se dostal do vyšší společnosti. Řekla bych, že k nim ani nemá nějaký pořádný citový vztah, jen k paní Marelle opravdu zahořel touhou. Ženy si ho velice oblíbily pro jeho osobité vystupování, proto pro Miláčka nebylo problémem si pár z nich omotat kolem prstu. Jen díky nim postupuje výše a výše a připadá mi, že ani neumí být pořádně vděčný. A to jak ženám, tak i mužům. Příkladem je třeba sám Forestier, díky kterému mohl Miláček rozjet svou kariéru, a když už svého dávného přítele k ničemu nepotřeboval, choval se k němu povýšeně. Nebo jeho pozdější žena Madelein, kterou znemožnil před všemi, jen aby se jí zbavil a mohl se dostat na vyšší úroveň. Miláček je tím, že se přes ženy chce dostat do vyšší společnosti, velmi podobný hlavnímu hrdinovi ze Stendhalova románu "Červený a černý", Juliánu Sorelovi (období romantismu).
Podle mne je Miláček také typ člověka, který nikdy nemá dost, který - ať bude mít cokoli - nikdy s tím nebude spokojen. Vždy se bude chovat povýšeně k těm, kteří mají menší hodnost a vždy bude podlézat těm, kteří jsou za ním...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: sakinka, 26.10.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Guy de Maupassant - Miláček (vlastní názor)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­