ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Maupassant Guy (*05.08.1850 - †06.07.1893)

­­­­

Příběh jednoho života

Hlavní postavou příběhu je dívka Jana de Lamarová. Jana je vychovávána do 17 let v klášteře. Když ji otec již odváží domů, Jana si dělá iluze o svém budoucím životě, sní o svém manželovi, dětech... Zanedlouho se seznamuje s baronem Juliánem, jenž se chová vybraně, je pohledný, bohatý a hlavně se líbí Janiným rodičům. Oba mladí lidé se do sebe zamilují a zakrátko se chystá svatba. Mladá a nezkušená Jana je přesvědčena, že spolu budou šťastni, avšak již při svatební cestě poznává, že Julián je úplně jiný, než jakého si jej představovala. Matka jí dá na cestu nějaké peníze, ale Julián trvá na tom, aby mu Jana všechny dala. Nemůže si bez jeho svolení koupit nic, nesmí jednat podle svého rozhodnutí, on musí vše schválit. Po svatební cestě je velmi zklamána, je přesvědčena, že už ji v životě nic hezkého nečeká, uzavírá se do sebe. Po narození syna se jí zdá, že bude zase šťastna, ale to neví, že Pavel je po otci zlý, hrubý a bezohledný. Chce na své matce jen peníze. Julián si zatím žije podle svého. Má poměr s hraběnkou, ale zanedlouho oba tragicky umírají. Jana posílá Pavla studovat, ale on školu nenavštěvuje, podvádí profesory. Nakonec je Jana donucena vše prodat a žít jako chudá, zklamaná žena.

Tento první román francouzského autora dobře vystihuje Maupassantovu metodu založenou na principu zobrazení obyčejného života bez příkras. Román nese podtitul Prostá pravda. Děj i prostředí prozrazují, že sem autor promítl příběh vlastní rodiny.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: El, 21.06.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Guy de Maupassant - Příběh jednoho životaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­