ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Maupassant Guy (*05.08.1850 - †06.07.1893)

   
­­­­

Kulička (4)

Příběh nevěstky "Kuličky", která svým chováním a nefalšovaným vlastenectvím zahanbuje francouzské měšťáky a jejich paničky.

ÚVOD:

Povídka z prostředí prusko-francouzské války od francouzského spisovatele Guy de Maupassanta. Jedná se o jeho nejslavnější povídku, jenž byla poprvé vydána v roce 1880, v době kritického realismu. Tato povídka je příkladem kritiky doby a aristokracie. Poukazuje na předsudky vůči lehkým ženám z řad vyšší společnosti.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Guy de Maupassant byl francouzský spisovatel, hlavní představitel kritického realismu. Pocházel ze zámožné rodiny. Trpěl depresemi, které ho dovedly až do léčebného ústavu. Umírá na syfilis. Napsal stovky povídek, románů i divadelních her. Mezi jeho hlavní témata patřily mezilidské vztahy za období prusko-francouzských válek.

NÁMĚT:

Příběh pojednávající o tom, že i prostitutka může převýšit šlechtu svými činy a charakterem.

STYL A UMĚLECKÉ PROSTŘEDKY:

Realistický pohled na dobu, objektivita, kritika, slohový postup vyprávěcí a popisný, satira, er-forma, častá přirovnání.

POSTAVY:

Kulička - vlastním jménem Elizabeth Roussetová; svou přezdívku má kvůli svému vzezření; jedná se o prostitutku, která není bezcharakterní, jak si lidé kolem ní myslí; je hodná, má žebříčky hodnot, které její spolucestující postrádají; v Maupassantově díle je představitelkou té nejnižší vrstvy; při cestě je jí opovrhováno, nikdo se s ní nechce bavit kvůli tomu, jaký má původ; později ji využijí ke svému účelu a následně zase odkopnou
osazenstvo dostavníku - aristokracie, měšťáci, jeptišky - Maupassant zde dosadil veškeré vyšší společenské vrstvy vyskytující se v té době ve Francii

DĚJ:

Kulička spolu s dalšími lidmi odjíždí dostavníkem z Paříže kvůli postupnému obsazování Francie Prusy. Cesta jim ubíhá rychle do doby, než mají hlad. Jediná Kulička má jídlo a rozdělí se s nimi. Později jsou zastaveni mladým Prusem. Ten si myslí na Kuličku, ona ale odmítá a ráno jim je proto zakázán odjezd. Spolucestující jsou zaražení a když se dozvídají důvod svého pozastavení, donutí Kuličku, aby mladému Prusovi podlehla. Kuličce se to ovšem příčí, ale nakonec se obětuje a kvůli nim svolí. Když jsou propuštěni, všichni Kuliččiným jednáním opovrhují. Má hlad, jí však své jídlo nenabídnou.

VLASTNÍ NÁZOR:

Myslím, že se jedná o opravdu povedené poukázání na charakter různých lidí z odlišných vrstev. Celá povídka má morální podtón, který všechny čtenáře nabádá, aby vážili své rozhodnutí a předsudky vůči lidem nižšího postavení. Ztotožňuji se s tímto názorem, že nelze dělat předsudky, že lidé jsou různí, a proto by se neměli "házet do jednoho pytle".

KONTEXT:

Kritický realismus, 2. polovina 19. století

Francie:
Gustav Flaubert - jeden z prvních spisovatelů kritického realismu
Honóre de Balzac
Emile Zola - zakladatel naturalismu

Rusko:
Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Anglie:
Charles Dickens

CITÁT Z KNIHY:

Čekali již jen na Kuličku. Konečně vyšla. Vypadala trochu zmateně a zahanbeně; přistoupila bázlivě ke svým spolucestujícím a ti se naráz otočili, jako by ji neviděli. Hrabě vzal důstojně za ruku svou ženu a poodešel z blízkosti "nečisté".
Tlustá děva se překvapeně zastavila; potom si dodala odvahy a pozdravila továrníkovu ženu pokorně zašeptaným "dobrý den, milostivá paní". Továrnice jen povýšeně pokývla hlavou a podívala se pyšně jako uražená ctnost. Všichni se tvářili, jako by měli bůhvíco práce, odtahovali se od ní, jako by ve svých sukních roznášela nákazu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Enzymka, 18.10.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Guy de Maupassant - Kulička (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­