ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Maupassant Guy (*05.08.1850 - †06.07.1893)

­­­­

Slečna Fifi a jiné povídky

Mezi téměř 40ti Maupassantovými povídkami v této knize se objevila i jeho nejznámější práce Kulička. Ta se, stejně jako příběhy všech hrdinů této knížky, odehrává v Normandii na konci 19. století, kdy Francii obsadilo pruské vojsko.
Kulička, francouzská prostitutka, je představitelkou francouzské hrdosti a nevole podlehnout Prušákům, kteří ničili a drancovali celou nebohou zemi. Při cestě kočárem se svými krajany a s pruskými vojáky se obětovala a byla povolná jednomu z vojáků. Původně nechtěla, ale francouzské osazenstvo kočáru ji přemluvilo, aby tak zachránila jejich holé životy. Když to ale nakonec udělala, dívali se na ni jako na špínu a pohrdali jí, i když je touto svojí službou v podstatě zachránila.
Hlavními hrdinkami povídek v tomto výboru byly především odvážné ženy, které se nebály dát najevo odpor k pruským vojákům a většinou se jim pomstily hrdinských činem hodným obdivu, protože při tom většinou riskovaly i vlastní život.

VLASTNÍ NÁZOR:

Maupassant byl zřejmě velice zaujat prostitutkami a jejich životními příběhy, protože jeho hrdinky většinou patřily mezi lehké dívky. Snažil se skrze jejich odpor k Prušákům demonstrovat francouzskou národní hrdost a dát tak najevo, že i malý čin obyčejného člověka dokáže divy. Byly to zajímavé povídky plné vlasteneckého cítění a moc se mi tato knížka líbila.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: marta-b, 29.04.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Guy de Maupassant - Slečna Fifi a jiné povídkyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)