ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Maupassant Guy (*05.08.1850 - †06.07.1893)

­­­­

Slečna Fifi a jiné povídky

Mezi téměř 40ti Maupassantovými povídkami v této knize se objevila i jeho nejznámější práce Kulička. Ta se, stejně jako příběhy všech hrdinů této knížky, odehrává v Normandii na konci 19. století, kdy Francii obsadilo pruské vojsko.
Kulička, francouzská prostitutka, je představitelkou francouzské hrdosti a nevole podlehnout Prušákům, kteří ničili a drancovali celou nebohou zemi. Při cestě kočárem se svými krajany a s pruskými vojáky se obětovala a byla povolná jednomu z vojáků. Původně nechtěla, ale francouzské osazenstvo kočáru ji přemluvilo, aby tak zachránila jejich holé životy. Když to ale nakonec udělala, dívali se na ni jako na špínu a pohrdali jí, i když je touto svojí službou v podstatě zachránila.
Hlavními hrdinkami povídek v tomto výboru byly především odvážné ženy, které se nebály dát najevo odpor k pruským vojákům a většinou se jim pomstily hrdinských činem hodným obdivu, protože při tom většinou riskovaly i vlastní život.

VLASTNÍ NÁZOR:

Maupassant byl zřejmě velice zaujat prostitutkami a jejich životními příběhy, protože jeho hrdinky většinou patřily mezi lehké dívky. Snažil se skrze jejich odpor k Prušákům demonstrovat francouzskou národní hrdost a dát tak najevo, že i malý čin obyčejného člověka dokáže divy. Byly to zajímavé povídky plné vlasteneckého cítění a moc se mi tato knížka líbila.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: marta-b, 29.04.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Guy de Maupassant - Slečna Fifi a jiné povídkyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­