ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Maupassant Guy (*05.08.1850 - †06.07.1893)

­­­­

Povídky o ženách


Malá Roquová
Ve starostově lese se najde mrtvola mladého děvčete, které někdo znásilnil. Do případu se zapojí celá vesnice, ale každý se podezřívá navzájem. Do případu se zapojí také starosta. Po několika dnech nechá vykácet les, ve kterém bylo děvče zabito. Chce, aby na něj spadl velký buk, ale buk ho mine, vyvázne z toho jen se zlomenými žebry. Po půl roce stále ještě neznají pachatele, ale starosta se začíná chovat podivně. Všude vidí malou Roquovou, nemůže spát a tak se rozhodne napsat dopis, ve kterém se ke všemu přizná. Vhodí dopis do schránky, vyleze na věž a čeká na pošťáka. Když přijde pošťák, rychle si to rozmyslí, chce od něho dopis zpátky, ale pošťák mu ho nechce dát, protože cítí, že se něco děje. Rychle uteče a starosta vyleze opět na věž a skočí. Na zemi ho najdou už mrtvého.

Slečna Perla
Byl večer Tří králů. Rodina večeřela i s jedním hostem. Po večeři si šel starý pán s hostem zakouřit. Starý pán mu začne vyprávět o člence jeho rodiny. Když byl ještě mladý, našli ji, když byla malinká v poli se psem. Nechtěli ji nikam dát a tak ji vychovávali jako vlastní. Vlastním jménem se jmenovala Klára, ale protože byla pracovitá, tak jí začali říkat Perla. Nyní žila s jeho rodinou v jeho bytě ve Francii. Nakonec se zeptal host starého pána, jestli slečnu Perlu miluje. A starý pán začal plakat. Host řekl slečně Perle, že ji starý pán stále ještě miluje a ona omdlela.

Vrak
Jednou se v moři potopila loď a pojišťovna, kde byla loď pojištěná, poslala na místo specialistu, aby ji prozkoumal a zjistil škodu. Na vraku se seznámil s jedním otcem a jeho dvěmi dcerami. Ta starší se mu hned líbila. Najednou přišel příliv a zaplavil i loď, takže návštěvníci neměli jak by se z lodi dostali. Museli počkat až příliv opadne a někdo je zachrání. Najednou se vrak pohnul a starší slečna padla na specialistu a začali si povídat. Když příliv opadl, slíbili si, že si budou psát. Celý rok se slečna neozvala. Až pojednou napsala, že je již vdaná a že má již dvě děti.

Paní Parissová
Slečna Parissová se provdala za tlustého obchodníka. Jednou se ve městě objevil mladý důstojník. Paní Parissová ráda chodila po břehu moře a pozorovala západ slunce. Mladý důstojník také. A tak se dali do rozhovoru a vzplanula mezi nimi láska. Mladý důstojník k ní chtěl přijít, ale ona že se vrátí manžel. Důstojník vymyslel lest. Nikdo nesmí ven ani dovnitř do města a nikdo se nesmí potulovat po ulicích. Manžel přijel a nemohl se dostat do města, tak přespal na nádraží. Ráno důstojníka převeleli a paní Parissová začala truchlit. Už se více nespatřili.

Julie Romainová
Příběh vypráví o staré herečce, kterou za mlada všichni zbožňovali, ale teď, když byla stará, na ni nikdo ani nepomyslel. Zamilovala se do dvou mužů. Prý si nemohla život vynachválit. Teď si akorát připomíná vzpomínky, které prožila se dvěma muži.

O kočkách
Příběh vypráví o jednom člověku, který měl rád kočky, ale chtěl je zabíjet jen tak proto, aby viděl, jak trpí. Když byl dítě, našel kočku chycenou do pasti. Nechal ji tam zemřít a pak ji tahal za ocas.

Poustevník
Vypráví o muži, který jednou šel do hospody a tam uviděl hezkou servírku. Domluvili se, že se spolu po její službě setkají. Šli k ní domu a tam se milovali. Ráno muž zjistil, že děvče má na krbu jeho portrét. Zeptal se jí, kdo to je a ona odpověděla, že je to její otec. Nechal si to zjistit notářem. Přepsal na ní polovinu svého majetku a přestěhoval se do starobylé barabizny na jednom kopci. Daleko od lidí.

Otec Amable
Příběh je o otci a synovi. Syn si chtěl vzít za ženu jednu děvečku, která měla dítě s jedním jejich čeledínem. Otec to nechtěl připustit. Syn pozval faráře, aby mu to rozmluvil. Otec Amble tedy souhlasil se svatbou. Nedlouho po svatbě syn onemocněl a zemřel. Jeho žena nechtěla vést sama hospodářství, a tak si chtěla vzít za muže otce svého dítěte. Otec Amble se na to nemohl dívat a šel se oběsit.

Sestry Rondoli
Mladý muž se vydal se svým přítelem na cestu do Itálie. Na cestě vlakem potkali hezkou slečnu. Byla to Italka. Dohodli se, že půjde s nimi do hotelu. Zabydleli se tam a chodili na procházky, prohlídky památek apod. Na konci cesty řekla muži, že musí dojít za rodinou a že prý kdyby se nevrátila, má ji jít hledat na adresu, kterou mu dala. On na ní čekal, ale když nepřicházela, odjel. Za rok se tam vrátil, do stejného hotelu. Došel na tu adresu, co mu před rokem dala. Tam se dozvěděl od její matky, že je šťastně vdaná a že jestli chce průvodkyni po městě, má ještě jednu dceru. Souhlasil a dcera se ukázala. Byla ještě hezčí než její sestra. Šla se ustrojit a vyšli do města.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi líbila, protože byla napsána velice dobře. Vše sem pochopila. Líbilo se mi, jak Maupassant popisuje vlastnosti daných postav.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: wes, 30.10.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Guy de Maupassant - Povídky o ženáchMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­