ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Maupassant Guy (*05.08.1850 - †06.07.1893)

­­­­

Kulička (Z Paříže a venkova)

Z Paříže a venkova - jedná se o soubor nejlepších novel z díla oblíbeného francouzského spisovatele, který v pestrém kolotoči rozehrává příběhy ustaraných úředníčků, nevěstek, vychytralých venkovanů a všude vidí hluboko pod povrch věcí.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Státní nakladatelství krásné literatury a umění v Praze roku 1965 (1. vydání). Z francouzských originálů vybral a doslov napsal Otakar Novák. Přeložili Miroslav Drápal, Miloslav Jirda, Luděk Kárl, Oskar Reindl a Břetislav Štorm. Počet stran: 393 (Kulička v překladu Luďka Kárla je na str. 7-45).

OBSAH - SEZNAM NOVEL:

Kulička; Plukovníkovy názory; Stará Divoška; Dobrodružství Waltra Schnaffse; Děda Milon; Přiznání; Špagátek; Tonda; Dědek; Malá Roquová; Ožrala; Tulák; Martinová; Příběh děvečky ze statku; Rodinka; Šperk; Deštník; Vyznamenání; Na jaře; To čuně Morin; Výlet do přírody; Pokoj číslo 11; V lese; Pane vrchní, jedno pivo!; Otcovražda; Hora Olivová; Muška; U Tellierů; Přístav; Normandský žert; Láska; Vlk; Horla; Na vodě; On?

DĚJ - KULIČKA:

Příběh začíná odjezdem dostavníku z Paříže. Několik zámožných lidí se rozhodně zaplatit si cestu pryč, protože celá Francie je postupně obsazována Prusy. Mezi odjíždějícími je i "Kulička" (vlastním jménem Alžběta Roussetová). Její povolání je prostitutka, a když její spolucestující zjistí, co je zač, začnou jí opovrhovat. Mezi spolucestujícími jsou dvě jeptišky a jinak většina příslušníků měšťanské vrstvy. Po několika hodinách cesty začnou mít všichni hlad. Kulička jako jediná má s sebou zásobu jídla a mile se se všemi rozdělí. Najednou ji všichni přijmou a neštítí se jí. Všichni mají hlad, tak se nacpou jejím jídlem.

Po čase dojedou do města a zastaví u hostince. Když vystoupí, přivítá je německý oficír a zkontroluje povolení k odjezdu. Po chvíli za nimi přijde znovu a řekne jim, že pruský důstojník chce mluvit s Kuličkou. Ta za ním jde.
Poté se uraženě vrátí do hospody ke zbytku svých spolucestujících. Je naštvaná a pobouřená. Pruský důstojník ji chtěl na noc. Ona odmítla. Jeden z jejích spolucestující (Cornudet) by ji chtěl také. Ona ale odmítne i jeho. Další den chtějí zase odjet, ale důstojník jim to zakáže. Kulička stále odmítá s plukovníkem strávit noc. Její spolucestující stojí při ní. Jenže poté uplyne několik dnů a odjezd je jim stále zakázán. Spolucestující ji začínají pomlouvat a mezi sebou na ni sprostě nadávají. Říkají, že když je děvka, tak už jí další chlap přeci nebude vadit. Nakonec ji začnou pomalu přesvědčovat. Protože je Kulička milá a záleží jí na ostatních, svolí jejich nátlaku a jde za plukovníkem. Poté je jim odjezd povolen. Jediný Cornudet se cítí kvůli Kuličce naštvaný, že ostatní dopustili takovou hanebnost.

Kulička při odjezdu spěchala a nestihla si ani nic udělat k jídlu na cestu. Po cestě zase začnou mít všichni hlad. Všichni kromě ní měli čas si připravit něco k jídlu a začnou tam svoje občerstvení vytahovat. Jenže jí nikdo nic nenabídne. Všichni se k ní zase chovají s odporem a ignorují ji. Zde se ukáže, jací jsou doopravdy. Kulička je zlomená a brečí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pája, 09.10.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Guy de Maupassant - Kulička (Z Paříže a venkova)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­