ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Maupassant Guy (*05.08.1850 - †06.07.1893)

   
­­­­

Miláček (10)

Román líčí kariéru venkovského mladíka, jenž díky své bezohlednosti a nedostatku mravních zásad pronikne do popředí společenského života.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Ikar v Praze roku 1999. Z francouzského originálu Bel-ami přeložila Dana Melanová. Doslov napsal Aleš Pohorský. Počet stran: 285. ISBN: 80-7202-460-4.

OBSAH:

Georges Duroy se chudý vrací z vojny do Paříže. Pracuje v továrně, jeho plat je velmi nízký a Duroy je vděčný, když potká svého dávného přítele Forestiera, jenž mu zařídí práci v redakci novin.
Georges se představuje jako váhající osoba, která si musí dobře rozmyslet, zda poslední peníze utratí za večeři, nebo si je schová na další den na snídani. V průběhu děje se však hlavní hrdina mění ve ctižádostivého intrikáře, který využívá svého šarmu k získání toho, po čem touží. Nejdříve se začne stýkat s paní de Marelle, jež se stane jeho milenkou, líbí se mu však i paní Madeleine Forestierová, která mu pomáhá s jeho prvními články a díky níž se mu podaří uchytit v redakci. Po smrti jejího manžela si ji vezme a začíná skutečně vynikat, někteří kolegové však vědí, kdo mu pomáhá dosahovat úspěchů, a posmívají se mu.
Duroy začíná k ženě pociťovat zášť a udá ji policii jako cizoložnici, sám se však nadále stýká s paní de Marelle. Aby si zvýšil už tak přehnané sebevědomí, svede manželku ředitele novin, paní Walterovou. Ta se do něj bláznivě zamiluje, Duroyovi se to ale protiví a zdá se mu, že by dobré pověsti mohl dosáhnout po boku její krásné dcery Suzanne, kterou unese. Ředitel Walter je zahnaný do kouta a musí jejich sňatek povolit, jinak by byla jeho čest poskvrněna...

ZÁVĚR:

V knize Miláček, kterou napsal Guy de Maupassant, lze dobře vidět, co s hlavním hrdinou udělala ctižádostivost a touha po moci. Z nejistého a chudého mladíka se stal lamač ženských srdcí, který se nebojí dojít k vlastní slávě pomocí podvodů. Autor zde nevynechává ani Duroyovy myšlenky, jež čtenáře nenechávají chladným - sympatický Miláček je ke konci knihy nenáviděným lhářem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 03.03.2014

­­­­

Diskuse k výpisku
Guy de Maupassant - Miláček (10)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­