ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Maupassant Guy (*05.08.1850 - †06.07.1893)

­­­­

Miláček (10)

Román líčí kariéru venkovského mladíka, jenž díky své bezohlednosti a nedostatku mravních zásad pronikne do popředí společenského života.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Ikar v Praze roku 1999. Z francouzského originálu Bel-ami přeložila Dana Melanová. Doslov napsal Aleš Pohorský. Počet stran: 285. ISBN: 80-7202-460-4.

OBSAH:

Georges Duroy se chudý vrací z vojny do Paříže. Pracuje v továrně, jeho plat je velmi nízký a Duroy je vděčný, když potká svého dávného přítele Forestiera, jenž mu zařídí práci v redakci novin.
Georges se představuje jako váhající osoba, která si musí dobře rozmyslet, zda poslední peníze utratí za večeři, nebo si je schová na další den na snídani. V průběhu děje se však hlavní hrdina mění ve ctižádostivého intrikáře, který využívá svého šarmu k získání toho, po čem touží. Nejdříve se začne stýkat s paní de Marelle, jež se stane jeho milenkou, líbí se mu však i paní Madeleine Forestierová, která mu pomáhá s jeho prvními články a díky níž se mu podaří uchytit v redakci. Po smrti jejího manžela si ji vezme a začíná skutečně vynikat, někteří kolegové však vědí, kdo mu pomáhá dosahovat úspěchů, a posmívají se mu.
Duroy začíná k ženě pociťovat zášť a udá ji policii jako cizoložnici, sám se však nadále stýká s paní de Marelle. Aby si zvýšil už tak přehnané sebevědomí, svede manželku ředitele novin, paní Walterovou. Ta se do něj bláznivě zamiluje, Duroyovi se to ale protiví a zdá se mu, že by dobré pověsti mohl dosáhnout po boku její krásné dcery Suzanne, kterou unese. Ředitel Walter je zahnaný do kouta a musí jejich sňatek povolit, jinak by byla jeho čest poskvrněna...

ZÁVĚR:

V knize Miláček, kterou napsal Guy de Maupassant, lze dobře vidět, co s hlavním hrdinou udělala ctižádostivost a touha po moci. Z nejistého a chudého mladíka se stal lamač ženských srdcí, který se nebojí dojít k vlastní slávě pomocí podvodů. Autor zde nevynechává ani Duroyovy myšlenky, jež čtenáře nenechávají chladným - sympatický Miláček je ke konci knihy nenáviděným lhářem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 03.03.2014

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Guy de Maupassant - Miláček (10)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)