ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Maupassant Guy (*05.08.1850 - †06.07.1893)

   
­­­­

Miláček (5)

Román nás zavádí do Paříže roku 1885, kdy se mladý Georges Duroy vrací z vojenské služby, kde chtěl udělat kariéru. Ale po 2 letech ho služba přestává bavit, a tak se vrací do Paříže. Tam potkává svého starého známého Forestiera, který mu nabídne práci pro noviny La Vie Française, a pozve ho na příští den k sobě domů na večeři. Duroy přijme.
Forestier ho seznámí se svou ženou Madelein, ředitelem novin a jeho ženou, dále pak s paní de Marelle a její dcerkou Laurine, která později vymyslí jeho přezdívku Miláček, a s několika dalšími novináři.
Duroy se tak dostává do novin, kde ze začátku dělá jen pouhého "poskoka". Ale když Forestier umře na souchotiny, požádá Madeleine o ruku a ona přijímá. Mezitím se ale zamiloval do krásné a vášnivé Clotildy de Marelle. Ale i přes svou lásku se ožení s Madelein.
Po svatbě i nadále udržuje vztah se "svou Clo" a ještě si začíná s paní Walterovou, ženou ředitele novin La Vie Française. Po nějaké době ho ale paní Walterová přestává bavit a začíná si všímat, že její hezké dceři Suzann není lhostjený. Ví, že kdyby se oženil se Suzann, tak by získal dobré postavení, ale překáží mu Madelein. Rozhodne se, že se jí "zbaví". Ví totiž, že Madelein udržuje intimní poměr s poslancem. A tak, když mají jít v pátek spolu na večeři k Walterovým a Madelein mu řekne, že jí není dobře, rozhodne se ji nachytat in flagranti s jejím milencem. To se mu povede a tím pádem je jeho sňatek anulován a on si může vzít Suzann. Ale oba dobře vědí, že by jim to její rodiče nedovolili, a tak se rozhodnou, že Duroy Suzann unese. Tak to také udělali.
Du Roy si bere Suzann, ví, že tímto sňatkem si otevírá bránu do nejvyšší společnosti.
A co se stalo s paní de Marelle? Když se dozvěděla o svatbě, došlo jí, že Duroy využívá ženu ku svému prospěchu. Nechtěla ho už v životě vidět, ale přišla na jeho svatbu a jejich vášeň snad i možná láska opět vzplanula.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Maruš, 30.11.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Guy de Maupassant - Miláček (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­