ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Maupassant Guy (*05.08.1850 - †06.07.1893)

­­­­

Miláček (8)

Příběh okouzlujícího muže, jenž využívá žen pro svou kariéru, odhaluje obraz Paříže z konce 70. let 19. století.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 1967 (1. vydání tamtéž). Z francouzského originálu Bel-ami přeložil Břetislav Štorm. Ilustroval Vladimír Sychra. Počet stran: 285.

STRUČNÁ CHARAKTERISTIKA DÍLA:

Jedná se o jeden z Maupassantových románů, který pojednává o společenském vzestupu chudého vojáka. Kniha je až trochu nepříjemně realistická, hlavní hrdina se nebojí jít proti přátelům, aby se mu podařil vytyčený záměr, ať už svést ženu nebo zlepšit svoji pozici v redakci, a proto v této knížce nemůžeme čekat poučení.

DĚJ:

Mladý francouzský voják Georges Duroy se vrátil z Alžírska do Paříže, jelikož doufal, že se mu v Paříži bude dařit dobře. Tam se mu ale nevedlo, měl špatně placenou práci jako drážní úředník, a ta mu pochopitelně nevyhovovala. Naštěstí potkal svého přítele Forestiera, který mu pomohl k práci novináře v listu La Vie française. Psaní mu sice moc nejde, ale u žen má díky svému charismatu úspěch. Jeho milenkou se stává paní de Marelle, jež mu pomáhá ve zlepšování společenského postavení. Další jeho obdivovatelkou se stane manželka Forestiera Madeleine, která mu zprvu pomáhá pouze psát články, ale poté se spolu sblíží natolik, že se po smrti Forestiera spolu ožení. Po svatbě se Duroy díky kontaktům paní Forestierové-Duroyové rychle vyšvihne na místo Forestiera. Nadále však pokračuje ve vztahu s paní de Marelle a navíc "uloví" i manželku svého šéfa, milionáře Waltera, ta ho však brzo omrzí, jelikož se chová dětinsky. Paní Walterová je však opravdu zamilovaná, a proto velmi neodbytná. Duroy však přemýšlí nad tím, jak získat alespoň kousek bohatství pana Waltera. Vymyslel si vskutku geniální plán. Svoji ženu přistihne při nevěře a poté unese dceru pana Waltera, která je do něj zamilovaná. Walter pod tímto tlakem povolí sňatek, jímž kniha končí.

HLAVNÍ POSTAVA:

Georges Duroy (Miláček) - vypočítavý a cílevědomý člověk, jenž je velice charismatický, snadno mu podléhají zvláště ženy - typický svůdce; svoji přezdívku Miláček získal od dcery paní de Marelle, jeho milenky, právě díky svému charismatu; jde o typického kariéristického člověka, který jde nahoru i přes mrtvoly, nevadí mu ani podraz vůči kamarádovi či milence

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi líbila, protože se velmi dobře četla. Její zajímavost je také dána dobovými reáliemi, životem vyšší pařížské společnosti. Další, co se mi na knize zamlouvá, je, že nemá klasické poučení ve smyslu, že dobrák vyhraje, ale že je velmi kritická a realistická. Vypočítavý člověk Duroy získá, co se mu namane. Doporučuji všem, které alespoň trochu baví historická literatura.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mozek97, 19.05.2013

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Guy de Maupassant - Miláček (8)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­