ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Maupassant Guy (*05.08.1850 - †06.07.1893)

­­­­

Milostná schůzka a jiné povídky (2)

Modelka
Slavný malíř Jan Summer se zamiloval do ženy, která mu stála modelem. Josefína se mu zdála jako neobyčejná a roztomilá osoba. Brzy však zjistil, že je stejná jako ostatní modelky. Hádali se od rána do večera a Jan se s ní chtěl rozejít. Jednoho rána nechal na krbu dopis na rozloučenou a hotovost ve výši 20000 franků a odešel k příteli. Josefína ovšem Jana vypátrala, přišla k němu a obálku s bankovkami mu hodila k nohám. Jan nechal jednat svého přítele a ten Josefíně namluvil, že ji Jan pořád miluje, ale jeho rodina ho chce oženit. Josefína pochopila, proč se tak zachoval, ale zároveň mu pohrozila, že pokud se ožení, skočí z okna. Jan se rozesmál, otevřel okno a pravil: "Tudy prosím, račte. Až po vás!" Josefína se nenechala dlouho pobízet, rozběhla se k oknu a vyskočila z něj. Skončila na vozíku a Jan si ji vzal.

Okno
Vypravěč se zamiloval do vdovy Jadellové a požádal ji o ruku. Vdova neodmítla jeho žádost, ovšem chtěla ho před případnou svatbou lépe poznat. Pozvala ho proto na léto do své usedlosti. Vypravěč byl ve dne i v noci bedlivě pozorován, což se mu pochopitelně nelíbilo. Chtěl se také něco dozvědět o své vyvolené, proto se obrátil na její komornou Césarinu. Pokoušel se vyzvědět, jakou má paní Jadellová postavu. Césarina ho doběhla s tvrzením, že její paní má stejnou postavu jako ona. Vypravěč se nenechal odradit, o půlnoci vklouzl do Césarinina pokoje a tam ji celou svlékl, aby se přesvědčil, že paní Jadellová má skvělou postavu. Nezůstalo však jen u svlékání a Césarina se stala vypravěčovou milenkou.
Jednou si šel vypravěč vykouřit cigaretu, když vtom uviděl Césarinu, jak se vyklání z okna. Chtěl ji překvapit a neslyšně se k ní zezadu přikradl. Zvedl spodničku a políbil ženě zadní část těla. Ihned dostal pohlavek a když se otočil, spatřil tvář paní Jadellové. Od té doby ji už nikdy nespatřil.

Moc černá
Antonín Boitelle kdysi sloužil jako voják. Když měl volno, chodil se procházet po nábřeží, kde obchodníci nabízeli různě pestrobarevné ptáky. Při prohlížení jednoho obrovitého opeřence si náhle všiml mladé černošky, která zametala před sousední kavárnou. Od té doby chodil každý den po nábřeží jen kvůli černošce. Zanedlouho se odhodlal vstoupit dovnitř a s dívkou se seznámit. Brzy se z nich stali přátelé a nakonec se Antonín rozhodl oženit se s ní. Byl v tom však malý háček - musel se napřed zeptat rodičů, poněvadž by nikdy neudělal nic proti jejich vůli. Zajel tedy domů a postupně získal rodiče na svou stranu. Když se ovšem zmínil o barvě pleti své nevěsty, rodiče začali mít pochybnosti. Nezbývalo nic jiného než přivést černošku ukázat, aby se podle toho rodiče rozhodli.
Poté, co Antonín s nevěstou přijeli na statek, nastalo těžké rozhodování. Matce s otcem se černoška líbila, byla milá a pracovitá, ale také byla moc černá. Posledně jmenovaná vlastnost rozhodla. Antonín má moc černou nevěstu na to, aby se stala součástí Boitellovic rodiny. Černoška musela odjet zpátky domů. Antonín se poté oženil, měl 14 dětí a stal se čističem stok.

ZÁVĚR:

Maupassantovy povídky jsou jednoduché, ale přesto poutavé. Zabývají se vztahy mezi mužem a ženou v různých podobách. Najdeme zde tedy problémy manželské i milenecké. Povídky v sobě skrývají jemnou ironii mnohdy hraničící s výsměchem.
Příběhy jsou čtivé a často i zábavné. Setkáváme se v nich s postavami rozličných povah, které Maupassant dovedl dobře zachytit. Vyskytují se jak záporné, tak kladné osoby. Převážná většina lidí má však nevalný charakter, který se ukazuje v činech směřujících k odhalení špatných vlastností, necitlivosti a nesprávných postojů k životu.
Více než polovina povídek (22 ze 39) je vyprávěna přímým účastníkem děje, čímž se zvyšuje hodnověrnost událostí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Žužu, 25.05.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Guy de Maupassant - Milostná schůzka a jiné povídky (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)