ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Maupassant Guy (*05.08.1850 - †06.07.1893)

­­­­

Ďábel a jiné povídky

Soubor povídek známého francouzského spisovatele. Povídky jsou blízké ruskému realismu a orientují se na naturalisticky pojímané erotické vztahy.

V knize najdeme spoustu povídek, které jsou plné strachu, obav, halucinací a takové, které zobrazují člověka jako negativního tvora. Už samotné názvy povídek to potvrzují...
Některé z povídek: Slečna Fifi, Rozálie Prudentová, Matka Divoška, Šílenec, Opilec, Ďábel, Vojenský sluha, Olivový háj aj.

OBSAH VYBRANÉ POVÍDKY:

Šílenec
Šéf nejvyššího soudu zemřel ve věku 82 let. Pro všechny, kteří ho znali, představoval čestného a dobrého člověka. Vždy soudil spravedlivě, žádný zločinec mu neunikl. Všichni o něm měli to nejlepší mínění, nikdo by na něho neřekl křivého slova.
Po smrti se však mezi jeho pozůstalostí našel spisek s názvem: Proč? V něm soudce zprvu odsuzuje vrahy, píše, jak se mu takoví lidé hnusí. Pak v něm začíná narůstat pokušení, aby také zabil, aby okusil, jaké to je vzít někomu život. Vždyť se to nikdo nemusí dozvědět. A hlavně - jeho by rozhodně nepodezírali. Měl chuť vidět téct krev. Vzal nůžky a prostřihl krk malého ptáčka. Vychutnal si ten pocit. To mu ale nestačilo. Toužil zabít člověka, sobě rovného. Šel se projít do lesíka a cestou potkal malé dítě. Zeptal se, jestli je tam samo. Dítě mu důvěřovalo, nemělo důvod, proč by mělo vůči němu pociťovat strach. Odpovědělo, že je samo. Soudce chytil nevinného chlapce pod krk a tiskl ze všech sil, až malý přestal dýchat. Pořád mu to bylo málo, a tak usmrtil rýčem spícího rybáře. Nebyl to pro něj vůbec žádný problém. Ještě se s chutí díval na popravu člověka, kterého za tuto vraždu odsoudil...

VLASTNÍ NÁZOR:

Po světě běhá tolik bláznů, vůbec o nich nevíme. Netušíme, zda není takový třeba náš soused, či dokonce ještě někdo bližší. Nemůžeme vědět, jak je nebezpečný člověk, kterého potkáme na ulici. Zbývá snad jen doufat, že je na naší planetě víc dobrých lidí než strašlivých a zvrhlých oblud, jako byl soudce v této povídce.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Sněhurka, 27.01.2010

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Guy de Maupassant - Ďábel a jiné povídkyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­