ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Maupassant Guy (*05.08.1850 - †06.07.1893)

­­­­

Miláček (7)

Paříž druhé poloviny 19. století, Francií zmítají politické i hospodářské machinace. Spekulující bankéři a makléři mohou lehce nabýt velkého jmění. Do tohoto prostředí se z vojenské služby v severní Africe vrací pohledný mladík Georges Duroy. Na něj zde ale čeká jen chudá existence na pařížském předměstí. Tento osud jej nikterak neuspokojuje, proto s pomocí přátel a známých a s využitím vlastní obratnosti i bezohlednosti hledá cestu vzhůru po společenském žebříčku. Kariéru zahajuje jako pomocník v pařížských novinách. Brzy se mu však naskytne obrovská příležitost, kdy mu jeho starý známý nabídne práci politického redaktora pro významný pařížský politický plátek. Díky tomu se Duroy, jemuž později žádná z pařížských dam neřekne jinak než Miláček, dostává na výsluní pařížské smetánky. Brzy se kolem něj začnou točit tři vlivné ženy. Clotilde de Marelle, jež se stane jeho oddanou milenkou, ho uvede do vyšší společnosti. To ovšem Miláčkovi nestačí a naváže milenecký vztah s Madeleine Forestier, která z počátku nepříliš talentovanému Duroyovi pomáhá i s psaním prvních článků do novin. Do spleti jeho intrik se postupem času zamotá i postarší manželka jeho ředitele...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Euromedia Group (Odeon) v Praze roku 2011. Z francouzského originálu Bel-ami přeložila Dana Melanová. Počet stran: 332. ISBN: 978-80-207-1373-5.

OBSAH:

Tento román vypráví cestu vzestupu Georgese Duroye, který je po návratu z vojenské služby ve francouzských koloniích v Africe zaměstnán u dráhy v Paříži. Nemá peněz nazbyt a musí pečlivě rozvážit, zda si dá oběd nebo večeři, kde a za kolik.

Při cestě z práce potká starého známého z vojny Charlese Forestiera, jenž ho pozve na pivo a nabídne mu práci v novinách La Vie française, kde je váženým redaktorem. Poté ho ještě pozve na večeři k sobě domu a půjčí mu peníze na oblek.

Duroy si musel frak vypůjčit. Na večeři se seznamuje s lidmi z vyšší společnosti: paní Forestier, paní de Marelle a ředitelem novin Walterem a jeho ženou. Walterovi se Duroy líbí a zaměstná ho, pokud mu přinese článek.

Duroy si neví s článkem rady, dojde za kamarádem Forestierem, ten pospíchá, ale pošle ho za svou ženou. Paní Forestierová mu s článkem pomůže, vlastně mu ho nadiktuje. Duroy se začíná v novinách rozkoukávat a proniká do vyšší společnosti. Začíná navštěvovat paní de Marelle, a jejich vztah se začíná prohlubovat. Stávají se milenci. Dcera paní de Marelle začne říkat Duroyovi Miláček. I když má plat dostatečný, stále trpí nedostatkem peněz. Paní de Marelle mu peníze půjčuje, ale když zjistí, že se přátelil s prostitutkou, pohádají se a ona odchází.

Duroy má problémy v práci. Je stále úkolován od Forestiera. Už není zván k němu domů na večeře a Forestier se k němu nechová jako dříve. Duroy se usmiřuje s paní de Marelle. Podnikají spolu večeře a výlety v přestrojení do chudinských čtvrtí města. Charles Forestier odjíždí ze zdravotních důvodů na jih Francie, jeho politická rubrika připadne kolegům, ale uvolní se místo ve společenské rubrice, které dostává Duroy. Začíná se mu žít lépe. Přestěhuje se do bytu, který platí paní de Marelle a kde se scházejí. Duroy se dostává do sporu s novinářem z novin Plum, který ho urazí. Nechá tedy rozhodnout soubojem. Při souboji střelbou na dvacet pět kroků se nikdo netrefí.

Dostává telegram od Madeleine Forestierové, aby ji přijel podpořit, protože její manžel umírá. Duroy se tedy vydává na jih. Přítel je ve velmi špatném stavu, za několik dní zemře. Duroy nabídne vdově sňatek, ona si bere dobu na rozmyšlenou.

Po roce se vezmou, Madeleine mu radí, aby se začal podepisovat jako Georges du Roy de Cantel. Začíná se tedy pod články podepisovat jako du Roy. Novomanželé navštěvují rodiče du Roye v Normandii, Madeleine si s nimi nepadne moc do oka.

Umírá hrabě Vaudrec a ve své závěti odkazuje celé své jmění Madeleine du Roy de Cantel. O dědictví se rozdělí se svým manželem, aby jej mohli bez řečí přijmout. Duroy má nyní peníze, ale ne tolik, aby si mohl žít jako hrabě a vyrovnat se například Walterovi. Walter přichází k obrovským financím a kupuje si obrovské sídlo, Duroy mu závidí, ale přesto jej stále uznává. Přátelí se s rodinou a hlavně s jejich dcerou Suzanne. Duroy radí Suzanne, ať s vdáváním nespěchá a počká. Ona ho poslechne je do něho zamilovaná. Duroy sleduje svoji manželkou do cizího bytu, kde ji poté se strážníkem přistihne a obviní z cizoložství s ministrem. Je z toho obrovský skandál, z něhož si du Roy udělá jméno. Nechává se s manželkou rozvést. Nyní má cestu volnou. Walterovi by ale nikdy svatbu nepovolili, už jen z toho důvodu, že paní Walterová byla Duroyovou milenkou. Suzanne se nechává dobrovolně unést. Za několik měsíců je v kostele svatba. Georges du Roy si teď připadá jako všemocný, když se dostal až sem, co všechno dokázal. Když vycházel z chrámu, pohlédl na palác poslanecké sněmovny a přemýšlel nad tím, že mu stačí udělat už jeden krok. Náhle se jeho myšlenky vrátily k paní de Marelle.

VLASTNÍ NÁZOR:

Román určitě upoutá, je čtivý a plynutím děje nutí ke čtení. Postava Duroye je zajímavá a určitě si zaslouží obdiv. Vždyť z úplného chudáka se dostal za pár let do pařížské smetánky, je to i určitá forma inspirace a každý si v knize najde tu svou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Black, 08.04.2013

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Guy de Maupassant - Miláček (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)