ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Maupassant Guy (*05.08.1850 - †06.07.1893)

­­­­

Milostná schůzka a jiné povídky

Tato kniha je druhým ze tří svazků průřezu Maupassantovou povídkovou tvorbou a tématicky je věnovaná milostné problematice, vztahům mezi mužem a ženou, tedy tématu pro autora nejcharakterističtějšímu. Svazek obsahuje 39 povídek zabývajících se všemi možnými formami lásky.
Některé zajímavé povídky:

ŠPERKY
Pan Lantin, nepříliš bohatý muž ze střední vrstvy společnosti, si vezme za ženu dívku, kterou velmi miluje. Jejich manželství je šťastné. Lantinova manželka velmi ráda chodí do divadla a má zvláštní zálibu ve falešných špercích. Po několika málo letech ale žena zemře na tuberkulózu a jejího manžela málem pochovají s ní. Lantin je ve finanční krizi a rozhodne se prodat sbírku falešných šperků po nebožce manželce. U klenotníka ale zjistí, že se jedná o pravé šperky, kterými obdarovával jeho ženu tajný milenec.

VÝLET NA VENKOV
Mladičká Jindřiška Doufarová zažije na jednom rodinném výletě milostné dobrodružství s vodákem. Po letech se vrací vdaná na ono osudné místo a náhodou se tam s dotyčným vodákem setká. Svěří se jeden druhému s tím, že na sebe od té chvíle stále myslí, nicméně svou lásku nezachrání, protože Jindřiška už má manžela a s tím se nedá nic dělat.

MISTI
Hlavní hrdina má milenku, se kterou se jednou vypraví ke kartářce. Kartářka dvojici vypráví svůj životní příběh - když byla mladá, tak se zamilovala do mládence, kterého zmrzačil a oslepil její kocour, nejspíše ze zvířecí žárlivosti. Když se druhý den po návštěvě této ženy vypraví mladík za svou milenkou, zjistí, že z domu zmizela její oblíbená kočka Misti.

VĚNO
Chudý notář se ožení s bohatou dívkou, která je do něj bezhlavě zamilovaná. Brzy po svatbě bere manželku do Paříže. Zde si oba sednou do omnibusu, on si jde na střechu zakouřit a nechá ji ve spodním patře samotnou. Po nějaké době žena zjistí, že manžel zmizel. Jednalo se o sňatkového podvodníka, který prchl s věnem do Belgie.

ZÁVĚR:

Povídky jsou krátké s dynamickým vyprávěním a gradujícím dějem. Tempo vyprávění je svižné, takže čtenář nemá čas se nudit, pointy jsou většinou humorné až škodolibé. Výborně se čte.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzana Mráziková, 17.03.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Guy de Maupassant - Milostná schůzka a jiné povídkyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)