ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Maupassant Guy (*05.08.1850 - †06.07.1893)

­­­­

Milostná schůzka a jiné povídky

Tato kniha je druhým ze tří svazků průřezu Maupassantovou povídkovou tvorbou a tématicky je věnovaná milostné problematice, vztahům mezi mužem a ženou, tedy tématu pro autora nejcharakterističtějšímu. Svazek obsahuje 39 povídek zabývajících se všemi možnými formami lásky.
Některé zajímavé povídky:

ŠPERKY
Pan Lantin, nepříliš bohatý muž ze střední vrstvy společnosti, si vezme za ženu dívku, kterou velmi miluje. Jejich manželství je šťastné. Lantinova manželka velmi ráda chodí do divadla a má zvláštní zálibu ve falešných špercích. Po několika málo letech ale žena zemře na tuberkulózu a jejího manžela málem pochovají s ní. Lantin je ve finanční krizi a rozhodne se prodat sbírku falešných šperků po nebožce manželce. U klenotníka ale zjistí, že se jedná o pravé šperky, kterými obdarovával jeho ženu tajný milenec.

VÝLET NA VENKOV
Mladičká Jindřiška Doufarová zažije na jednom rodinném výletě milostné dobrodružství s vodákem. Po letech se vrací vdaná na ono osudné místo a náhodou se tam s dotyčným vodákem setká. Svěří se jeden druhému s tím, že na sebe od té chvíle stále myslí, nicméně svou lásku nezachrání, protože Jindřiška už má manžela a s tím se nedá nic dělat.

MISTI
Hlavní hrdina má milenku, se kterou se jednou vypraví ke kartářce. Kartářka dvojici vypráví svůj životní příběh - když byla mladá, tak se zamilovala do mládence, kterého zmrzačil a oslepil její kocour, nejspíše ze zvířecí žárlivosti. Když se druhý den po návštěvě této ženy vypraví mladík za svou milenkou, zjistí, že z domu zmizela její oblíbená kočka Misti.

VĚNO
Chudý notář se ožení s bohatou dívkou, která je do něj bezhlavě zamilovaná. Brzy po svatbě bere manželku do Paříže. Zde si oba sednou do omnibusu, on si jde na střechu zakouřit a nechá ji ve spodním patře samotnou. Po nějaké době žena zjistí, že manžel zmizel. Jednalo se o sňatkového podvodníka, který prchl s věnem do Belgie.

ZÁVĚR:

Povídky jsou krátké s dynamickým vyprávěním a gradujícím dějem. Tempo vyprávění je svižné, takže čtenář nemá čas se nudit, pointy jsou většinou humorné až škodolibé. Výborně se čte.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzana Mráziková, 17.03.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Guy de Maupassant - Milostná schůzka a jiné povídkyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­