ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Maupassant Guy (*05.08.1850 - †06.07.1893)

­­­­

Kulička (7)

  • literární druh: epika
  • žánr: povídka
  • forma: próza

Maupassant patří k nejslavnějším francouzským autorům čteným dodnes. Jeho nejznámější povídkou je Kulička, odehrávající se během prusko-francouzské války. Prostitutka Elisabeth sice zachrání ostatní před pruským důstojníkem, přesto jí měšťané pohrdají. Maupassant relativizuje škatulku nemravné ženy, jež nakonec prokázala větší odvahu než zbytek osazenstva.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Kulička a jiné povídky. Vydalo nakladatelství Fortuna Libri v Praze roku 2016 (1. vydání tamtéž). Přeložil Jiří Žák. Celkový počet stran: 222. ISBN: 978-80-7546-011-0.

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Děj se odehrává ve Francii během prusko-francouzské války (ta probíhala v období od 19. července 1870 do 10. května 1871).
Dílo je zařazeno do období realismu a naturalismu.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Nedávat na předsudky; lidé se zajímají pouze o své blaho; otázka morálního postavení, zda nemá prostitutka lepší mravy než vysoká společnost

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍ POSTAVY:

Kulička - profesí prostitutka; vlastním jménem Elisabeth Roussetová; přezdívku dostala díky své oplácanější postavě; i když se jedná o prostitutku, tak má slušné chování; je milá a především obětavá

DĚJ:

Děj začíná ve francouzském městě Rouen [ruán], jímž pochodují místní vojska, ovšem na pochodu jsou i vojska protivníkova a Francie je tak postupně obsazena Pruskem.

Skupina bohatých lidí (3 muži s manželkami, 2 jeptišky, Kulička a Cornudet) se snaží z Rouenu prchnout, a tak brzy ráno s povolením německého generála odjíždí.
Společnost na dostavníku si krátí čas rozhovory mezi sebou, ovšem všechny dámy s rozhovoru vyčlenily Kuličku, kterou pomlouvají. Jejich štiplavé poznámky jsou směřovány i na Cornudeta, jelikož nemá tolik peněz jako ony.

Zemi v tu dobu sužují přívaly sněhu, dostavník tak uvízne a všichni přítomní začínají pociťovat hlad a žízeň. Nikoho nenapadlo si s sebou na cestu vzít i jídlo, pouze Kuličku, která vytáhne koš plný jídla. Když uvidí hladové a závistivé pohledy ostatních, neváhá a přátelsky nabízí jídlo ostatním i přes jejich předchozí nemístné poznámky. Najednou se s Kuličkou bavili všichni slušně, ovšem pouze do té doby, dokud nedošlo jídlo...

Když dojeli do Tôtes, zastavil je pruský důstojník, prohlídl pasy a nechal cestující ubytovat se. Večer si k sobě zavolal Kuličku, ta se ale k večeři vrátila celá rozzlobená a nikomu nechtěla říci, co po ní důstojník chtěl. Ten se z dokladů dozvěděl, jaká je Kuliččina profese a žádal po ní společně strávenou noc.
Tuto informaci se ostatní dovídají až druhý den večer, protože má dostavník zákaz od generála vyjet, a tak naléhají na Kuličku, co se stalo. Nejdříve jsou s Kuličkou soucitní, ale postupně se jejich názory mění, až si domlouvají argumenty a přemlouvají Kuličku, aby s důstojníkem strávila noc. Přemlouvají ji už dokonce i jeptišky.
V Tôtes zůstávat nechtějí, protože zde může dojít ke střetu vojsk...

Nakonec Kulička podléhá nátlaku ostatních a úkol splní. Ráno dostavník konečně vyjede, ale jak Kulička brzy zjistí, nikdo se s ní nebaví a všichni k ní cítí opovržení.
Na tuto cestu si Kulička zapomněla jako jediná vzít jídlo, a když vidí, jak ostatní plní svá břicha a nikdo jí nenabídne, cítí zlost, rozpláče se a je opět pomlouvána svými cestujícími.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mohr55, 06.02.2018

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Guy de Maupassant - Kulička (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­