ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Maupassant Guy (*05.08.1850 - †06.07.1893)

   
­­­­

Kulička (7)

  • literární druh: epika
  • žánr: povídka
  • forma: próza

Maupassant patří k nejslavnějším francouzským autorům čteným dodnes. Jeho nejznámější povídkou je Kulička, odehrávající se během prusko-francouzské války. Prostitutka Elisabeth sice zachrání ostatní před pruským důstojníkem, přesto jí měšťané pohrdají. Maupassant relativizuje škatulku nemravné ženy, jež nakonec prokázala větší odvahu než zbytek osazenstva.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Kulička a jiné povídky. Vydalo nakladatelství Fortuna Libri v Praze roku 2016 (1. vydání tamtéž). Přeložil Jiří Žák. Celkový počet stran: 222. ISBN: 978-80-7546-011-0.

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Děj se odehrává ve Francii během prusko-francouzské války (ta probíhala v období od 19. července 1870 do 10. května 1871).
Dílo je zařazeno do období realismu a naturalismu.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Nedávat na předsudky; lidé se zajímají pouze o své blaho; otázka morálního postavení, zda nemá prostitutka lepší mravy než vysoká společnost

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍ POSTAVY:

Kulička - profesí prostitutka; vlastním jménem Elisabeth Roussetová; přezdívku dostala díky své oplácanější postavě; i když se jedná o prostitutku, tak má slušné chování; je milá a především obětavá

DĚJ:

Děj začíná ve francouzském městě Rouen [ruán], jímž pochodují místní vojska, ovšem na pochodu jsou i vojska protivníkova a Francie je tak postupně obsazena Pruskem.

Skupina bohatých lidí (3 muži s manželkami, 2 jeptišky, Kulička a Cornudet) se snaží z Rouenu prchnout, a tak brzy ráno s povolením německého generála odjíždí.
Společnost na dostavníku si krátí čas rozhovory mezi sebou, ovšem všechny dámy s rozhovoru vyčlenily Kuličku, kterou pomlouvají. Jejich štiplavé poznámky jsou směřovány i na Cornudeta, jelikož nemá tolik peněz jako ony.

Zemi v tu dobu sužují přívaly sněhu, dostavník tak uvízne a všichni přítomní začínají pociťovat hlad a žízeň. Nikoho nenapadlo si s sebou na cestu vzít i jídlo, pouze Kuličku, která vytáhne koš plný jídla. Když uvidí hladové a závistivé pohledy ostatních, neváhá a přátelsky nabízí jídlo ostatním i přes jejich předchozí nemístné poznámky. Najednou se s Kuličkou bavili všichni slušně, ovšem pouze do té doby, dokud nedošlo jídlo...

Když dojeli do Tôtes, zastavil je pruský důstojník, prohlídl pasy a nechal cestující ubytovat se. Večer si k sobě zavolal Kuličku, ta se ale k večeři vrátila celá rozzlobená a nikomu nechtěla říci, co po ní důstojník chtěl. Ten se z dokladů dozvěděl, jaká je Kuliččina profese a žádal po ní společně strávenou noc.
Tuto informaci se ostatní dovídají až druhý den večer, protože má dostavník zákaz od generála vyjet, a tak naléhají na Kuličku, co se stalo. Nejdříve jsou s Kuličkou soucitní, ale postupně se jejich názory mění, až si domlouvají argumenty a přemlouvají Kuličku, aby s důstojníkem strávila noc. Přemlouvají ji už dokonce i jeptišky.
V Tôtes zůstávat nechtějí, protože zde může dojít ke střetu vojsk...

Nakonec Kulička podléhá nátlaku ostatních a úkol splní. Ráno dostavník konečně vyjede, ale jak Kulička brzy zjistí, nikdo se s ní nebaví a všichni k ní cítí opovržení.
Na tuto cestu si Kulička zapomněla jako jediná vzít jídlo, a když vidí, jak ostatní plní svá břicha a nikdo jí nenabídne, cítí zlost, rozpláče se a je opět pomlouvána svými cestujícími.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mohr55, 06.02.2018

­­­­

Diskuse k výpisku
Guy de Maupassant - Kulička (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)