ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Maupassant Guy (*05.08.1850 - †06.07.1893)

   
­­­­

Kulička (10)

Svou první povídku uveřejnil Maupassant roku 1880 ve "Večerech médanských" a sklidil za ni velký úspěch. Gustave Flaubert dokonce Kuličku označil za mistrovské dílo, čímž bezesporu pomohl Maupassantovi proniknout do literárních kruhů a odstartovat jeho kariéru prozaika.
Povídka se odehrává v období prusko-francouzské války, kdy je už francouzská armáda zdecimována a přeživší vojáci prochází znaveně městem...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Slečna Fifi a jiné povídky. Vydalo Státní nakladatelství krásné literatury a umění v Praze roku 1961 (1. vydání tamtéž). Z francouzských originálů přeložil Luděk Kárl a kolektiv. Celkový počet stran: 379.

OBSAH:

Z Rouenu okupovaného pruskou armádou se uprostřed zimy vydává deset lidí do Marseille. V dostavníku se sejdou tři muži (hrabě + 2 obchodníci) se svými dámami: dvě jeptišky, radikální socialista a prostitutka Kulička, dobrosrdečná dívka s nadváhou. Ostatní, zejména ženy, vyjadřují nelibost, že mají sdílet prostor s nevěstkou. Socialista se ji pokouší osahávat.

Kulička je jediná, kdo si zabalil jídlo, a také se o něj s hladovějící společností rozdělí, což ji na chvíli - ne však na dlouho - ochrání před úsměšky a urážkami.

Všichni přenocují v hostinci, kde se ubytoval i pruský důstojník. Ten od Kuličky požaduje, aby s ním strávila noc. Francouzská vlastenka to rozhodně odmítá. Ostatní cestující ji v tom podpoří, když ale důstojník zakáže dostavníku odjet, jejich nálada se postupně mění.
Společníci na dívku začínají tlačit - na procházce zasněženou krajinou i poté, co se Kulička vrátí ze křtu vesnického novorozeněte -, aby se podvolila. "Nenápadně" volí příklady z literatury a dějin a jedna z jeptišek na ni nakonec zapůsobí náboženským výkladem, že se nedopustí hříchu.

Hrdinka se nakonec s odporem obětuje. Dostavník může opět vyrazit. Spolucestující ji místo vděčnosti častují pohrdáním kvůli tomu, že se vyspala s nepřítelem.
Zatímco Kulička hladoví, protože si ve zmatku a ponížení zapomněla zabalit jídlo, ostatní se cpou. Pokrytecký socialista, který se jí nezastal, ostatní mučí alespoň tím, že si bez přestání píská Marseillaisu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lai, 11.06.2022

­­­­

Diskuse k výpisku
Guy de Maupassant - Kulička (10)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)