ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Maupassant Guy (*05.08.1850 - †06.07.1893)

­­­­

Kulička (10)

Svou první povídku uveřejnil Maupassant roku 1880 ve "Večerech médanských" a sklidil za ni velký úspěch. Gustave Flaubert dokonce Kuličku označil za mistrovské dílo, čímž bezesporu pomohl Maupassantovi proniknout do literárních kruhů a odstartovat jeho kariéru prozaika.
Povídka se odehrává v období prusko-francouzské války, kdy je už francouzská armáda zdecimována a přeživší vojáci prochází znaveně městem...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Slečna Fifi a jiné povídky. Vydalo Státní nakladatelství krásné literatury a umění v Praze roku 1961 (1. vydání tamtéž). Z francouzských originálů přeložil Luděk Kárl a kolektiv. Celkový počet stran: 379.

OBSAH:

Z Rouenu okupovaného pruskou armádou se uprostřed zimy vydává deset lidí do Marseille. V dostavníku se sejdou tři muži (hrabě + 2 obchodníci) se svými dámami: dvě jeptišky, radikální socialista a prostitutka Kulička, dobrosrdečná dívka s nadváhou. Ostatní, zejména ženy, vyjadřují nelibost, že mají sdílet prostor s nevěstkou. Socialista se ji pokouší osahávat.

Kulička je jediná, kdo si zabalil jídlo, a také se o něj s hladovějící společností rozdělí, což ji na chvíli - ne však na dlouho - ochrání před úsměšky a urážkami.

Všichni přenocují v hostinci, kde se ubytoval i pruský důstojník. Ten od Kuličky požaduje, aby s ním strávila noc. Francouzská vlastenka to rozhodně odmítá. Ostatní cestující ji v tom podpoří, když ale důstojník zakáže dostavníku odjet, jejich nálada se postupně mění.
Společníci na dívku začínají tlačit - na procházce zasněženou krajinou i poté, co se Kulička vrátí ze křtu vesnického novorozeněte -, aby se podvolila. "Nenápadně" volí příklady z literatury a dějin a jedna z jeptišek na ni nakonec zapůsobí náboženským výkladem, že se nedopustí hříchu.

Hrdinka se nakonec s odporem obětuje. Dostavník může opět vyrazit. Spolucestující ji místo vděčnosti častují pohrdáním kvůli tomu, že se vyspala s nepřítelem.
Zatímco Kulička hladoví, protože si ve zmatku a ponížení zapomněla zabalit jídlo, ostatní se cpou. Pokrytecký socialista, který se jí nezastal, ostatní mučí alespoň tím, že si bez přestání píská Marseillaisu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lai, 11.06.2022

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Guy de Maupassant - Kulička (10)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­