ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Maupassant Guy (*05.08.1850 - †06.07.1893)

   
­­­­

Yvetta

Vydala: Mladá fronta, 1976

DĚJ:

Do Paříže přijíždí Leon Saval za svým přítelem Servignym a jdou se spolu podívat do domu "markýzy" Obardiové, kde se noc co noc hrají karty, schází se tam velká společnost a užívá si života plnými doušky. Ve skutečnosti je ale dům paní Obardiové jen o trochu lepší nevěstinec, kde si každý nechává říkat hraběcím titulem a může mít každou ženu, kterou chce. Výjimkou je ale dcera majitelky domu, mladá Yvetta Obardiová, krásná a ještě nezkažená matčinou zkaženou pověstí a pochybnou činností. Možná právě pro její čistotu duše a nevinnost ji Servigny tolik miluje a chce jí být stále na blízku.

Seval a Servigny byli paní domu pozvaní, aby s ní a dalšími hosty strávili celý víkend na jejím venkovském sídle. Tam se Yvetta nešťastnou náhodou dovídá, jak je to vlastně s její matkou a co jsou všichni ti hosté zač. Je z toho tolik v šoku, zklamaná a zmatená, že se pokusí o sebevraždu a nadýchá se chloroformu, aby na všechno ve spánku zapomněla a aby se do takového světa už nikdy neprobudila.

Když ale ležela v posteli a narkotika začala pomalu působit, probudila se v Yvettě najednou skutečná touha žít a najednou vůbec nechtěla umírat. Oknem se k ní vyšplhal Servigny a znovu jí zopakoval, jak moc ji miluje a že by chtěl, aby se stala jeho ženou. Ona tedy konečně svolí, že si ho vezme a tím se v podstatě vysvobodí z působnosti její matky a je zachráněná.

VLASTNÍ NÁZOR:

Z celé knihy se mi asi nejvíc líbilo to, jak autor popisoval chvíli, kdy se Yvetta rozhodla, že to všechno přeci kvůli matčině špatné pověsti nevzdá a že chce žít dál. Když pochopila, že smrtí se nic nevyřeší.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: marta-b, 10.09.2004

­­­­

Diskuse k výpisku
Guy de Maupassant - YvettaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­