Menu
Dostojevskij Fjodor Michajlovič (*11.11.1821 - †09.02.1881)
ŽIVOTOPIS č.1 - 1.5.2004 - Ondřej Dostál, o.dostal[zavinac]bluetone.cz
- ruský novelista, romanopisec, publicista a myslitel, jeden z nejvýznamnějších spisovatelů všech dob
- narodil se v roce 1821 v Moskvě v rodině lékaře
- zprvu navštěvoval soukromou školu, po smrti matky však byl v roce 1837 z existenčních důvodů poslán na vojenskou ženijní školu do Petrohradu
- po sedmi letech studií zanechal, aby se mohl plně věnovat psaní (jeho literární počátky byly silně ovlivněny Bělinským)
- v roce 1846 se připojil ke kroužku sdruženém kolem ruského revolucionáře Michaila Vasiljeviče Petrašovského, ve kterém se scházela ruská inteligence
- jakožto přívrženec sociálně utopických idejí byl ale roku 1849 spolu s dvaceti dalšími "Petrašovci" odsouzen k trestu smrti - soud ale nakonec (naštěstí pro celý literární svět) verdikt změnil a poslal Dostojevského pouze na nucené práce do omské věznice (1850-54) a na následnou vojenskou službu na Sibiř (1854-59)
- na svobodu se vrátil jako spisovatel s náboženským posláním
- v šedesátých letech mu umřela žena i bratr a zaplavily ho dluhy, což rázně nasměroval k horšímu, když propadl hazardním hrám
- spoluvydával listy Epocha a Vremja
- ve svých esejích silně podporoval směřování Ruska na Západ a jeho modernizaci
- celý svůj život byl epileptikem, kvůli čemuž v roce 1881 v Petrohradu i zemřel
- paradoxně až těsně před smrtí autora jeho národ pochopil, jak velkým je spisovatelem
SHRNUTÍ:
Fjodor Michajlovič Dostojevskij se narodil 11. listopadu 1821 v rodině štábního lékaře moskevské nemocnice pro chudé. V šestnácti mu zemřela matka, dva roky nato nevolníci zavraždili jeho nelidského otce alkoholika. Roku 1844 Dostojevskij dokončil studia na vysoké vojenské technické škole v Petrohradě a nastoupil do projekčního oddělení ministerstva obrany. Suchopárná služba jej však ubíjela, a tak zažádal o výslužbu protože se chtěl věnovat literatuře.
Přeložil Balzakův román Evženie Grandetová, ale již roku 1846 mu vychází první kniha Chudí lidé, Dostojevskij se stal rázem slavným, oblíbil si jej i obávaný kritik Bělinskij. Následovaly další povídky a novely: Dvojník (1846), Pan Procharčin (1846), romantická povídka Bílé noci (1848). Dostojevskij psal rychle, jako v horečce z právě nabyté slávy. O to hůř nesl, že jeho další práce se kritice ani čtenářům nelíbily. Dostojevskij se uzavíral do sebe a navštěvoval pouze kroužek Petrašovského, kde se scházeli stoupenci utopického uspořádání společnosti a odpůrci carismu. Kroužek však byl prozrazen a jeho členové zatčeni a odsouzeni. Trest pro všechny zněl - smrt. Až na popravišti byl změněn v deportaci na Sibiř. Autor strávil čtyři roky v káznici v Omsku, kde se setkal se spodinou společnosti.
"Jsem na dně, ale budu psát a přísahám, teď už špatnou věc nenapíšu. Ještě o mě uslyšíš. Možná že nerozumím Rusku, ale ruský lid jsem poznal dokonale jako málokdo. Knihy jsou můj život, má strava, má budoucnost," píše bratrovi.
U Dostojevského sílí záchvaty padoucnice, kterou trpěl od dětství a jeho předsevzetí se hroutí. Je sice omilostněn, ožení se, roku 1859 se smí vrátit do Petrohradu, ale tone v dluzích. V jeho dílech se zrcadlí duševní proměna, poznamenaná pobytem ve vězení a v sibiřském vyhnanství. Kronikou těch let jsou Zápisky z mrtvého domu (1861-62), které později zhudebnil Leoš Janáček. Román Uražení a ponížení (1861) vychází z autorova mučivého vztahu k první ženě M.D.Isajevové. Po roce 1860 Dostojevského stravují projevy jeho druhé nevyléčitelné choroby - hráčské vášně. Jeho život se mění ve štvanici. Kupí dluhy, před svými věřiteli uniká do Francie a Německa.
Uprostřed nejhlubšího zoufalství vzniká Dostojevského vrcholné dílo - román Zločin a trest (1866). V tomto románu se dotkl několika závažných společenských a filozofických otázek.
V roce 1867 nadiktoval během několika týdnů své stenografce A.Snitkinové román Hráč (1867), obsahující množství autobiografických prvků.
Krátce nato se oženil, dál cestuje Evropou a marně se snaží zbavit hráčské vášně. Je věčně podrážděný, každý další záchvat padoucnice jej psychicky ubíjí, poštve si proti sobe i nejbližší přátele a autory, píše v chvatu, dopouští se v románech chyb. A přesto jeho další kniha Idiot (1868) upoutává geniálním psychologickým ponorem do osobnosti knížete Myškina, který trpí epilepsií stejně jako Dostojevskij.
Román-pamflet Běsi (1871-72), inspirovaný anarchistickým hnutím, je krutým obrazem soudobé společnosti.
Nedokončen zůstal román Bratři Karamazovi (1879-80).
DÍLO:
romány "Zločin a trest; Idiot; Běsi; Výrostek; Bratři Karamazovi"
romantické prózy "Chudí lidé; Bílé noci; Nětočka Nězvanovová"
románové novely "Ves Stěpančikovo a její obyvatelé; Uražení a ponížení"
dokumentární próza "Zápisky z mrtvého domu"
novelistická próza "Zápisky z podzemí; Hráč; Strýčkův sen; Věčný manžel; Něžná"
publicistická tvorba "Deník spisovatele"
ŽIVOTOPIS č.2 - 31.1.2012 - daemonka, n.o.v.o.t.n.a.b[zavinac]seznam.cz
Fjodor Michajlovič Dostojevskij (Фёдор Михайлович Достоевский) se narodil 11. listopadu 1821 v Moskvě do rodiny lékaře. V roce 1844 zakončil vojenskou ženijní školu. Vojenskou školu však záhy opustil, aby se mohl věnovat literatuře.
Dostojevského raná díla, například romány Chudí lidé (1846, Бедные люди), Uražení a ponížení (1861, Униженные и оскорблённые) i další jsou psána v sentimentálním duchu. Projevuje se v nich autorova snaha proniknout do hloubi chorobné psychiky hlavních postav, prozkoumat specifické rysy individualismu, rozdvojené osobnosti, mysticismu.
Ve vrcholném tvůrčím období napsal román Zločin a trest (1866, Преступление и наказание), ve kterém se Dostojevskij projevil jako velký umělec-realista, romány Idiot (1868, Идиот), Běsi (též Běsové, 1871-72, Бесы), Výrostek (1875, подросток).
Nejvýznamnějším dílem Dostojevského je román Bratři Karamazovi (1879-80, Братья Карамазовы), rozsáhlá románová epopej, v níž autor rozvíjí své názory na teorii neomezené vůle a moci, na vztah dobra a zla, na náboženství, humanismus a morálku.
F.M.Dostojevskij je jedním z nejvýznamnějších představitelů realismu. Jeho dílo, velmi působivé i plné protikladů, významně ovlivnilo další vývoj světové literatury.
Dostojevskij zemřel 9. února 1881 v Petrohradu na epilepsii.
Zdroj: daemonka, 31.01.2012
Související odkazy
Diskuse k životopisu
Fjodor Michajlovič Dostojevskij
Štítky
100 přání the scarlet letter UNOS Jan Zahradníček štědrý den kytice popis hračky zelené obzory krasobruslení antihrdina ikaros sebevědomí 17.listopad Brisingr kytice mateřídouška pepin moby dick Tom a jerry odborne uvahy konec civilizace prázdný dům domácí učitel ptačí krmítko Olbracht Ivan můj den za 20 let getner Matka v krizi zbraně pyšná princezna máslo jaká bych chtěla být
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 698 148 732
Odezva: 0.04 s
Vykonaných SQL dotazů: 5
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí