ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dostojevskij Fjodor Michajlovič (*11.11.1821 - †09.02.1881)

­­­­

Zločin a trest (11)

Děj knihy se odehrává v Petrohradě v 19. století. Petrohrad tu je líčen jako město odporné a skoro až chlípné.
Hlavním hrdinou je student práv Rodion Romanovič Raskolnikov. Je to velice inteligentní mladý muž, kterého jeho svízelná životní situace (nemajetnost aj.) přivede až k vraždě. Ovšem jak je v knize několikrát zmiňováno, vraždě zcela beztrestné a odpustitelné. Rodion často svůj zločin omlouvá tím, že se vlastně nedopustil zločinu jako takového, ale pouze odstranil bezcennou veš, která světu ničím nepřispívala. Jeho obětí je stará lichvářka, která půjčovala na vysoký úrok. Svou vraždu si dopředu dlouho připravoval, aby se nedopustil žádné chyby. Promýšlel všechny okolnosti. Ovšem nedomyslel úplně vše. Když svou první a zároveň jedinou plánovanou oběť utloukl sekyrou, připletla se mu naprosto nečekaně do cesty její mladší sestra Lizaveta. Zabil i ji. Toho jediného snad litoval, jelikož to považoval za své selhání.
Po spáchání těchto vražd začíná blouznit a jeho fyzický i psychický stav se velmi zhorší. Na komisařství, kam si ho zavolají, omdlévá. Tím samozřejmě budí podezření. Ve skutečnosti ho ale komisař Porfirij Petrovič ani v nejmenším nepodezřívá. Raskolnikov to netuší, a proto se před ním má na pozoru, aby mu nečekaně neuniklo jediné chybné slovo, které by ho mohlo poslat na Sibiř.
Do Petrohradu přijíždí Raskolnikovova matka a sestra Duňa. Jsou jeho stavem zděšené, ale snaží se mu za každou cenu pomoci. Ve skutečnosti ale nepřijely jen proto, aby se staraly o duševně chorého. Duňa přijela hlavně z toho důvodu, že si má vzít bohatého právníka Petra Petroviče Lužina, aby tak rodině zajistila stálý přísun finančních prostředků. Raskolnikov nemůže tohoto muže ani vystát - a ukáže se že právem. Lužin je prohnaný ničema, který si chce Duňu vzít hlavně proto, aby ji mohl jako její zachránce z bídy denně ukazovat, že on je jejím pánem a právě jemu musí být za všechno vděčná. S Raskolnikovovým přičiněním se nakonec nevezmou.
Další důležitou postavou je Raskolnikovův blízký přítel Razumichin. I on pojímá podezření, že vraždu, o které se tolik ve městě mluví, spáchal Raskolnikov, ale nahlas svou myšlenku vysloví jen v opatrnosti a spíše ironicky - snad ze strachu. Razumichin se zamiluje do Duni, kterou si také následně vezme.
V Raskolnikovi vzbudí novou jiskru naděje krásná a obětavá Soňa Marmeladovová, dcera Marmeladova, kterého při cestě z hostince přejede povoz. Soňa je prostitutka, ale ne tak docela z vlastního přesvědčení. Soňa je tu líčena jako téměř dokonalá, čistá bytost, která je schopná všeho, jen aby trochu zajistila svou nevlastní matku a sourozence. Raskolnikov je Soňou zprvu velice okouzlen a posléze se do ní zamiluje.
Příběhem se táhne i celá řada autorových úvah. Mimo jiné i o hrůznosti zločinu. Zdá se, že je autor schopen zločin odpustit, pokud se jedná o zločin pro vyšší blaho. Přirovnává to mimo jiné k velkým vojevůdcům, kteří museli prolít krev, aby ukázali svou velikost. Říká například, že zločin je někdy cesta k pokroku.
Co se týče Raskolnikova, neunese tíhu, která na něm leží a sám se udá. Částečně ho k tomu přivádí i Soňa, která je odhodlaná odjet s ním kamkoli. I na Sibiř.
Před tím, než skonči Raskolnikov na komisařství, pokusí se spáchat sebevraždu. Ovšem brzy zjistí, že na to nemá. Uvědomí si, že na životě i přes všechno co spáchal pořád ještě lpí.
Proběhne řádný soud a s přihlédnutím na všechny polehčující okolnosti (že se pachatel sám přiznal, jeho špatný psychický stav atd.) dostane "jen" sedm let nucených prací na Sibiři. Psychologové se shodnou, že Raskolnikov jednal v chvilkové melancholii, která byla způsobena jeho špatnou životní situací a všechny tyto okolnosti jsou mu přičteny k dobru.
Soňa skutečně jak slíbila odjíždí s Raskolnikovem na Sibiř, kde budou společně čekat, až si odpyká trest a budou konečně žít spolu. Nakonec to tedy byla láska, která Raskolnikova dokázala znovu postavit na nohy a najít opět vůli k plnohodnotnému životu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bebel, 03.01.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Fjodor Michajlovič Dostojevskij - Zločin a trest (11)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)