ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dostojevskij Fjodor Michajlovič (*11.11.1821 - †09.02.1881)

­­­­

Idiot (2)

Kníže se po čtyřech letech, kdy byl ve Švýcarsku na léčení epilepsie, vrací do Ruska. Nemá kde bydlet, ale pamatuje si, že v Petrohradě žije Lizaveta Prokofjevna Jepančinová, poslední z rodu Myškinů. Přestože se vůbec neznají, je kníže vlídně přijat a na doporučení generála Jepančina ubytován u rodinného přítele Gavrily Ivolgina. Myškin se prostřednictvím něj pozná a krátce na to i seznámí s krásnou Nastasjou Filipovnou, do níž je Gaňa zamilován a chce se s ní oženit, o čemž celá Jepančinoa rodina nechce ani slyšet. O Nastasju se uchází i Myškinův přítel Rogožin, který ji dokonce slíbí a přinese peníze, pokud si ho vezme. Krásné Nastasje ale kupodivu zaimponuje kníže a dá své slovo jemu, protože je chudý. Přesto nakonec odjíždí s Rogožinem. Má pocit, že není knížete hodna.

Kníže se po půlročním pobytu v Moskvě, kde se zabýval okolnostmi spojenými s dědictvím, vrací do Petrohradu. Dozvídá se, že Nastasja Filipovna se nakonec za Rogožina neprovdala. Rozhodne se ji navštívit. Doma ji nezastihne, místo toho je sledován a málem zavražděn žárlícím Rogožinem. Od smrti zachrání knížete jen epileptický záchvat.

Myškin se blíže seznamuje s nejmladší z Jepančinových dcer - Aglajou. Stejně jako Nataša je Aglaja okouzlena jeho nesobeckým a maximálně upřímným chováním. Přestože má kníže podobné pocity, ani jeden z nich je nepřízná. Myškin navíc stále myslí na Nastasju. Za nějaký čas vyznává Aglaje lásku.

Společně s Rogožinem a Aglajou jedou navštívit Nastasju, o které se začíná šířit, že je napůl šílená. Během návštěvy se kníže dostává do nezáviděníhodné situace - musí si vybrat mezi Aglajou a Nastasjou, která mu oznamuje, že ho miluje. Myškin váhá tak dlouze, že se Aglaja (právem) urazí, uteče a s knížetem nemluví. Kníže se s Nastasjou rozhodně oženit, přestože mu to jeho přátelé vymlouvají a přestože si je jistý, že je Filipovna šílená. Důkazem toho je, že v den svatby mu nevěsta utíká od oltáře zpátky k Rogožinovi a odjíždějí spolu do Moskvy. Rogožin pozve knížete k sobě domů a svěřuje se mu, že Nastasju zabil, dokonce je stále v jeho bytě. Za tento čin je odsouzen k pobytu na Sibiři.

Kníže Myškin tuto situaci psychicky neunese a vrací se zpět do švýcarského sanatoria. Diagnóza je stejná jako před lety - idiot.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Peeta, 04.05.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Fjodor Michajlovič Dostojevskij - Idiot (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­