ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dostojevskij Fjodor Michajlovič (*11.11.1821 - †09.02.1881)

­­­­

Zločin a trest (13)

V ruské klasické próze najdeme jen málo děl, která by k sobě poutala tak trvalou a živou pozornost jako Zločin a trest. Je to patrně nejznámější a nejčtenější autorova kniha, jeho nejčastěji dramatizovaný a filmovaný román. Přitom stejně jako téměř všechna rozsáhlejší spisovatelova díla bylo i toto napsáno za autorovy neurovnané osobní i finanční situace v až neuvěřitelně krátké lhůtě: od léta 1865 do počátku roku 1866. Z korespondence vyplývá, že Dostojevskij původně plánoval obšírné vyprávění z prostředí alkoholiků a rodin rozvrácených alkoholismem. Teprve v průběhu práce se soustředil na "psychologické vyúčtování jednoho zločinu", jejž "v krajní bídě, lehkomyslnosti, názorovém zmatku a pod vlivem jistých povážlivých idejí visících ve vzduchu" spáchal mladý muž, bývalý student. Vznikl tak napínavý román o vraždě z ideových pohnutek, nebo spíš o jejích důsledcích pro vnitřní vývoj pachatele, o jeho neschopnosti unést vlastní vinu.

HLAVNÍ POSTAVY:

Rodion Romanovič Raskolnikov, Soňa Marmeladova, Avdotie Romanovna Raskolnikova, Razumichin, Porfirij, Pulcherie Alexandrova Raskolnikova, Kateřina Ivanova, Zametov

DĚJ:

Chudý student Rodion Romanovič Raskolnikov dopředu naplánuje vraždu staré lichvářky Anny Ivanovny a následně ji chce oloupit. Při vraždě je však vyrušen její sestrou, a proto ji zabíjí taky. Krade pár vzácných předmětů, avšak peněz se ani nedotkne. Na první pohled se důvodem k vraždě může zdát Raskolnikova chudoba, ale později se dovídáme, že Rodion si myslí, že lidé se rozdělují do dvou skupin. Jedni jsou lidé obyčejní, musí žít v poslušnosti a nemají práva překročit zákon, avšak druhá skupina, lidé neobyčejní, mají právo konat všelijaké zločiny a všelijak přestupovat zákon, vlastně jen proto, že jsou neobyčejní.
Raskolnikov tedy Annu Ivanovnu zabíjí z principu, je to vlastně stará neužitečná veš. I když si svoji vraždu logicky odůvodňuje a ospravedlňuje se svoji teorií, přece jenom upadá do depresí a nemoci, kdy je často ve stavu blouznění. Okolí si myslí, že začíná šílet. Rodion stále svádí vnitřní boj, několikrát je už už na komisařství, aby se přiznal, ale stejně vždycky uteče, nebo se ze všeho nějak vykroutí.
Seznamuje se se Soňou, která je dcerou alkoholika, jenž není schopný živit rodinu, a je proto nucena vydělávat na rodinu prostitucí, jak říkají v Rusku, tato dívka má Žlutý pas. Rodion cití k Soně zvláštní pouto, a proto se jí přiznává se svým zločinem, ta ho přinutí dojít na komisařství a ke svému činu se přiznat.
Romanovič je díky jistým polehčujícím okolnostem poslán na osm let na Sibiř na nucené práce a Soňa jede s ním. Na Sibiři pomocí Soni se z něho stává nový člověk a oba dva spolu začínají nový život.

VLASTNÍ NÁZOR:

Dílo musím hodnotit velmi kladně. Příběh měl spád, i když se zde často setkáváme s Rodionovými úvahami, které střídají děj. Ačkoliv je kniha tak rozsáhlá, popisuje pouze několik dní.
Bylo velmi zajímavé postupně pozorovat stav Raskolnikova po vraždě. Jeho myšlenkové pochody, jeho činy, jeho úvahy a důvody ospravedlňování jeho činu.
Taktéž je velmi dobře a srozumitelně popsána společenská situace té doby. Máme zde však více možností se setkat spíše s chudší většinou Petrohradu. Se sociálními problémy, s bídou, nemocemi, problémy v rodinách, prostitucí, postavením majetnějších k chudším...
Kniha se mi proto velmi líbila a určitě bych ji doporučila každému, kdo by si chtěl přečíst zajímavý psychologický román.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bára, 28.07.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Fjodor Michajlovič Dostojevskij - Zločin a trest (13)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­