ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dostojevskij Fjodor Michajlovič (*11.11.1821 - †09.02.1881)

­­­­

Bílé noci

Hlavní hrdina, šestadvacetiletý ostýchavý mladík žijící již osm let v Petrohradě, žije osamělým životem bez přátel, pouze s vlastními sny a imaginárními příběhy v nich.
Jedné noci při návratu z procházky potkává mladou uplakanou dívku, kterou obtěžuje opilec. Mladík ho odežene a připojí se k dívce. Zprvu cítí před mladou brunetkou ostych, ale zjišťuje, že je hodná a chápavá. Vypráví jí o svém osamělém životě podivína. Je jí vděčen za její porozumění a milou společnost. Protože by ji rád viděl i další den, domluví se, že se sejdou ve stejnou dobu na stejném místě.
Druhý den si vzájemně vypráví své příběhy. Dozvídá se, že dívka Naděžda žije odmalička se svou slepou babičkou, která ji velmi hlídá a drží ji celé dny u sebe přišpendlenou jehlicí. Zároveň mu Naděžda poví o jejich bývalém podnájemníkovi, do kterého se zamilovala a který před rokem odjel do Moskvy. Ještě před tím jí ale slíbil, že se přesně za rok vrátí a bude-li ona chtít, vezmou se. Před třemi dny to byl přesně rok a on se ještě neozval. Žádá proto svého nového přítele, aby mu doručil přes známé psaní. Mladík má dívku velmi rád a splní její přání.
Když se ani do tří dnů Naděždin milý neobjeví a dívka je zoufalá, vyzná jí její přítel lásku, ale zároveň se s ní chce nadobro rozloučit. Dívka zklamaná nešťastnou láskou mu slíbí, že se do něj zamiluje a začnou bláznivě plánovat svou budoucnost. Když ji ale doprovází domů, potkají jejího milého. Naděžda se se svým doprovázejícím rozloučí rychlým polibkem a pak už se vrhne do náruče příchozího.
Za pár dní mu přijde dopis. Naděžda se mu omlouvá, zároveň děkuje za pomoc ve chvílích jejího smutku a doufá, že jí odpustí a bude ji stále milovat. Osamělý mladík je rád, že je šťastná a je jí vděčný za tu chvíli štěstí, kterou s ní prožil.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Trixi, 12.03.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Fjodor Michajlovič Dostojevskij - Bílé nociMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)