ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dostojevskij Fjodor Michajlovič (*11.11.1821 - †09.02.1881)

­­­­

Zločin a trest (6)

Rodion Romanyč Raskolnikov z finančních důvodů odstoupil z univerzity. Po dlouhém váhání se rozhodne získat potřebné peníze vraždou staré lichvářky Aleny Ivanovny, kterou zabije sekyrou v jejím bytě. Svědkem vraždy se však omylem stane lichvářčina sestra, kterou je nucen také zabít. Nakonec zpanikaří, rychle vezme nějaké věci a podaří se mu utéct. Druhý den je předvolán na policii kvůli zaplacení nájemného, kde si občané povídají o včerejší vraždě, když to Rodion uslyší, omdlí. Vyšetřující soudce ho začíná podezírat. Od té doby ho začíná tížit svědomí, odhalení a odsouzení ho děsí čím dál víc. Do Petrohradu přijedou jeho matka a sestra. Přibudou mu i starosti o sestru, o kterou mají zájem Lužin a Svidrigajlov. Raskolnikov se v hospodě seznámí s Marmeladovem, přes něhož se seznámí s jeho dcerou Soňou, která je živitelka celé rodiny. Raskolnikova však stále tíží svědomí, myšlenky a rozhovory se Soňou, které se pak svěří se svým činem. V jeho psychické nemoci mu pomáhají přítel Razumichin a sestra Duňa, kteří se tímto velmi sblíží. Lužin i Svidrigajlov jsou odmítnuti. Svidrigajlov odmítnutí neunese a tak se zastřelí. Raskolnikov se na radu Soni nakonec přizná a je odsouzen "pouze" na 8 let nucených prací na Sibiř. Jde s ním i Soňa, která mu psychicky pomáhá a které se podaří udělat z Rodiona nového, lepšího člověka.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Áňa, 10.08.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Fjodor Michajlovič Dostojevskij - Zločin a trest (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­